4 партии в следващия парламент, други 2 на кантар

  Диляна Панайотова   Четири партии твърдо влизат в следващото Народно събрание, сочи проучване на Института за модерна политика. Потвърждава се прогнозата и на други проучвания, че разликата между ГЕРБ...
| Източник: News.bg

 

Диляна Панайотова
 

Четири партии твърдо влизат в следващото Народно събрание, сочи проучване на Института за модерна политика.

Потвърждава се прогнозата и на други проучвания, че разликата между ГЕРБ и БСП спада. За партията на Борисов биха гласували 26,1%, а за левицата -21,1%, ДПС печели подкрепата на 4,9%, а партията на Меглена Кунева – 4,3%.

Според социолозите на Института с реални шансове са Атака – с 3,6%, както и РЗС, които засега печелят вота на 1,9% от избирателите, което обаче се разминава с други обявени наскоро социологически проучвания, сочещи, че РЗС са под единия процент, а хората на Сидеров – около 2 %.

Коалицията с Марешки може да вдигне вота за Яне Янев, убедени са обаче социолозите от Института за модерна политика.

Според тях в условията на криза националистическите партии по-лесно консолидират вота на недоволните и търсещите прости обяснения на случващото се.
За резултата на „Атака“ от 3.6% допринася обаче и принципът на „скачените съдове“ – вероятно общественият интерес около процеса за т.нар. „радикален ислям“ в Пазарджик, полемиката в Кърджали около противопоставянето на ДПС ген. Делов да бъде обявен за почетен граждани, също наливат гласове в електоралната мелница на националистите.

Кунева не отбелязва растеж заради старите лица в партията й. Те трудно биха могли да бъдат разпознати като агенти на промяната, категоричен бе политологът Емил Георгиев.

Социолозите обаче не дават никакви данни за партиите от традиционната десница – СДС и ДСБ.

С най-високо одобрение сред гражданите е държавният глава Росен Плевнелиев с 59,9%, плътно го следва премиерът Бойко Борисов с 48,3%, а на трето място е Лиляна Павлова с 43,4%.
Сергей Станишев има одобрението на 33,7% от избирателите, Меглена Кунева печели 38,2%.

Ахмед Доган продължава да е най-недолюбвания политик. 72,4 % не го харесват. Лидерът на ДПС е одобряван от 8% от анкетираните.
Сред неодобряваните политици е и Иван Костов с 62,2% отрицателен вот, следва го Яне Янев с неодобрение от 61,2%. Симеон Дянков също не е сред любимите политици на българите – 58,4% неодобрение и 20,3% одобрение.

Лидерът на СДС Емил Кабаиванов е харесван само от 3,5 %, не го харесват 16,4 %.

На анкетираните са показвани снимки на баба, полицай, бизнесмен, работник, цигани и майка с деца, като са питани според тях за коя партия би гласувал съответния човек.
77,2% смятат, че бабата ще гласува за БСП. 68, 1% са на мнение, че полицаят ще даде гласа си за ГЕРБ, циганите „са раздвоени“ между БСП и ДПС. 34,5 % от анкетираните мислят, че ромите гласуват за партията на Ахмед Доган и 24,7 % смятат, че ромите ще гласуват за БСП.
Според 51 % бизнесмените избират ГЕРБ. 35,8% смятат, че работниците биха избрали партията на Бойко Борисов, а 20,2% смятат, че трудовият човек би гласувал за столетницата.
Според 36,2 % от запитаните майките биха избрали управляващата партия, а 18,7% смятат, че майката е избирател на БСП.

От Института за модерна политика са задали и интересен въпрос – ако Лейди Гага и Феликс Баумгартен можеха да гласуват в България, за кого биха дали гласа си. Според 12,9% Лейди Гага не би гласувала за някоя наша партия. 30% обаче са убедени, че най-близко до нея е управляващата партия ГЕРБ.

Фаворит кой да замести Жозе Барозу начело на Европейската комисия е Кристалина Георгиева, която печели симпатиите за този пост в ЕС на 12,1% от запитаните. 9,6 % обаче искат премиера Бойко Борисов да оглави ЕК. За Станишев са 7%, а за Меглена Кунева – 6,6%.

Над 90% от българските граждани смятат, че корупцията е проблем за обществото, обясни още и социологът Илия Джамбазов. Българите имат ниско доверие в институциите, които трябва да се преборят с този проблем.
Според 91,4% корупцията е прояла здравеопазването, според 90,5% тя е плъзнала в съдебната система, за 82,5% корупция има в икономиката, за 82,3% тя се среща и в полицията.

 

Print Friendly
FacebookСподели