НС прие Бюджет 2014 на първо четене

  В бюджета няма нито една мярка, която да го определи като предизборен, защото ние няма да ходим на предсрочен вот, заяви шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев   Пламен...
| Източник: Vesti.bg

 

В бюджета няма нито една мярка, която да го определи като предизборен, защото ние няма да ходим на предсрочен вот, заяви шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев

 

Пламен Орешарски
Пламен Орешарски   Източник: БГНЕС

Още по темата

  • Чобанов пред НС: Рестартираме икономиката
    Преди 19 часа
  • Бюджетите на НЗОК и ДОО гласувани на първо четене
    Преди 1 ден

Законопроектът за държавен бюджет на Република България за 2014 г. беше приет на първо четене, предаде Агенция „Фокус”.

Гласуваха 211 народни представители, от които 116 – „за”, 78 – „против”, 17 се въздържаха.

Против гласуваха от ГЕРБ, а от „Атака” се въздържаха.

.Като „максимално напрегнат, но изпълним“ оцени Бюджет 2014 премиерът Пламен Орешарски пред депутатите.

Той отбеляза, че финансовите възможности на държавата на този етап не позволяват да бъде по-амбициозен.

Орешарски посочи, че още от следващата година се прави първа стъпка към връщането на страната на пътя на икономическия растеж.

Със заложените параметри се създавали и минимални предпоставки за по-висока социална отговорност и в подкрепа на гражданите, които остават в най-уязвимите социални групи.

Този бюджет дава също възможност за малко по-активни политики в образованието, смята премиерът. Министър-председателят отбеляза, че с Бюджет 2014 започва и дълго отлаганата здравна реформа.

По думите на Орешарски бюджетът ще даде глътка въздух и на местната власт. Почти всички параметри са увеличени, макар и не според очакването на кметовете, но все пак те ще помогнат да продължи процесът на финансова децентрализация, посочи той.

Пламен Орешарски обеща да вземе предвид всички критични бележки и да ги отчете при водене на бюджетната политика през следващата година.

Здравеопазването е катастрофирало, обяви пред депутатите министърът на здравеопазването Таня Андреева

Липсват 1,8 млрд. лв. от НЗОК и няма да се върнат в Касата, държавата при управлението на ГЕРБ абдикира от своите задължения. Това отговори министър Таня Андреева на критиките на бившите управляващи, че здравеопазването не е сред приоритетите на кабинета през 2014 г. и за него има предвидени по-малко пари.

Министър Андреева припомни, че през последните 4 години били сменени четирима министри на здравеопазването и 10 заместник-министри, както и 40 на сто от администрацията на ведомството. Задълженията на лечебните заведения за тези 4 години са над половин млрд. лв., закрити са повече от 17 болници, цитира тя анализ на МЗ. Андреева посочи, че през 2009 г. БЛС е сезирал прокуратурата за пренасочените 1,4 млрд. лв. от здравни вноски от НЗОК в общия бюджет за попълване на дефицити. Не Борисов построи магистралите, а всички ние със здравните осигуровки, заключи тя.

Провокиран от дискусията по темата „здравеопазване“ министър Хасан Адемов посочи, че финансирането не е единственият проблем в сектора. С приноса на няколко правителства това, което наблюдаваме в сферата, е срив на елемента „солидарност“, каза той и добави, че неосигурените българи са около два милиона, българският пациент и българският лекар не вярват на тази система. Финансиране, солидарност и доверие са в основата на решаването на проблемите в сектора, смята министърът.

Петър Кънев от левицата препоръча на правителството да се консултира с бизнеса и синдикатите, когато решава за сливането на почивни дни по празниците

Според него сегашният модел на отработване е неефективен. Затова той се застъпи за френския – почивните дни, вместо да се отработват, да се отнемат от отпуската. Като цяло Кънев определи бюджета за следващата година като напрегнат.

Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев обобщи двудневната дискусия като професионална, без излишни „изхвърляния“

В бюджета няма нито една мярка, която да го определи като предизборен, защото ние няма да ходим на предсрочен вот, обърна се той към ГЕРБ и припомни на опозицията, че един от компонентите, върху които стъпва всеки бюджет, е наследеното от предходния, в случая от три и половина години управление на Бойко Борисов.

„А то по отношение на доходи и развитие на икономиката е трагично, системи като образование, здравеопазване, пенсионна са нереформирани“. Това, обясни Цонев, предполага, освен изтичане на публичен ресурс, кабинетът сега да търси средства за реформи.

По думите му правителството е стъпило върху правилната методология – да определи кой е основният приоритет – икономиката.

Print Friendly
FacebookСподели