Струва ми се, че възможностите на г-н Борисов за маневри са съвсем малки, коментира за в. „Преса“ Васил Тончев, шеф на социологическата агенция
Това е голямо мнозинство, коментира шефът на социологическата агенция Васил Тончев. „Сова Харис“ са направили експресно телефонно проучване, представително за пълнолетното население на големите градове на България, сред 800 души в периода 22-23 април 2013 г. по поръчка на вестник „Преса“.
Гражданите били уверени, че прокуратурата си е свършила добре работата. Мнението на мнозинството показва, че Цветан Цветанов практически е изпаднал в изолация.
Според Тончев е много вероятно този скандал да постави главния акцент, който ще окаже влияние върху нагласите на хората при самото гласуване.
Естествено е ситуацията да се политизира, продължава с коментара си той. И обяснява: „Когато питаме дали е възможно министърът на вътрешните работи да не е знаел за подобен тип действие на подчинените му служби, виждаме, че мненията се разделят на две големи групи. Малко над 30% смятат, че това е възможно. Това определено са привърженици на ГЕРБ, които имат склонност в някаква степен да омаловажат значението на действието, да го свият в по-тесни граници.
Обаче другата група, която смята, че няма как подслушвания да се извършват без знанието на вътрешния министър, е много по-голяма – почти 54 на сто. Очевидно тези хора смятат, че деянието е много мащабно, много добре планирано и в някакъв смисъл е характеристика на политиката на отишлото си вече правителство на ГЕРБ“.
още по темата
В обществото практически има консенсус, (77%), че отговорността трябва се поеме от Цветан Цветанов. Оценките отиват и по-далеч – към бившия премиер Бойко Борисов. Гражданите смятат, че е много малко вероятно системно нерегламентираното подслушване да не му е било известно. Тези, които са убедени, че Борисов е знаел, са повече от тези, които предполагат, че е бил в неведение.
Но ако се докаже, че по време на престоя му в Министерския съвет специализираните служби нерегламентирано са подслушвали, самият Бойко Борисов трябва да понесе най-малкото политическа отговорност.
Според Васил Тончев случаят „Флоров“ разколебава 1/3 от привържениците на ГЕРБ, а около 1/3 от анкетираните граждани са на мнение, че негативите ще са с трайни последствия.
Коментарът на социолога е: Струва ми се, че възможностите на г-н Борисов за маневри са съвсем малки. Той или бързо трябва да отстрани Цветан Цветанов от политическите му ангажименти, или ще допусне общественият натиск, насочен към партията му, да продължи да се развива. Защото, ако на първия протест миналата неделя имаше неколкостотин души, следващата неделя можем да очакваме няколко хиляди. А след още една седмица може да станат и десетки хиляди.“
Проучването на „Сова Харис“ показало, че има „значителна промяна в нагласите за гласуване“. Данните показват, че 1/3 от гласувалите за партията на Бойко Борисов през 2009 г. са разколебани и склонни да променят избора си.
Вариантът „втори мандат на ГЕРБ“ изглежда малко вероятен Три седмици преди изборите за 42-ро НС се образува голяма група хора, повечето от които през юли 2009 година са гласували за ГЕРБ, а сега са склонни да отдръпнат подкрепата си. Много вероятно е преобладаващата част от тези избиратели да решат просто да не гласуват.
В същото време друга част ще се насочат към останалите партии, които ще участват в изборите. Това би могло съществено да промени съотношението на подкрепата за различните политически субекти в самото навечерие на вота.
В заключение на своя коментар Васил Тончев обелязва, че е възможно и опонентите на ГЕРБ да не намерят своето политическо представителство в следващото Народно събрание. Но това би означавало, че улицата ще остане активна и „мнозинството“ на ГЕРБ ще бъде блокирано още при първите му стъпки.
„Струва ми се, че на ГЕРБ – една млада партия – предстои да получава още много уроци, докато порасне. Има само едно много силно лекарство и то се нарича преминаване през опозиция“, пише шефът на „Сова Харис“.