ОССЕ ще изпрати наблюдатели за изборите
Няма законова пречка председателят и двамата му заместници в общинските избирателни комисии (ОИК) да са от управляващата партия ГЕРБ, потвърди говорителят на ЦИК Ралица Негенцова в неделя пред БНР.
Така тя коментира твърденията на ДПС и други опозиционни партии, че техни представители не се допускат до ръководни позиции в комисиите. Тези жалби са неоснователни, заяви Негенцова.
Зам.-председателят на ДПС Лютфи Местан каза миналата седмица, че в много общини „се наблюдава тотално игнориране и недопускане на представители на опозицията до ръководствата на ОИК“, като се назначават по двама представители на ГЕРБ и един на „Атака“.
От БСП съобщиха, че в тричленните ръководства на ОИК от 264 общини в 65 са назначени единствено представители на ГЕРБ.
Задължително условие според Изборния кодекс е нито една партия или коалиция да няма мнозинство в ОИК, но представителството на опозицията в ръководствата на комисиите не е гарантирано по никакъв начин. Казано е само, че председателят и секретарят трябва да са от различни партии и коалиции.
Всички 264 общински комисии вече са назначени.
Междувременно стана известно, че Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) ще изпрати международни наблюдатели за президентските и местните избори у нас на 23 октомври. Екип от експерти и 14 дългосрочни наблюдатели ще се фокусират върху прилагането на новия изборен кодекс, средствата за финансиране на предизборната кампания и отразяването й в медиите.
Представители на ОССЕ проведоха проучвателна мисия в София от 18 до 21 юли.
Наблюдателите ще обърнат внимание на предизборната агитация в регионите с малцинствени групи.
Наблюдаващата мисия ще бъде с ограничен статут, като нейни представители ще посетят определен брой секционни избирателни комисии, но „не се предвижда системно наблюдение на хода на изборите“, е записано в документа, публикуван на сайта на организацията.
ОССЕ е проследила пет избора от 1997 г. насам. На парламентарните избори през 2009 г. също беше пратена ограничена мисия наблюдатели, които следиха за купуване на гласове и корпоративен натиск.
През март тази година БСП и ДПС написаха писмо до председателя на парламента Цецка Цачева с молба да бъдат поканени чуждестранни наблюдатели за изборите наесен. Опасенията на двете опозиционни партии са свързани най-вече с прецедента, че вътрешният министър Цветан Цветанов оглавява предизборния щаб на управляващата партия.
Тези притеснения на опозицията и съмненията й за възможна злоупотреба с административни средства за изборите са отразени в доклада на проучвателната мисия на ОССЕ. Европейската комисия за демокрация чрез право, известна като Венецианската комисия, препоръча през май гаранции, че ресурсите на МВР няма да бъдат впрегнати в полза на определена политическа сила по време на изборите през есента.
Според комисарите гаранти за честни избори биха могли да бъдат наблюдатели от ОССЕ и Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ).
В документа е записано още, че малцинствените групи, предимно ромите, са най-податливи на схеми за купуване на гласове, които според чуждите наблюдатели непрекъснато се развиват и вече се купуват членове на секционни избирателни комисии.