Първанов с вето върху Закона за дипломатическата служба

news.bg Президентът Първанов наложи вето върху приетите промени в Закона за дипломатическата служба. На 6 страници държавният глава излага мотивите си – някои от които в остър тон, за връщане...
| Източник: news.bg
news.bg

Президентът Първанов наложи вето върху приетите промени в Закона за дипломатическата служба.

На 6 страници държавният глава излага мотивите си – някои от които в остър тон, за връщане на закона за преразглеждане.

Според Първанов законът съдържа многобройни и непреодолими законодателни проблеми, които в своята взаимовръзка не могат да бъдат коригирани чрез връщане на отделни текстове за ново обсъждане.

Като цяло законът отстъпва от установената ефективна регулация на дипломатическата служба и създава извънреден правен режим за противоконституционно и дискриминационно ограничение на права на български граждани, което в контекста на европейското ни развитие през 21 век президентът намира за погрешна законодателна политика.

Имайки предвид неговото собствено минало, ветото, което Георги Първанов наложи на промените в закона, за съжаление е разбираемо. Неразбираема обаче е неистовата съпротива срещу модернизацията и яростната защита на статуквото.
Мотивите му копират всичко казано дотук от представители на БСП, включително и с буквално преповтаряне на цели формулировки, с което още веднъж се доказва тясната партийна обвързаност на подхода, който президентът е избрал.
Убеден съм, че реформата на дипломатическата служба е спешно необходима, че тя трябва да дава възможност за изява на младите служители и да привлича най-добрите експерти от средите на цялото общество.
Н. Младенов

Смятам, че законът противоречи на интересите на българското общество и на целите за укрепване на дипломатическата служба, заявява Георги Първанов.

Според него част от законовите промени водят до „монополизиране“ на правомощия от министъра на външните работи и навлизане в компетентността на други държавни институции, като например възложеното осъществяване на външната политика на България, което по конституция е прерогатив на Министерския съвет.

Първанов отбелязва също така, че новият закон създава възможности за субективни кадрови решения на министъра на външните работи – на базата на неясни или занижени критерии при подбор и назначение на кадрите.

В преобладаващата част от съответните текстове на новия закон осезателно са занижени изискванията към дипломатическите служители за заемане на ръководни длъжности, пише още в мотивите си държавният глава.

Противоконституционно, по думите на Първанов, се въвежда забрана за определен кръг лица (които имат досиета, бел.ред.) да бъдат назначавани или да продължават да заемат публични (ръководни) длъжности в дипломатическата служба – посланици, генерални консули и заместник-ръководители на дипломатически мисии, както и други ръководни длъжности – от началник на сектор до генерален директор и главен (постоянен) секретар в централната администрация на МВнР.

Недопустимо е, подчертава Първанов, отделни разпоредби на приетите промени в закона да нарушават конституционно установения принцип за равноправие и да накърняват и ограничават общочовешки ценности като свобода, справедливост и търпимост; да засягат правата на личността, нейното достойнство и сигурност и правото на труд.
Държавният глава посочва още редица промени в закона, които пряко противоречат на Конституцията.

Print Friendly
FacebookСподели