Благой Филипов-председател на Общинския съвет-Несебър:
ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ НЕ Е ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ИЗПЪЛКОМА,А ПРЪВ СРЕД РАВНИ
Автоматизирането гласуване в местния парламент е привидно
-Г-н Филипов,6 месеца от началото на годината и 20 месеца от мандата на местния парламент,какви са измеренията за негова работа?
-Общинският съвет в Несебър е провел 4 заседания за настоящата година и общо 16 от началото на мандата,като са приети 551 решения.Преобладаващата част от тях са взети по предложения от изпълнителния апарат на общинската администрация.Преди гласуването всяко от предложенията е билo обсъдено от съответната постоянна комисия,като най-натоварени в това отношение са били комисиите по: законност,обществен ред,местно самоуправление,приватизация и следприватизационен контрол и контол по изпълненияга на общинския съвет, устройство на територията, селско,горско и ловно стопанство и опазване на околната среда и по общинска собственост,жилищна политика,общински дружества и предприятия.
-Има ли спрени и прегласувани решения,какво е присъствието на съветниците на заседанията?
-Искам да отбележа,че при провеждането на заседанията се спазват всички процедурни изисквания по изпълнение на дневния ред и,ако въобще се стигало да спиране или прегласуване на решения /има 2-3 такива случая/,то е било в резултат на някаква фактическа грешка в протокола.
Що се отнася до общинските съветници,това може да се види и от протоколите за проведените заседания,публикувани в официалния сайт на Общинския съвет,тогава,когато някой е отсъствал,това е било само по уважителни причини.
-Каква е политическата физиономия на настоящия Общински съвет?
-Тя се запазва такава,каквато бе в началото на мандата.Най-много са съветниците от групата на МОРЕ,към която принадлежа и самият аз-7.Втори по брой съветници са от ГЕРБ-5,трети-партия “Български социалдемократи”-4,по 2-ма са съветниците от “Либерален съюз Несебър” и политически клуб”Тракия” и 1-Венелин Ташев е независим.
-Във всеки Общински съвет по презумпция съществуват своеобразни политически полюси ляво-дясно,мнозинство-малцинство,които гравитират около някакъв своеобразен център.Как се чувства това през настоящия мандат,Вие може да сравнявате положението преди и сега,тъй като сте втори мандат председател на Общинския съвет?
-Аз не гледам на представителството в местния парламент като ляво-дясно и болшинство и опозиция.Смятам,че съветниците в Общинския съвет са избрани не да политиканстват,а да решават съществуващите и ново възникващите проблеми за по-доброто развитие на общината и нейните жители.Вярно е,че понякога съветниците от ГЕРБ се изживяват като някаква опозиция.Това обаче,което е общовалидно за двата мандата, е гласуването единодушно в 99,99 на сто от случаите при вземането на решения за съпоставимите периоди.
-Вярно е обаче и друго.Че по време на самите заседания вотът протича сякаш по някакъв автоматичен режим на гласуване.И доколкото вземането на решения е доминиращо по докладни записки на кмета,то местният парламент може да се смята за едва ли не за някакъв придатък към общинската администрация.
-Някои наистина може да смятат,че това е така.Но то е привидно.Защото по презумпция Общинският съвет е коректив на кмета.И тази презумпция произтича от Конституцията и от Закона за местното самоуправление и местната администрация.Във всички сфери на общинското развитие ,както в предишния,така и в настоящия мандат,несебърският общински съвет,като орган на самоуправляващата се общност винаги е имал и прилагал функцията на коректив на кмета,който е орган на местната изпълнителна власт. Естествено,местният орган на самоуправление е изразявал и безрезервната си подкрепа към кмета при решаването на един или друг проблем с особено важно значение за развитието на община Несебър.
Що се отнася до “автоматизираното” гласуване.То също е привидно.Изглежда така,сякаш напълно безпроблемно.Просто,едно натискане на копчето за гласуване.До там се стига тъй като проблемът преди гласуването е бил “смелен” в съответната постоянна комисия.И не случайно,когато се стига до включване на точки в проекта за дневен ред,което е по изключение,при самото гласуване те да отпадат.Тъй като по тях няма становище на съответната комисия.
И друго.Шеста година съм председател на Общинския съвет и при мен продължават за идват хора,които смятат,че аз съм едва ли не някакъв втори кмет на Общината.И мога да им реша проблема с едно вдигане на телефона или с разпореждане до съответния общински служител.
Аз съм избран за председател на Общинския съвет.Не на “изпълкома”,както все още си мислят някои жители на общината.Пръв съм сред равни.Моето главно задължение е да организирам заседанията на Общинския съвет,който да вземе съответните решения,чието изпълнение е от компетенцията на кмета като орган на изпълнителната власт.
-И друг път е ставало въпрос,че в дневния ред на Общинския съвет няма маловажни въпроси,но все пак кои от тях са с по-особена важност за развитието на общината?
-Несъмнено,това е гласуването за обезпечаването на спечеления проект от Община Несебър за разширението и модернизацията на ПСОВ-Равда на стойност от 98 милиона лв.
Не по-маловажен е и положителния вот по проекта за претоварната станция за отпадъци в района на Равда за регионалното сметище в Братово,за канализацията на Тънково,за рибарските пристанища в Несебър и Равда,за крайморския парк в Равда.
Миналата година на 16 октомври се състоя извънредно заседание на Общинския съвет,на което се гласува единодушно за проекта за реконструкция на пътя Слънчев бряг – Бургас в участъка Несебър – Равда за изграждане на второ пътно платно, който на територията на община Несебър попада в землищата на Несебър и Равда и засяга имоти частна, общинска и държавна собственост.
Накрая искам да припомня и за едно по-старо решение на местния парламент от 4 август 1992,което е от особена значимост в най-новата история на града-обявяването на Деня на Успение Богородично за Празник на Несебър.
Възползвам се възможността по случай празника да поздравя всички жители и гости на града и да им пожелая здраве и весело празнично настроение.