Марин Райков: Проблемите в енергетиката са от 20 години/ВИДЕО/

България в момента произвежда 12 000 мегавата, а цялото потребление заедно с износа е около 5000 и вие знаете това, напомни на депутатите в парламента премиерът Видео: http://youtu.be/M2JcIVpZor0 „Заварихме система,...
| Източник: vesti.bg

България в момента произвежда 12 000 мегавата, а цялото потребление заедно с износа е около 5000 и вие знаете това, напомни на депутатите в парламента премиерът

Новини Видео:
http://youtu.be/M2JcIVpZor0
„Заварихме система, която беше пред финансов банкрут, заради неправилно ценообразуване. Проблемите в енергетиката са трупани две десетилетия, а не само четири години“, заяви пред депутатите в парламента министър-председателят Марин Райков.Той напомни на депутатите, че те отлично знаят за реалните проблеми в енергетиката, а служебното правителство е заварило една система с тежки диспропорции, която е била пред срив заради свръхпроизводство.Народното събрание се занима днес със състоянието на сектор енергетика и цените на електрическата енергия.Изслушани бяха премиерът Райков, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова, изпълнителният директор на НЕК Иво Лефтеров и изпълнителният директор на БЕХ Михаил Андонов.

Заседанието се излъчваше пряко по БНТ и БНР.

„България в момента има производство 12 000 мегавата, а цялото потребление заедно с износа е около 5000,

заяви Райков.

„Ние заварихме дългосрочни договори за изкупуване на енергия на изключително високи цени. Цените, заради които българските граждани излязоха на протест. Заварихме един огромен дълг на НЕК, свързан с изграждането на АЕЦ „Белене“, който имаше падеж вчера и беше успешно рефинансиран.

Всичко това допълнително усложнява и без това тежкото положение на НЕК.

„На път сме да овладеем свръхпроизводството, което е в основата на всички проблеми в енергийната система. Заварихме законова база, която регламентира начина на събиране на зелената и кафявата добавка, което не позволи нито на МИЕТ, нито на ДКЕВР да преструктурира ценообразуването, така че да отпушим износа“, каза Райков. Поискахме и получихме съдействие от ЕК, припомни той.

Той говори за доставянето на евтин ток от язовирите. „За първи път в системата участниците в сектора седнаха на една маса и започнаха обсъждането на проблемите с цел тяхното разрешаване.

Това стана не без участието на Обществения съвет към Министерството на икономиката. Тези заседания бяха много бурни, но привлякоха участниците в общите решения, нищо не е скрито зад гърба на хората.

ДКЕВР прие три наредби за въвеждането на третия енергиен пакет, сега на последно публично обсъждане е последната наредба от пакета.

Така ние

разсекретихме 200 договора в областта на енергетиката и ги качихме на сайтовете“,

заяви служебният министър-председател.

Преди това депутат от БСП настояваше, че служебното правителство не е предприело мерки, за да огласи истината в енергетиката.

„За възстановяването на пазарите на ток ние зададохме европейско ограничение на износа за Турция по технически причини. От капацитет 1200 мегавата по европейско ограничение с Турция можехме да използваме само 266 мегавата, работихме с европейските институции и успяхме да го увеличим на 366 мегавата.

Възможностите за износ са налице и се надявам, че турската страна ще приеме да се сключат такива споразумения, които позволяват износ на ток“, изрази надежда Райков.

Той каза, че правителството е заварило и изключително тежки неефективности в държавните предприятия, но само за два месеца синдикатите и директорите успели да открият 235 млн. лв.

„Разбирате какъв резерв е имало заради неефективност. Положихме максимални усилия. На път сме да овладеем свръхпроизводството, което е в основата на всички проблеми в енергетиката“, посочи министър-председателят.

Асен Василев – министър на икономиката, енергетиката и туризма, съобщи,че

министерството работи с ДКЕВР по предложението на депутата Янаки Стоилов то БСП да се премине от пропорционална към твърда такса за пренос на електроенергия.

Стабилизирането на енергийната система на страната минава задължително през законодателни промени, подчерта министърът.

„Отпушването“ на износа също трябва да стане през законодателни промени. Сред нещата, които предстои да се направят, е предоговаряне на договорите с централите „Марица Изток“ – „1″ и „3″, посочи министърът и добави, че когато има свръхпроизводство, някои мощности ще могат да произвеждат, само ако намерят пазар извън страната, в противен случай те ще трябва да спрат производството.

Министърът каза, че са водили разговори с всички участници в производството и разпределението на електрическа енергия, за да установят всички проблеми и да започнат търсене на решения как тя да стане стабилна и устойчива, без цената да бъде поета от гражданите.

Намерили са 235 млн. лева неефективности в държавните предприятия, за които хората няма да трябва да плащат през следващата година.

„Българите плащат допълнително 200 млн. лева, защото неправилно е транспонирано европейското законодателство“, посочи министърът.

Според Асен Василев основният срив в потреблението се дължи на икономическата криза, намаленото потребление на ток от индустрията и гражданите. Той прогнозира, че потреблението ще продължи да „пада“ с повишаването на енергийната ефективност. Мерките за енергийна ефективност водят до намаляване на потреблението на ток, съответно до сметките. По думите му трябва да се смени методологията при събиране на такси за износ, за да сме конкурентоспособни на международните пазари.

Министърът посочи, че са избрали да решават проблемите занапред, а не да ровят назад – кой какво направил, кой какво не направил; защо се е стигнало до проблемите. По отношение на цената на електроенергията е можело да наредят на ДКЕВР да намали цената, но така са щели да нарушат принципа на независимост, който се отнася за комисията.

Можехме да помолим Евгения Харитонова да отложи ценовия период от 1 юли на 1 септември или 1 октомври и да прехвърлим проблема на следващото правителство, поясни Василев и добави, че това са лесни, но изключително погрешни подходи.

„По въпроса за преминаване от пропорционална към твърда цена пренос трябва да се направят сметки, за да се знае дали наистина ще се намалят цените или ще се увеличат. Реализуемо е предложението за въвеждане на две тарифи за електроенергия“, заяви председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова.

Изпълнителният директор на НЕК Иво Лефтеров заяви, че са започнали преговори с централите с дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия.

Лефтеров посочи, че финансовото състояние на НЕК не е добро. Той го определи като най-лошото от създаване на компанията. Загубите за миналата година са 99 млн. лв., като на консолидирано ниво загубата е 192 млн. и 234 млн. лв. загуба от оперативна дейност преди определянето на данъците.

Дългосрочните задължения на НЕК към края на март са 617 млн. лв., а краткосрочните над 1 млрд лв.

Според него ликвидността на компанията също е изключително влошена – близо до нула и това се дължи основно на факта, че студения резерв, който се полага на НЕК не е плащан от началото на годината.

Лефтеров добави, че едно от електроразпределителните дружества е отказало да приеме методологията отпусната от ДКЕВР и съответно да се запазят добавките за зелена енергия.

„НЕК не фалира, защото вчера успешно беше рефинансиран заемът с БНП „Париба“,

каза Лефтеров.

Изпълнителния директор на БЕХ Михаил Андонов посочи, че холдингът е приключил 2012 г. с 356 млн. печалба, а на консолидирано ниво с 15 млн. печалба преди данъците. Три от дружествата в БЕХ са приключили годината на печалба – АЕЦ “Козлодуй“ с 156 млн. лева печалба, Мини „Марица Изток“ с 16 млнлв., а ТЕЦ „Марица Изток“ 2 с 46 млн. лв.

Със загуба 2012 г. са приключили НЕК с 99 млн. лв. и ЕСО с 39 млн. лева.По отношение на заема с БНП „Париба“, Андонов поясни, че БЕХ е провел процедура за избор на финансираща банка, за облигационен заем след получаване на кредитен рейтинг на ФИЧ 2+. „От шест банки беше избрана „Сити груп“, поясни той и допълни, че банката е обезпечила финансиране в размер на 195 млн. евро.

Заседанието продължи с въпроси на депутати – главно от БСП и ДПС. Димчо Михалевски  от БСП поиска двутарифна скала за отчитане на тока, разширяване на получателите на енергийни помощи и увеличаване на състава на ДКЕВР от 7 на 13 души – с нови 6 членове, изцяло гражданска квота.

Алиосман Имамов от ДПС заяви, че всички мерки, които трябва да бъдат предприети, трябва да имат една цел – да отпушат износа на електроенергия. Това означавало да се премахнат всички непазарни елементи при формирането на цените на тока. „Проблемът с невъзможността на хората да плащат сметките си в по-голяма част е свързан с ниските доходи, отколкото с високите цени“, каза Имамов.

Заради заседанието на Министерския съвет в парламента със забавяне пристигнаха премиерът и икономическия министър, а преди това Волен Сидеров нервно настояваше депутатите от „Атака“ да отидат до сградата на правителството „и да ги доведат“.

По-късно народните представители от ГЕРБ напуснаха пленарната зала, недоволни от председателстващият заседанието Мая Манолова, която не им даваше думата. В пленарна зала за кратко останаха единствено депутатите Бойко Борисов и Вежди Рашидов. След кратко отсъствие народните представители от ГЕРБ се върнаха в залата.

Print Friendly
FacebookСподели