10 неща, които силните хора не правят

  Добронамерените предложения няма да ви помогнат да постигнете целите си, ако междувременно имате нездравословно поведение и мисли Развлечения Любопитно  Източник: Thinkstock/Guliver   Още по темата Как да се справим...
| Източник:

 

Добронамерените предложения няма да ви помогнат да постигнете целите си, ако междувременно имате нездравословно поведение и мисли


Източник: Thinkstock/Guliver

 

Още по темата

  • Как да се справим със страха?
    Преди 1 ден
  • Как да се справим с пристъпите на паника
    12.12.2014
  • Как да овладеем гнева си?
    08.12.2014

Често чуваме съвети като: „Мисли позитивно и ще ти се случат хубави неща“ или „Дай всичко от себе си и нещата ще се получат“. И макар тези мъдри думи определено да имат заслуги, добронамерените предложения няма да ви помогнат да постигнете целите си, ако междувременно имате нездравословно поведение и мисли.

Опитайте да сравните психиката с физическата сила. Един атлет поддържа тялото си с добри навици като ходенето на фитнес, но за него също така е важно да се отърве от лошите навици като яденето на недравословна храна.

По същия начин

да изградиш психически мускул изисква упорита работа, отдаденост и упражнения.

Независимо дали работите над себе си, за да станете по-търпелив родител или, за да станете елитен спортист, изграждането на психическа сила ще ви помогне да постигнете целите си.

За да станете силни психически, вижте кои са нещата, които силните хора не правят:

1. Не губят време в самосъжаление


Източник: Thinkstock/Guliver

Много от житейските проблеми и скърби са неизбежни, но да се самосъжаляваш е въпрос на избор. Независимо дали имате проблеми с плащането на сметките или необясними здравословни проблеми, ако се отдадете на самосъжаление, това няма да реши проблемите ви. Ако сте склонни към самосъжаление, когато нещата загрубеят, научете се да го заменяте с благодарност. Психически силните хора не си губят времето и енергията в размисли за проблема, те се концентрират върху разрешаването му.

2. Не дават власт на другите
Може да бъде много изкушаващо да обвиним други хора за нашите проблеми и за обстоятелствата. Ако си мислите неща като „Свекърва ми/Тъща ми ме кара да не се харесвам“, това дава на другите власт над вас. Вземете си властта обратно, като поемете пълна отговорност за начина, по който мислите, чувствате и се държите. Да властвате само вие над вас самите е съществен компонент за изграждането на психическа сила и за създаването на такъв живот, какъвто искате да живеете.

3. Не се плашат от промените
Въпреки че се чувстваме най-сигурни, когато сме в рамките на комфортната ни зона, избягването на нови предизвикателства е най-голямата пречка да живеем пълноценен и богат живот. Да се научим да забелязваме, когато опитваме да избегнем промяна заради дискомфорта, който ще си причиним е първата стъпка към подобряване на живота ви.

4. Не хабят енергия за неща, които не могат да променят


Източник: Thinkstock/Guliver

Често се тревожим за всички неща, които не са наред. Вместо да се подготвим за бурята, ние губим енергия в молитви тя да не дойде. Ако инвестирахме същата енергия в неща, над които имаме контрол, бихме били по-добре подготвени за изненадите, които животът ни поднася. Всеки път, когато сте изкушени да се разтревожите за нещо, над което нямате контрол – например нечий избор – прехвърлете тази енергия върху нещо друго.

5. Не се стараят да угодят на другите
Много хора казват „Не ми пука какво мислят другите“, но често това е защитен механизъм, целящ да ги предпази от нараняването и болката, свързана с отхвърлянето. Хората, опитващи се да се харесат на всички, са много често срещано явление. Да казваме и правим неща, които може и да не се харесат, изисква кураж, но ако искате да живеете истински, трябва да го правите според ценностите си, дори и когато изборите ви са непопулярни.

6. Не ровят в миналото
Обмислянето на миналото и извличането на поуки от него ни помага да станем по-силни психически, но размишляването може да бъде и вредно. Помирете се с миналото, за да можете да живеете в настоящето и да планирате бъдещето. Това може да се окаже трудно, ако сте преживели много нещастия в миналото, но е необходима стъпка, ако искате да станете по-силни.

7. Не повтарят грешките си
Би било хубаво да си вадим поука от всяка грешка и никога да не я повтаряме. Истината обаче е, че понякога правим една и съща грешка отново. Изисква се смирение и желание да се търсят нови стратегии, за да се поучим от грешката. Психически силните хора не крият грешките си и не търсят извинения за тях. Вместо това те превръщат грешките си във възможности за самостоятелно развитие.

8. Не се отказват след неуспех
Нормално е да се чувствате обезкуражени, ако първите ви опити се увенчаят с неуспех. От най-ранна възраст ни учат, че да се провалиш е нещо лошо, но е почти невъзможно да постигнеш успех, ако никога не си се провалял. Психически силните хора виждат провала като доказателство, че трябва да дадат абсолютно всичко от себе си, за да разкрият пълния си потенциал.

9. Не чувстват, че светът им дължи нещо
Лесно е да бъде хванат човек в това чувство. Но да очаквате, че светът или хората в него, ще ви дадат нещо, което мислите, че ви се полага, е много грешна стратегия за живота. Ако сте твърде заети да взимате това, което смятате, че заслужавате, няма да ви остане време да се концентрирате върху всичко, което трябва да дадете.

10. Не очакват незабавни резултати
Нямаше ли да е хубаво всичко в живота да се случваше с натискането на един бутон? Често сме с нагласата, че нещо трябва да се случи мигновено. Психически силните хора обаче знаят, че истинската промяна изисква време и са готови да работят здраво, за да видят резултатите.

Добрата новина е, че всеки има способността да стане по-силен психически. За да постигнем това обаче, трябва да се научим да предупреждаваме себе си, когато саморазрушителни мисли, поведение и чувства се прокрадват в нас.

Източник: „Сайколъджи тудей
Print Friendly
FacebookСподели