архив
България е в безпрецедентна политическа, парламентарна и правителствена криза, която неминуемо поражда и социална такава.
Такава е констатацията на КТ „Подкрепа“ след направения подробен анализ на политическата и социалната ситуация в страната за периода от февруарските събития до настоящия момент.
Според синдиката, моралният дефицит на доверие и авторитет в парламентарните политически сили е видим и непоправим в мандата на 42-то Народно събрание.
Политиците водят яростни, индивидуални и групови войни, от които ясно личи, че последна грижа за тях са реалните и задълбочаващи се проблеми на българското население. Намираме, че именно политиците са основните причинители на нестабилност, противопоставяне на обществени групи, на чувството на безизходица, омерзение и гняв у сънародниците ни. Доверието в институциите е под елементарния минимум. Междувременно държавата деградира с бързи темпове. Администрацията е парализирана и почти не функционира,пишат от „Подкрепа“ в съобщение до медиите.
Те изтъкват и че сме свидетели на яростна конфронтация в задкулисието, генерирана през 23-те години мъчителен преход, довел до безпрецедентно обедняване, грабеж, криминализация, непозната в нашата история, безперспективност, морален и духовен упадък, прогонващ от страната най-младите и интелигентни българи, демографска катастрофа, и не на последно място – подхранвано от политиците етническо напрежение, което отделни политици тласкат към етнически конфликт.
Според тях няма ясни визии за развитието не само на държавата, а и на отделни нейни ключови сектори.
За тях единственият правилен изход от създалата се ситуация е президентът Росен Плевнелиев да отправи искане до парламента за свикване на Велико Народно събрание.
България се нуждае от спешно пренаписване на правилата за функциониране на държавата. В противен случай, ако политическите сили в 42-рото Народно събрание не предложат разумно решение, Конфедерация на труда „Подкрепа“, за да защити интересите на своите членове и на сънародниците ни, е в правото си да организира общонационална политическа стачка, посочват от КТ Подкрепа.
В позицията на синдиката се казва още, че парламентът е задължен да проведе този дебат и да се произнесе с гласуване:
„Към този момент има действащ Закон за избор на Велико Народно събрание, който не е отменен. В този закон пропорционалните и мажоритарни народни представители са 50 на 50, което е едно от основните искания на протестиращите. В същия закон е залегнало правото, че Инициативен комитет от 500 човека могат да издигнат независим депутат – също искане на протестиращите. Не е проблем да се променят няколко текста, с които да се улесни изборният процес в страната и зад граница /машинно и/или електронно гласуване/. Това е много по-лесно и бързо, отколкото да се променя Избирателният кодекс.“
Синдикалистите определят като смехотворни са аргументите, че едно ВНС е скъпо удоволствие, защото само чрез ВНС може да се намали броят на депутатите, да се регламентира отзоваването им, да се гарантира нормалното функциониране на съдебната система, да се децентрализира властта в регионите, да се избират областните управители и т.