Цветанов ще бъде обвинен и за блокиране на дело срещу антимафиот от Велико Търново

Цацаров иска за втори път имунитета на бившия вътрешен министър    Красен Николов Цветан Цветанов. Сн: БГНЕС Главният прокурор Сотир Цацаров внесе искане за снемане на депутатския имунитет на бившия...
| Източник: Mediapool.bg

Цацаров иска за втори път имунитета на бившия вътрешен министър
 

Цветан Цветанов. Сн: БГНЕС

Главният прокурор Сотир Цацаров внесе искане за снемане на депутатския имунитет на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов по ново разследване – за незаконно блокиране на разследване срещу антимафиота от Велико Търново Орлин Иванов. Това съобщиха от прокуратурата в понеделник. Доказателствата са установени по време на разследването срещу бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров. Цветан Цветанов вече е обвиняем по делото за неупражнен контрол върху подслушването в МВР.

От държавното обвинение не съобщават каква точно е връзката на Цветанов с разследването срещу Станимир Флоров, който му бе дясна ръка и дългогодишен приятел. В същото време обаче детайлно се обяснява как е възпрепятствал разследването срещу шефа на антимафиотите във Велико Търново. Цветанов не е позволил да се изпълнят шест разрешения на Окръжния съд в града за прилагане на специални разузнавателни средства (СРС) срещу Тодоров, съобщават от прокуратурата.

Според закона всички СРС-ата се изпълняват технически от Специализираната дирекция за оперативно-технически операции (СДОТО), но възлагането става с формален подпис на вътрешния министър. Той няма право да отказва прилагането им, след като те вече са били разрешени от съда. Подслушването на Орлин Тодоров е трябвало да се проведе от 26 август до 18 септември 2009 година. Въпреки задължението си да подпише и да възложи на СДОТО изпълнението на подслушването, Цветанов е пренебрегнал разрешенията, издадени от съдия, и на шестте искания, подписани от председателя на Окръжен съд – Велико Търново.

„Той собственоръчно е поставил резолюции „НЕ!!!“. С това не само е нарушил задълженията си като министър на вътрешните работи, но и е възпрепятствал събирането на доказателства за разкриване на извършеното от Тодоров и от други лица тежко престъпление, които не са могли да бъдат събрани по друг начин. В специализираната дирекция на МВР е нямало каквито и да е технически пречки за прилагане на въпросните СРС, нито е съществувала опасност от разкриването им“, посочват от прокуратурата.

В момента Орлин Тодоров е подсъдим на първа инстанция за разгласяване на държавна тайна и за злоупотреба със служебно положение. Според обвинителния акт той е информирал системно близкия си приятел – бизнесмена Петър Христов, за хода на знакови разследвания, като „Килърите“, „Фалшификаторите“ и делото за „бебето във фризера“.

Орлин Тодоров беше задържан през март 2011 година, докато Цветанов все още беше вътрешен министър. В продължение на една година бе в следствения арест, след което беше пуснат под домашен арест и накрая освободен под гаранция.

По време на делото се разбра, че Тодоров е наричал бизнесмена Христо „шефе“, по подобие на начина, по който бившия градски прокурор на София Николай Кокинов се държеше с Бойко Борисов при разговора в Банкя. Орлин Тодоров е уредил и журналист от национална медия да получи информация по случая с починалото новородено в Горна Оряховица. Самият той представил историята като „пикантна“, след което бил публикуван материал със заглавие „Бебе във фризер“.

Тодоров дори е раздавал извадки от разговори, записани със СРС. Според държавното обвинение по случая с мъртвото бебе Петър Христов знаел подробно за реплики, чути от подслушването на телефона на директора на въпросната болница – Миролюб Кожухаров. Според обвинителния акт с това свое действие Тодоров е компрометирал друго разследване, по което било допуснато подслушването на телефоните на д-р Кожухаров и на кмета на Горна Оряховица Йордан Михтиев.

Самият Цветанов стана главен герой по скандала с „бебето във фризера“. В края на 2009 година той чете от парламентарната трибуна СРС-ата по делото и директно обвини лекарите от болницата в хладнокръвно убийство. В момента прокуратурата проверява с чие разрешение Цветанов е направил секретната информация публично достояние, защото писмен документ все още не е намерен. През 2010 г. прокуратурата го оневини, но новият главен прокурор реши да преразгледа казуса.

Орлин Тодоров се смяташе за един от доверениците на Цветанов. Независимо от изненадващия му арест на работното място през март 2011 г. и последвалите дела срещу него, той не бе уволнен дисциплинарно от МВР, а се пенсионира с полагащите му се заплати накуп.

По отношение на връзките на Цветанов със Станимир Флоров съобщението на прокуратурата е повече от лаконично. Mediapool не успя да се свърже за повече информация с говорителя на Софийската градска прокуратура, защото телефонът му бе изключен.

„В хода на разследването по досъдебното производство, водено срещу Станимир Флоров (бивш директор на ГДБОП), са събрани достатъчно данни за извършени престъпления и от други лица, едно от които е Цветан Цветанов. По тази причина наблюдаващите прокурори от СГП са изготвили до главния прокурор предложение за изготвяне на искане до 42-то НС за снемане на депутатския имунитет на Цветан Цветанов и привличането му като обвиняем за престъпление по чл.288 НК“, съобщават от прокуратура.

В средата на април Софийската градска прокуратура (СГП) образува проверка за изтичането в медиите на документи, от които се разбира, че Станимир Флоров е бил разработван за връзки с престъпността.

От приложените копия на класифицирани документи става ясно, че Флоров на два пъти е попадал в полезрението на вече несъществуващата Национална служба „Сигурност“ (сега част от ДАНС – бел.ред.) заради съмнения, че използва служебното си положение, за да покровителства заподозрени за контрабанда и наркотрафик. Първият път е през 1999 и 2000 г., когато Флоров „протича“ по разработка „Мавър“. Вторият случай, в който според изпратените документи Флоров става интересен за НСС, е през 2002 г. Тогава той е разработван по линия на оперативно дело „Високия“.

Малко по-късно прокуратурата започна да разследва Флоров за получаване на подкуп в особено големи, свързан със старите оперативни дела, но това не му попречи да се пенсионира от МВР с бонус от 20 заплати. Още тогава от държавното обвинение заявиха, че ще проверят защо документите са прикривани толкова години от служители в системата на МВР.

В заключение прокуратурата съобщава, че ако Народното събрание свали имунитета на Цветанов заради тези нови разкрития, то до края на юли 2013 г. ще бъдат образувани ново дело срещу него.

В момента депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на партията е обвиняем само за ролята си в скандала с незаконното подслушване в МВР. Прокуратурата обаче още не е открила незаконни СРС-ата и разчита единствено на свидетелските показания на замесените в скандала бивши шефове на СДОТО. При всички положения обвинението, че Цветанов лично е възпрепятствал разследване срещу антимафиота от Велико Търново, звучат много по-тежко. През миналата седмица прокуратурата разпореди и извършването на пълна данъчна ревизия на депутата от ГЕРБ заради скандала с шестте апартамента.

Print Friendly
FacebookСподели