10 години след 11 септември – Ню Йорк под обсада

САЩ почитат жертвите на терора vsekiden.com     В обстановка, близка до военното положение, Ню Йорк посреща десетата годишнина от най-печалната дата в историята си – терористичните актове на 11...
| Източник:

САЩ почитат жертвите на терора

vsekiden.com

 
 

В обстановка, близка до военното положение, Ню Йорк посреща десетата годишнина от най-печалната дата в историята си – терористичните актове на 11 септември 2001 г. Часове преди траурните мероприятия, които в основната си част ще са на „кота нула“ – на мястото на срутилите се кули близнаци на Световния търговски център – жителите на мегаполиса се оказаха в обстановката от преди десет години: градът е препълнен от полицаи с автомати, охраняващи най-важните обекти и преди всичко Уолстрийт, Таймс Скуеър и района на рухналите кули.

Улиците са преградени с ленти и контролни постове, пътищата привечер са пусти. Причината за въвеждането на безпрецедентни по изявленията на градските власти мерки за сигурност е „конкретна, достоверна, но непотвърдена информация за опасност от терористичен акт“.

През последните дни изборно се проверява багажът на пътниците в метрото. На Манхатън полицията организира пропускателни пунктове за проверка на автотранспорта, на улиците са поставени детектори за радиация.

Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг разпореди да бъдат взети под усилена охрана мостовете, тунелите и други инфраструктурни обекти. Организирани са полицейски патрули с кучета. В бойна готовност да приведени силите на Националната гвардия на САЩ и в района на мегаполиса са разположени военни части.

Всичко напомня обстановката преди десет години, когато самолети, пленени от терористи, се врязаха в кулите на Световния търговски център. Днес южната част на Манхатън ще бъде не финансов център на света, а място, където ще се съсредоточи болката и скръбта на американския народ за близо трите хиляди души загинали на този ден.

С множество възпоменателни церемонии САЩ си спомнят за атентатите отпреди 10 години, оставили отпечатък в националната памет, предаде Франс прес.

На десетата годишнина от атентатите президентът Барак Обама посети мястото, на което се издигаха кулите-близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк, в които на 11 септември 2001 г. се врязаха два похитени от терористи самолета, извършващи полети от Бостън за Лос Анджелис. Обама присъства и на церемония в Пентагона, във Вашингтон, където преди 10 години се вряза похитен от терористи самолет, изпълняващ полет от Вашингтон за Лос Анджелис.

Президентът ще посети и Шансквил, в щата Пенсилвания, където на 11 септември 2001 г. се разби четвърти самолет, изпълняващ полет от Нюарк за Сан Франциско. Той също беше похитен от терористи и се предполагаше, че е трябвало да се разбие в Белия дом или Конгреса, но навременната героична намеса на пътниците предотврати този атентат и самолетът падна в Пенсилвания.

В Ню Йорк на възпоменателната церемония присъства и бившият американски президент Джордж Буш-младши, кметът на града Майкъл Блумбърг и бившият кмет Рудолф Джулиани.

Както всяка година четири минути на мълчание отдават почит на жертвите. Те ще бъдат спазени в 8,46, 9,03, 9,59 и 10,28 ч. – минутите, в които преди 10 години двата похитени самолета се врязаха в двете кули-близнаци на СТЦ и минутите, в които двете кули рухнаха.

На церемонията в Ню Йорк бяха прочетени имената на близо 3000-те жертви. На събитието присъстват и близките на загиналите. После на мястото, на което се издигаха кулите-близнаци, бе открит Мемориалът на жертвите, изграждан в продължение на пет години.
За десетата годишнина от атентатите в Ню Йорк са предвидени още възпоменателни церемонии. Подобни церемонии ще има и в други градове на страната. Сред тях са възпоменателни походи и маратони, изложби на снимки, човешка верига в Манхатън, танцови спектакли, множество концерти на Таймс скуеър, в центъра Линкълн в Ню Йорк и в няколко църкви.

В залата за спектакли на центъра Кенеди във Вашингтон ще се състои Концертът на надеждата – програма, включваща музикални изпълнения и четене на поеми. Проявата ще започне в 19,30 часа по Гринуич и ще продължи час и половина. На нея ще присъства Барак Обама, който ще произнесе кратко слово.

По повод тъжната годишнина американският Държавен департамент призова американците по целия свят да бъдат бдителни.

Print Friendly
FacebookСподели