Плевнелиев спря новия бюджет

  Николай Драганов, Нора Виткова © БГНЕС Президентът Росен Плевнелиев наложи частично вето на Закона за изпълнение и допълнения на закона за държания бюджет. Това по същество обаче означава спиране...
| Източник: news.bg

 

Николай Драганов, Нора Виткова
Плевнелиев © БГНЕС

Президентът Росен Плевнелиев наложи частично вето на Закона за изпълнение и допълнения на закона за държания бюджет.
Това по същество обаче означава спиране на цялата актуализация до нейното повторно гласуване в парламента.

Днес подписах указ, с който връщам за повторно разглеждане някои от текстовете в закона, заяви президентът по време на пресконференция на Дондуков 2.

Уважавам правото на всяко правителство да осъществява политики, които смята за полезни за страната, нямам нищо против, ако тези политики се постигат чрез актуализация, посочи в началото Плевнелиев.

Власт, власт възпира и аз използвам конституционното си прави, налагайки вето по целесъобразност, а не самоцелно, защото такъв е интересът на българското общество

Той обаче посочи, че не приема аргументните и опитите да се спекулира именно с гражданите, които са в тежко материално положение и според него не бива да се внушава на обществото, че само това е целта на актуализацията на бюджета.

Държавният глава, чието представяне на мотивите се превърна в сериозна критика към управляващите, посочи, че одобрява социалния пакет в актуализирания бюджет, но не приема и е против разписаната от него разходна част.

По време на брифинга, последвал обявяване на мотивите, Плевнелиев призна, че връща бюджета по целесъобразност, а не заради противоконституционни текстове, като отново повтори, че го притеснява разходната част.

В отговор на въпрос държавният глава „се отрече“ от актуализацията на бюджета през 2010 година, когато той бе министър м кабинетна на ГЕРБ. Сега съм президент, а и трябва да се учим от грешките си, подчерта Плевнелиев, уточнявайки все пак, че при онази актуализация разходната част е била подробно разписана.
Освен това ситуацията през 2013 г вече е различна и е редно всички институции да се променят, тъй като в редица протести през февруари и юни гражданското общество е настояло най-вече за прозрачност. Търся честност и конкретност за цялата сума, а не за една много малка част от нея, настоя Плевнелиев.

В прав текст държавният глава призова парламента да прекрати ваканцията си и да преразгледа върнатата актуализация на бюджета. Аз си свърших работата за по-малко от два дни, Народното събрание има три седмици, посочи той.
(Припомняме, преди дни на брифинг в НС парламентарният шеф Миков заяви, че няма да свика парламента извънредно при евентуално президентско вето).

Искаме да знаем повече за всички разходи и предвидения нов дълг, категоричен бе президентът. Той настоя, че не вижда сериозна заявка в тази актуализация за политики и реформи в подкрепа на заетостта и растежа.

Не разходите и де дефицитът трябва да растат, а икономиката, за да има държавата пари да прави по-големи разходи, заяви Плевнелиев.

Считам изменението на приходната част за преждевременно и неамбициозно, тъй като на практика държавата в средата на годината смъква летвата и занижава изискванията към приходната администрация, посочи Плевнелиев и подобно на опозицията припомни поетите ангажименти от правителството за борба със сивата икономика.
Според него с тази актуализация се констатира точно обратното.

Държавният глава подчерта и че вече повече от месец и половина митническата администрация и НАП са в непълен състав, а ДАНС и ГДБОП в процес на преструктуриране.

Надявам се доказани неефективни сектори, в които потъват милиарди да бъдат реформирани, а не просто да им се предоставят нови публични средства, настоя той.

Според него генерално липсва прозрачност и защитени с цифри аргументи по отношение на разходите, които не са разписани в закона.

В него са коригирани единствено неотложни плащания. Според Плевнелиев това означава, че нищо от изговорените аргументи в пленарна зала не се съдържа в закона, а правителството може да изразходва завишените разходи, както намери за добре. Дори предвиденият социален пакет не е разписан в бюджета на МТСП.

Коректният подход е друг – разходите да са прозрачни, а в закона да е записано кой какви средства ще получи и за какво, изтъкна държавният глава.

Нито дума за разплащане с бизнеса от страна на общините не е чул Плевнелиев, което бе наречено от него странно и нелогично.

Питам с кой бизнес точно ще се разплаща държавата, но не ми се отговаря, посочи президентът и отново подчерта, че Министерски съвет ще се разпорежда със средства изцяло по своя преценка.

Той се надява Народното събрание да разпише в актуализацията на бюджета кой орган на кого и какви средства дължи и бе категоричен, че разходите трябва да се посочат в конкретни пера.

Относно наложеното вето върху текстове, касаещи възможността за нов държавен дълг той подчерта, че не е против вземането на заем по принцип, стига средствата да се използват за икономически растеж, енергийна ефективност и т.н., а не за финансиране на текущи разходи.
Последното той нарече пагубно и посочи, че в Европа има достатъчно примери за това.

В последните месеци срещу мен се води активна черна кампания, като чух какви ли не обвинения, включително че съм имал три любовници, че съм участвал в офшорни схеми което категорично не е вярно, подчерта президентът и обясни, че ще понесе всичко това в името на правото на гражданите да знаят за какво ще се харчат милиарди.

Власт, власт възпира и аз използвам конституционното си прави, налагайки вето по целесъобразност, а не самоцелно, защото такъв е интересът на българското общество, мотивира се Плевнелиев.

Print Friendly
FacebookСподели