Еуфорията на руснаците към морето стихва

| Източник: в."Фактор"
Еуфорията стихна, търсят се градски имоти за постоянно обитаване, а не курортни

Еуфорията при купуването на имоти по българското Черноморие сред руснаците e стихнала, категорична е Диана Иванова – управител на агенция за недвижими имоти „Омега“. Затова спрямо миналата година през тази има лек спад на търсенето на ваканционни имоти. За сметка на това обаче се е повишил интересът към градските.
„Сега руските клиенти са целенасочени в избора си, докато преди той беше емоционален – „трябва да имам на всяка цена имот в България”, коментира Иванова.

Търсенето е ориентирано към градската среда,

а именно към Бургас. Предпочитани пред ваканционните селища са и други градове по крайбрежието – Поморие, Созопол, Несебър, Свети Влас. Руските граждани търсят нормална градска среда – магазини, училища, детски градини. Те искат трайно да се установят тук, а не да идват само за ваканциите.
Най-честите руски клиенти са пенсионерите или в предпенсионна възраст. Има и такива в зряла трудоспособна възраст. „Няма вече детска градина в Бургас без рускоговорящо дете в нея. Често руските пенсионери са млади, с малки деца. Наскоро едни такива купиха имот в Бургас и детето им го записахме в 8 клас в училище „Британика”, обясни Диана Иванова.

За постоянно живеене купувачите имат нужда от среда на живот, която много от ваканционните селища не могат да осигурят. От друга страна курортните имоти са с по-ниска цена, а за апартамент в Бургас е необходим по-голям бюджет. Като градски имоти се търсят най-вече двустайни жилища с площ минимум 70 кв.м. Ваканционните имоти са най-често студия, едно- и двустайни апартаменти до около 40-50 кв.м, което предполага с 10-15 хиляди евро по-евтини.

Тези,     които смятаме за богати руски граждани, те са всъщност от средната класа, уточни Иванова. Богати купувачи в България има единици и те търсят къща на първа линия. Такива се предлагат в Лозенец, Буджака до Созопол, Черноморец, Червенка. По Северното Черноморие – във вилните зони на Варна и Балчик.
Богати купуват имоти и до голф игрищата по Северното Черноморие, което си остава по-скъпо от Южното.

Купуват имоти вече и българите

или поне такава тенденция се наблюдава в Бургас, обясни Диана Иванова. Причините за активността на бургазлии могат да се търсят в засилената реклама за кредити на банките, в политическата нестабилност, в това, че имат спестени средства и са изчаквали достатъчно дълго на пазара.
„В последните две години цените се променяха в рамките на само 5% и затова купувачите вече предприеха действия. Факт е, че няма и много нови предложение, но това, което се строи се продава бързо. На пазара останаха строители, които са стабилни, с традиции”, сподели Иванова.

Дори вече отново се връщат и продажбите на „зелено” – т.е. в строеж. Такива има в „Славейков”, „Лазур” и центъра на Бургас.
Трудно може да се определи профилът на българския купувач. По-лесно е да се изброят тези, които не търсят имоти, обясни шефката на „Омега”. На пазара липсват млади семейства – ентусиасти, те търсят квартири, заради финансовата несигурност. Купуват хора в по-стабилна възраст с житейски и професионален опит, с по-високи доходи.

Селски имоти все още не се търсят или по-точно търсенето е в сектора – ваканционни имоти. С изключение на крайморските къщи, купуват се и в Банево, Минерални бани, Твърдица, Маринка или това са селищата в непосредствена близост до Бургас. Сумата, която са готови да броят клиентите е 100-150 хиляди евро, а сградите се ползват целогодишно.
Най-слаб е пазарът на бизнес имотите – офиси и магазини, съобщи Диана Иванова. Те се отдават под наем. Влияние върху липсата на покупки в бизнес сектора е и откриването на трети мол в Бургас, обясни Иванова.

Цените са от 350 до 1300 евро за квадрат,

сочат данните на „Омега”. Най-скъпите имоти са в центъра на Бургас. В суперцентъра те вървят между 850 и 1300 евро за кв.м, а до пантеона 1100 – 1200 евро кв.м, когато има панорама към морето и луксозно обзавеждане.
В перифарните зони на центъра – „Братя Миладинови”, Борисова градина могат да се намерят жилища и на 650 – 700 евро за квадрат. Цените са за новото строителство, но при старото е различно ценообразуването – там се смята само чистата жилищна площ.
В „Меден рудник” цените са най-ниски по традиция. Те са средно между 350 и 450 евро кв.м, в зависимост от зоната и изпълнението.
В комплексите „Изгрев” и „Зорница” цените са 500-600 евро за квадрат. Има и изключение, например такова е в затворения комплекс „Перла”, където има басейн и детски площадки. Там цените са 750 – 800 евро кв.м.

Търсят се жилища в ниския ценови сегмент

Сериозен ръст на сделките за жилищни имоти в ниския ценови сегмент, отчитат от „Адрес Недвижими Имоти”. Общо 4 от 5 сделки или 80% от договорките са сключени за жилища на стойност под 50 000 евро.
По данни на „Адрес” около 14% от жилищата, купени през периода са с цел инвестиция. Практиката е да се купи евтин, необзаведен апартамент, който впоследствие да се преустрои, ремонтира и да се даде под наем.
Търсенето продължава да е насочено главно към двустайни жилища – повече от половината сделките са именно за такива имоти. Следващите по популярност са тристайните апартаменти – те представляват ¼ от сделките, сключени от началото на годината. Едностайните жилища заемат едва третата по предпочитание позиция.

С настъпването на пролетта се засили и интересът към наемането на малки магазини, отчитат от „Адрес”.
Ще се наблюдава и развитие на търсения на имоти фокусирани на места с голям човекопоток – централна градска част, оживени кръстовище, спирки на градския транспорт, прогнозират от агенцията.

Предпочитат Южното Черноморие пред Северното

Осезаем спад в активността на пазара на ваканционни имоти от февруари досега отчита в свой анализ инвестиционната компания GreenLife. Интересът към зимните комплекси става все по-слаб, а сделките за имоти на Черноморието са по-малко спрямо миналата година.
Много от огледите, планирани за февруари 2013, се отложиха за май и юни, затова от компанията очакват, че през лятото загубата на позиции ще се компенсира.

Данните на GreenLife сочат, че около 25% от спада на пазара на ваканционни имоти се дължи на политическите проблеми в България. Други 5% са свързани с естествения процес на умора от страна на купувачите.
Като нова тенденция компанията обаче отчита повишаването на запитванията за градски имоти. Съотношението на запитванията ваканционни-градски имоти е 2:3.

Голям е интересът към Бургас, Поморие и Свети Влас. Руските купувачи предпочитат Южното Черноморие, тъй като на север предлагането е по-малко, а цените са високи.
Половината от клиентите на компанията пристъпват към покупка на ваканционен имот, за да живеят постоянно в него. Около 25% от тях купуват с цел инвестиция, а останалата ¼ имат нужда от подобен имот, за да прекарат ваканцията си в него.

Автор: Ирина ГЕНОВА

Print Friendly
FacebookСподели