Цветанов: С отказ за Шенген влизаме в „параграф 22″

По думите на Цветан Цветанов на заседанието Холандия и Финландия са останали изолирани в днешния дебат Цветан Цветанов Холандия и Финландия остават единствените две страни в ЕС, които не подкрепиха...
| Източник: vesti.bg

По думите на Цветан Цветанов на заседанието Холандия и Финландия са останали изолирани в днешния дебат

Цветан Цветанов Цветан Цветанов

Холандия и Финландия остават единствените две страни в ЕС, които не подкрепиха днес предложението за приемането на България и Румъния в Шенген, без да дадат смислено обяснение, с което влизаме в „параграф 22″.

Това заяви пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов по случай изхода от заседанието на Съвета на ЕС.    

По неговите думи на заседанието Холандия и Финландия са останали изолирани в днешния дебат.

Холандия днес потвърди в Брюксел опозицията си срещу приемането на Румъния и България в Шенгенското пространство в този момент.    

Нашата позиция е ясна. Ние не сме склонни към приемане в този момент, заяви холандският министър за имиграцията Херд Леерс при пристигането си за срещата с колегите си от ЕС и останалите страни членки на Шенген.    

 

Ние трябва да имаме сигурност, че правилата на Шенген се прилагат изцяло, особено що се отнася до борбата с корпуцията и организираната престъпност.

Ако това не е така – имаме врата, която е оборудвана с осемте най-добри ключалки в света, но зад нея има някой, който пуска да минават всички – това представлява сериозен проблем, обясни министърът, цитиран от агенцията.  

Вицепремиерът отбеляза, че полското председателство на ЕС е препоръчало предприемането на допълнителни консултации между Хага, Хелзинки и Варшава.

Днес са се състояли двучасови консултации с министрите от Холандия и Финландия, които не са довели до промяна на техните позиции.    

Цветанов уточни, че заради това е решено

до 17 октомври да продължат допълнителни консултации по въпроса за приемането

на България и Румъния в зоната, като при промяна на нагласите, положително решение може да бъде взето дотогава на извънреден Съвет, или „на подпис“, стига през това време да бъде намерен компромис.

Ако няма консенсус, вероятно темата ще залегне в дневния ред на Европейския съвет през октомври, уточни вицепремиерът.    

Той цитира становището на Европейската комисия, според която настъпва „юридическа колизия“, след като София и Букурещ са изпълнили изцяло всички поставени критерии, а въпреки това не получават необходимата обща подкрепа за присъединяване към пространството.    

Министрите от ЕС днес са заявили, че след като има установени правила за приемане в Шенген и досега всички европейски страни са потвърдили изпълнението на тези критерии от страна на България и Румъния, няма правен регламент за отлагане на решението, иначе се влиза в законодателна колизия.    

Колегите посочиха, че вътрешнополитически проблеми, предимно в Холандия, предизвикват решения, които не съответстват на ценностите на ЕС, отбеляза Цветанов.    

Въпросът излиза извън правната рамка, вървим към политическо решение, което сега зависи от вътрешнополитическите проблеми в Холандия, коментира той.

По неговите думи националистите в Холандия са част от управлението, а има и коалиционно споразумение, което снощи на вечерята на министрите от ЕНП е било определено от румънската страна като нарушаващо ценностите на ЕС, след като предвижда противопоставяне на приемането в Шенген на дадена държава.

Това всъщност е извън всякакви критерии и политики на Общността,

добави вицепремиерът.    

Според Цветанов представителите на Холандия и на Финландия днес са обяснили, че „нямат мандат“ да подкрепят разширяването на Шенген.

Той отбеляза, че позицията, ощетяваща София и Букурещ, е залегнала във вътрешнополитически споразумения, които подкопават устоите на европейския проект.    

Цветанов благодари на Франция, Германия и всички останали европейски държави, подкрепили предложението на полското председателство за постигане на консенсус.    

Print Friendly
FacebookСподели