Шефът на Евробанката „дърпа ушите” на кабинета заради ВЕИ-сектора

     news.bg © архив ЕПА Чакрабарти с шефа на ЕК Барозу Президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Сума Чакрабарти е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов (с...
| Източник: news.bg

     news.bg
сума чакрабарти© архив ЕПА

Чакрабарти с шефа на ЕК Барозу

Президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Сума Чакрабарти е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов (с копие до вицепремиера Симеон Дянков и министъра на икономиката, енергетиката и туризма, Делян Добрев), в което изказва загриженост от „неочакваното решение“ на 14 септември т.г. на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да въведе такса за достъп до мрежата, със задна дата, на производителите на възобновяема електроенергия.

В писмото, което е цитирано от ПП „Нова алтернатива“ се припомня, че ЕБВР през последните 16 години е финансирала проекти на стойност над 2,5 милиарда евро, включително за инвестиции в производството (ТЕЦ „Марица-изток“, Възобновяеми енергоизточници).

Посочва се още, че въвеждането на такава такса за производителите на електроенергия от възобновяеми източници, означава, че повечето генератори „ще станат нежизнеспособни и няма да имат възможност да върнат заемите си, включително отпуснатите от Банката.

Изтъкнати са конкретни примери с два вятърни парка, които под различни форми са кредитирани от Банката за над 150 млн. евро.

Чакрабарти изразява и притесненията си, че таксите са въведени със задна дата и без предварителна консултация със заинтересованите страни от сектора.

Това поставя и по-широки въпроси сред всички инвеститори за надеждността на сключваните договори и предвидимостта на българската бизнес среда,“ пише още в писмото от ЕБВР.

В писмената кореспонденция президентът на ЕБВР любезно моли премиера да обърне внимание на този важен въпрос и да го вземе предвид, както и го уведомява, че Варел Фрийман – първият вицепрезидент на ЕБВР, ще има посещение на 22 октомври, за да продължи комуникацията по този въпрос.

Междувременно става ясно и че има предупредителен сигнал от Асоциацията на банките, също на вниманието на премиера, в който се изразява загриженост, че едностранното изменение от страна на държавата на параметрите по търговските договори, без да е налице пряко договаряне между страните, изцяло променя бизнес модела, което може бързо да доведе до състояние на неплатежоспособност на производителите, загуба на работни места (около 20 000 души се очаква да бъдат засегнати) и цялостна дестабилизация на пазара.

Print Friendly
FacebookСподели