С Постановление № 243 град Несебър стартира големия маратон към световна известност
С Постановление N 243 на Министерския съвет на НРБ от 18 юли 1956 г. територията на старата част на гр. Несебър се „обявява за архитектурно градоустройствен и археологически резерват от национално значение и се поставя под специален режим на градоустройствено и архитектурно изграждане”.
Постановлението представлява програмен документ за развитието на града като „музеен, туристически и курортен комплекс от национално и международно значение”. В него са разработени задълженията на всяко едно от тогава съществуващите министерства като:
- Министерство на комуналното стопанство и благоустройство;
- Министерство на електрификацията;
- Министерство на народната отбрана;
- Министерство на транспорта;
- Министерство на културата;
- Министерство на народното здраве и социалните грижи;
- Министерство на земеделието;
- Българска Академия на науките;
- Управление на горското стопанство;
- Главно управление на пътищата;
- Окръжен народен съвет – гр. Бургас.
Изпълнението на постановлението е възложено на гореспоменатите министерства и институции.
Анализирайки двес постановлението, е видна далновидността на неговите създатели. Не допускам, че те са били запознати с творчеството на древногръцкия писател и пътешественик Павзаний, на когото принадлежи определението за „град”. Но с посочените в Постановлението задачи за изпълнение към отделните министерства ,се подчертава информираността им за изискванията към старите и нови градове, за тяхното съвместно съжителство. Задачите са точно определени, съобразени с последователността на изпълнението им и с посочени срокове.
С „Постановление 243” гр. Несебър стартира големия маратон към световна известност. Само 27 г. по-късно той бе вписан в Списъка на Световното културно наследство (1983) към ЮНЕСКО. Тази година е юбилейна. „Несебър – 30 години в ЮНЕСКО” е мотото на тържествата организирани от Община Несебър.
Евтелпа Стойчева
Гл. експерт в отдел „Несебър – Световно наследство”
Община Несебър