Русия може да оттегли иска срещу България за „Белене“, ако проектът бъде рестартиран. Това стана ясно след срещата на енергийния министър Драгомир Стойнев с руския заместник-министър на енергетиката Анатолий Яновски, съобщава БНР.
Руската държавна корпорация „Росатом“ заведе иск срещу Националната електрическа компания за 1, 25 милиарда евро.
Припомняме, още миналата година, когато се заговори за появата на нов инвеститор за „Белене“ от „Росатом“ съобщиха, че е готова да се върне към реализацията на проекта АЕЦ „Белене“, но първо трябва да се обсъдят подробностите по предложението на частния американски инвеститор.
„Разговаряхме за енергийното сътрудничество, за развитието му и за въпросите, които стоят пред страните ни. Обсъждахме въпросите, свързани с реализацията на „Южен поток“, и въпросите, свързани с „Белене“, тоест това беше първата опознавателна среща с вашия министър“, посочи Яновски след срещата.
„Договорихме се да дадем задачи на компаниите, които се занимават с реализацията на тези проекти, за да може те да ускорят диалога помежду си“, обясни той.
На срещата е станало ясно, че строежът на българския участък на газопровода „Южен поток“ може да започне до края на тази година.
В становище по темата на енергийното министерство беше съобщено, че според министър Стойнев, въпреки нелеката финансова ситуация в страната, е възможно да актуализираме финансово-икономическия анализ на проекта.
Драгомир Стойнев е получил уверенията на руската страна за готовността й да продължи дискусиите по АЕЦ „Белене“ с българските партньори, съобщават от пресцентъра на министерството.
Министър Стойнев е подчертал, че всеки съвместен енергиен проект трябва да бъде разглеждан поотделно и да не се допуска мнението по един от тях да влияе върху друг.
„Всеки съвместен проект с Русия, който е от взаимен интерес и за двете страни, ще получи подкрепа от българското правителство“, е заявил още министърът на икономиката.
Той е уверил своя гост, че правителството ще подкрепя дългосрочните взаимноизгодни отношения с Руската федерация на базата на двустранния диалог, откритостта и взаимния интерес.
По повод развитието на проекта „Южен поток“ двете страни са се съгласили, че трябва да бъде спазван предварително утвърдения график.
Около 70% от подготвителните работи, предхождащи строителството, вече са свършени – разгледан е докладът за ОВОС, до дни започват обществените обсъждания на проекта с местните общности.
Руският гост е подчертал признателността си към България, че е една от първите държави, обявили „Южен поток“ за проект с национално значение, което значително ускорява дейността по реализацията му.
„Южен поток“ е проект от изключително важно икономическо, регионално и енергийно значение“, е заявил и Драгомир Стойнев, подчертавайки необходимостта нашата страна да се съобрази както с българското, така и с европейското законодателство при изграждането му.
В противен случай България е заплашена от санкции от ЕК.
„Решението за регулаторната рамка трябва да е общо за всички участници в проекта като се спазват задълженията от международните договори на страните“, е изтъкнал и Анатолий Яновский.
По неговите думи както България, така и Европейският съюз имат интерес от реализацията на „Южен поток“, защото той не само диверсифицира газовите доставки за Европа, но има и съществен принос за икономиките на България и ЕС.
Прогнозите сочат, че използването на природен газ в ЕС ще се увеличава, тъй като това е екологично най-чистото гориво.