Барозу: Трябват повече инструменти срещу страни, които нарушават основни ценности
Жозе Мануел Барозу по време на речта си пред Европейския парламент в Страсбург |
В своята традиционна годишна реч „Състоянието на съюза“, произнесена в Европарламента в Страсбург в сряда, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу поиска повече възможности за борба с нарушенията на основните ценности на ЕС. Той очерта общо взето оптимистична перспектива за икономическо възстановяване, но предупреди, че това не бива да води до самоуспокояване и че най-големите рискове са политически.
Европейският съюз би трябвало да има допълнителни инструменти за притискане на държави членки, които не се съобразяват с основните ценности на общността, каза председателят на ЕК.
Подобни инструменти биха помогнали за укрепване на основополагащи ценности като правата на човека, независимостта на съдебната система и върховенството на закона, които попадат вцентъра на вниманието в нови държави членки, сред които Унгария, Румъния и България.
„Има определени ценности, които не подлежат на преговори и които ЕС и неговите държави членки винаги трябва и ще защитават“, каза Барозу.
В момента ЕК може да налага глоби на страни, за които се прецени, че са нарушили правото на ЕС – мярка, която често се смята за твърде лека, – или да предприеме драконовската мярка за прекратяване на членството на съответната държава.
Барозу предложи рамка, обвързана с установени стандарти и поставена под контрола на ЕК, предназначена за ситуации, при които има сериозен системен риск за върховенството на закона.
„Това не означава, че се ограничава националната демокрация или суверенитетът, но наистина имаме нужда от строг европейски механизъм, за да повлияваме върху ситуацията, когато са заплашени основни общи принципи“, заяви той.
Барозу също така изрази намерение да предложи идеи, насочени към „задълбочаване на институционалната структура“ с цел да се хармонизират икономиките в ЕС – процес, който би изисквал промени в договорите на общността – преди следващите избори в ЕС догодина.
Рисковете пред икономическото възстановяване
Председателят на Европейската комисия призова Европейския съюз да укрепи своето все още крехко икономическо възстановяване, въпреки че изплуването от кризата намалява натиска за действия, и предупреди, че най-големият риск пред съюза е евентуален политически катаклизъм.
В речта, произнесена скоро след като ЕС за първи път от две години отбеляза икономически растеж, а дълговата криза в еврозоната драматично се успокои, Барозу каза, че не бива да се изпада в самодоволство при положение, че безработицата е на рекордно високо равнище. Затова той призова към твърдост и постоянство.
„Някои хора смятат, че сега всичко ще си се върне каквото е било. Те обаче грешат. Ние няма да се върнем към „старото“ нормално, трябва да създадем „ново“ нормално“, обърна се Барозу към парламентаристите.
По думите му кризата още не е приключила, но възстановяването вече изглежда постижимо и може да бъде факт през 2014 г. Барозу отбеляза движението в положителна посока по отношение на икономическото възстановяване в най-уязвимите страни като Португалия, Гърция и Кипър. Те плащат по-малко за заеми от финансовите пазари, индустриалното производство се увеличава, доверието в пазарите се връща, стоковите борси се представят добре, бизнес прогнозите са позитивни, потребителското доверие расте, каза председателят на ЕК.
Но добави, че сега е много важно как това съживяване ще бъде използвано от политиците. Европа е длъжница на тези 26 млн. безработни свои граждани, особено на младите и според него сегашното ниво на безработицата е социално неприемливо.
При това крехко възстановяване най-големият риск според него е политически.
Председателят на Европейската комисия призова към обединена и силна Европа и към създаване на политически съюз като бъдеще за развитието на Стария континент.
Той призова евроскептиците да подобрят това, което не харесват в Евросъюза, вместо да се отдръпват от него, а евродепутатите – по време на предстоящата кампания да показват реална, а не карикатурна картина на Европа, чието бъдеще според него е като политически съюз.
Политиците трябва да обяснят защо Европа не е перфектна, но е по-добре да остане единна, отколкото да бъде поляризирана, каза Барозу.