Информация за хода на проекта за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ беше предоставена на основните политически партии, а самият проект ще продължи повече от 60 години напред, заявиха за пореден път от „Уестингхаус“ в съобщение до медиите. Компанията предоставя допълнителна информация за публикуваното акционерно споразумение с АЕЦ „Козлодуй“.
„Уестингхаус“ договори добросъвестно акционерното споразумение за разширяване на мощностите в АЕЦ „Козлодуй“, съобразно най-добрите международни търговски практики и високи стандарти за реализация на проекти, за да гарантира, че изграждането на 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“ ще се осъществи по безопасени ефикасен начин. Информация за хода на проекта беше предоставена на основните политически партии, а самият проект ще продължи повече от 60 години напред.“, твърдят от компанията и още веднъж подчертават, че тяхна цел е да предоставят на българските граждани „безопасна, надеждна и достъпна енергия, с оглед на необходимостта от диверсификация на ядреното гориво, енергийна независимост и икономически растеж.“
От „Уестингхаус“ поясняват, че разкриването на някои от условията в споразумението биха дали на конкурентите им значителни предимства на глобалния пазар. Затова се принудили да премахнат част от информацията, свързана с детайлното ценообразуване на специфични компоненти от оборудването, както и стратегията си за внедряване.
„Уестингхаус“ е поела ангажимент за значително разширяване на съществуващите производствени мощности в България, създавайки хиляди нови високоплатени работни места за реализацията на този проект и внедрявайки технологията AP1000, която е призната в Европа, Азия и Америка като най-модерния технологичен избор, допълват от компанията.
От там изтъкват още, че ще създадат възможности за българските фирми да произвеждат оборудване за новата мощност в АЕЦ „Козлодуй“ и други проекти по света, като разкрият повече от 10 000 работни места през следващите 3 до 5 години в сферата на високите технологии, както и че ще създадат възможности за износ в цял свят.
Изяснявайки „неточната информация, представена в някои статии и репортажи в медиите“, от компанията изрично подчертават, че подписаното Акционерно споразумение:
„НЕ изисква никакви инвестиции от страна на АЕЦ „Козлодуй“, негови дъщерни дружества или от държавата, докато и освен ако за това не е дадено пълномощие в процеса на одобрение, предвиден в споразумението на акционерите.
Освен това споразумението „НЕ изисква държавни гаранции, договори за изкупуване на електроенергия или цени за построена мощност. Споразумението между акционерите предвижда рамка, в която ще се обсъждат възможностите за осигуряване на най-ниската цена за финансиране на разходите, така че да се запази стойността на проекта на възможно най-ниското ниво. Българското правителство ще разгледа всички варианти и ще избере оптималния, за да постигне ниски цени на енергията“, продължават от „Уестингхаус“.
Според Акционерното споразумение задължение на американската компания остава „да работи за определяне на цената, условията и реда за финансиране, обхвата на лицензиране, както и за капацитета на местните доставчици, за да минимизира риска и да осигури участие на български компании до максималната възможна оперативна степен.“
От там ще предоставят и анализ на бъдещото търсене на енергия и прогнозна цена за електроенергията, произведена от бъдещия реактор в АЕЦ „Козлодуй“.
От „Уестингхаус“ подчертават още, че са се съгласили споразумението да бъде публично оповестено, въпреки че международните търговски практики, включително тези, свързани с производството на ядрена енергия, не препоръчват разкриване на специфичните договорни условия, тъй като това би застрашило конкурентоспособността на съответните дружества. „Осигурихме тази възможност, за да демонстрираме желанието си за прозрачност в максималната възможна степен, без това да уврежда нашето конкурентно предимство на глобалния пазар.“, завършва съобщението от компанията.
Припомняме, че Акционерното споразумение беше публикувано в петък, но някои пасажи от него останаха скрити. Това даде повод за известни спекулации и съмнения относно условията в споразумението.