Богатството на един град са неговите хора, защото всичко е сътворено от тях. Това е любимата максима на председателя на фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков” – Пейко Янков, когато се заговори за Несебър.
Несебър може да се гордее не само със своите предци, създали град на световното културно наследство, но и със своите съвременни жители. Защото те са талантливи, космополитни, със силен характер и смели позиции. Дейността на фондацията е само лакмусът, който показва тези качества, подчертава Янков при поредната нова инициатива на несебърската фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков”.
Тези дни, по повод на наближаващия голям християнски празник Димитровден, фондацията дари на единствената действаща българска църква в Одрин икона на Св. Димитър, компютърна техника и книги за библиотеката на храма. Църквата е културно средище на българската общност в Одрин и сътрудничеството с несебърската фондация продължава от години насам.
Съвместните инициативи на фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков” и българската общност в Одрин, за честване извън границите на страната ни на големите български празници, се превърнаха в традиция с участието на деца и преподаватели от Общински детски комплекс Несебър, на журналисти, творци и млади несебърски таланти.
Всички българи в Одрин вече посрещат Баба Марта с оригинални български мартеници от Несебър, а Великден- с писани яйца и козунаци. Българският Великден в Одрин всъщност стана емблема на фондацията през последните години, заради широката подкрепа, която инициативата получи от всички български медии и от цялата българска общественост у нас и в чужбина.
„За нас най-голямо удовлетворение носи фактът, че дейността на фондацията се извършва от и за децата и младите хора. Едва ли е случайно, че тези инициативи тръгват от Несебър. Те са израз както на патриотизма, така и на богатия дух и сърдечност на хората от Несебър и морския регион”- коментира Пейко Янков.
Идеята за сътрудничество с българската общност в Одрин се роди още когато за пъри път посетихме възстановената през последното десетилетие българска църква там -„Свети Георги” и се запознахме със свещеник Александър Чъкърък и историята на неговата фамилия. Това са велики българи, които са запази българския дух в Одрин през вековете и са създали атмосфера на приятелство и взаимопомощ между всички хора, независимо от етност и религия, разказват активисти на фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков”.
При гостуването си в Несебър и Слънчев бряг, семейство Мария и Александър Чъкърък бяха удостоени наскоро със специална грамота на фондацията за патриотизъм.
„Много сме благодарни за подкрепата от фондацията и от всички хора от Несебър. Това за нас е една приятелски протегната ръка от България”-отбелязва самата Мария Чъкърък, съпруга на българския свещеник в Одрин. За нас Несебър доскоро бе просто един туристически град в България. Сега Несебър за нас е градът с най-хубавите хора. Не сме очаквали, че в Несебър живеят толкова талантливи, толкова топли и сърдечни хора, които са така открити към другите, казва Мария Чъкърък.
Фондацията се роди преди България да влезе в ЕС
Основател на несебърската фондация „Европейски инициативи” е покойният Почетен гражданин на Несебър Димитър Янков, председател на Общинския съвет, виден несебърски общественик и голям туристически деятел. Фондацията, която вече носи и неговото име като израз на признание и почит, бе създадена в годините преди присъединяването на България към Европейския съюз. Нейната цел е да бъде един духовен и културен мост между Европа и Несебър- градът на Световното културно наследство към Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура /ЮНЕСКО/.
Още при първите си инициативи, фондацията получи широка обществена подкрепа. По инициатива на фондацията бе създаден първият Детски парламент в Несебър. Фондацията осъществи съвместно с Илия Луков най-дългото българско хоро в Слънчев бряг, което се превърна в триумф и на българския фолклор и на българския туризъм. Фондация „Европейски инициативи” учреди също почетен приз „Личност на годината” за отличаване на хората от Несебър с големи сърца, с големи лични и професионални постижения -хората, с които Несебър се гордее. Тази награда придоби впоследствие и международно значение, защото дейността на фондацията бързо се разпространи както извън границите на Несебър, така и извън България.
Фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков” продължава и днес да развива своята дейност и да подкрепя даровити несебърски деца и студенти, изяви на млади таланти.
Духът на Несебър
Несебърската фондация отпуши непокорният „дух на Несебър” през 2005 г., когато от Несебър започна първата гражданска инициатива в България в защита на медиците ни в Либия, докато все още само се говореше за тиха дипломация.
Несебърската кампания тръгна под надслов „Не сте сами на Коледа” с ръчно изработени подаръци, картички с пожелания, бутилка с морски пясък, миди и охлюви от Несебър, които Детският парламент, под егидата на председателя на Общинския съвет Димитър Янков, подготви за невинните българки. Тази първа инициатива прерастна в лавинообразна подкрепа от жителите на Несебър и целия Бургаски регион с открити подписки и послания в подкрепа на невинните български медицински сестри. Несебърската инициатива под патронажа на покойния Почетен гражданин на Несебър Димитър Янков, който лобира чрез цялото си обществено влияние за кампанията, получи не само широка медийна и гражданска подкрепа, но и подкрепа от официални институции в България, които дотогава мълчаха.
„DHL-България“ също участва по свое желание благотворително в кампанията и експресно достави до българското посолство в Триполи колетът от Несебър с всички събрани от целия регион подаръци и послания за българските медицински сестри. Българските дипломати в Триполи декларираха с писмо до Димитър Янков своето присъединяване към кампанията и така Коледният колет достигна до нашите невинни сънароднички в затвора. Те успяха да благодарят за подкрепата от Несебър чрез българските журналисти на съдебния процес в Либия.
Така първият глас към света в защита на медиците ни „не сте сами” прозвуча смело от Несебър и то повече от година преди това мото да се поеме от всички. Хората на Несебър не останаха безучастни до самото освобождаване на медиците ни. Първите чуждестранни туристи на българското Черноморие бяха посрещнати в хотел „Хризантема” в Слънчев бряг с трикольорни летнички „Не сте сами”. Целият български туризъм също подкрепи след това кампанията.
По-късно, несебърската фондация „Европейски инициативи-Димитър Янков” присъди почетен приз „Личност на годината 2007 ” на бившата Първа дама на Франция Сесилия Саркози за нейния принос за освобождаването на медиците ни и за нейната съпричастност към българската кауза. За съжаление, пак и единствено несебърската фондация отправи от България този жест на обществено признание към експървата дама на Франция за нейния личен принос, а трябваше да го направят и други, независимо от политическата и дипломатическа конюнктура.
Личностите на Несебър
Призът на фондацията „Личност на годината” е учреден
през 2005 г. и се утвърди като една от най-престижните награди, израз на обществено уважение. Този приз по традиция се присъжда на видни личности от Несебър и региона за особени заслуги към Несебър в различни области на обществения, културен и политически живот.
Първият приз на фондацията „Личност на годината ‘2005” за доброта и човечност получи големият туристически деятел- Христо Колев, който ни напусна преди година и посмъртно бе удостоен със званието Почетен гражданин на Несебър. Рицарският приз на фондацията за Христо Колев не бе обаче просто наградата за неговата мащабна туроператорска дейност, а проучване на фондацията бе установило, че Христо Колев е направил най-голямото лично дарение за пострадалите от наводненията тогава българи, без да търси за това благодарност или рекламни дивиденти. Такива хора живеят в Несебър, успя да покаже по свой начин на цялата общественост фондацията, представяйки Несебър и България пред Европа.
Доверието на фондацията в младите хора от Несебър продължава да защитава достойно с нови и нови международни награди студентът по право от Несебър- Георги Момчилов. Той още като ученик стана носител на първата награда „ Личност на годината” за млад талант. Призът „Личност на годината” в областта спорта носи младата несебърска ветроходка Яна Маркова.
„Личност на годината” за духовност е богословът с голямо сърце Ангел Ангелов. Носител на статуетка „Личност на годината“ е и желязната лейди на българския туризъм- Малина Стратиева, на която все и се случваше да управлява „Слънчев бряг” в най-трудните години на прехода, когато туризмът се нуждае от професионалисти. Още две дами са носителки на награда „Личност на годината“. Едната е Ангелина Коруджиева- дългогодишен юрист и бивш председател на Окръжния съд в Бургас. Дългогодишната директорка на Общински детски комплекс-Несебър Мима Петрова също носи заслужено почетния приз „Личност на годината” за апостолска дейност, заради нейния особено голям принос за развитието на младите таланти и детското творчество.
За своето предприемачество, което промени облика на един град, награда „Личност на годината” притежават строителните предприемачи от Свети Влас – Динко и Йордан Диневи.
Засега единственият кмет, удостоен с приз „Личност на годината’2007” е последният кмет на Несебър и кандидат за нов мандат Николай Димитров, който получи наградата като най-младия кмет на община Несебър, работил е обаче още от 1999 г. в местната власт като общински съветник, председател и зам.председател на комисии в Общинския съвет.
Бургаският областен председател на Камарата на строителите в България инж. Димитър Янакиев бе удотоен с наградата „Личност на годината” за изключителен принос за развитието на туристическото строителство на територията на община Несебър и българското Черноморие.
Такива са носителите на почетната статуетка през последните години. Това са все имена с ярка диря и присъствие в обществения, икономическия, културния живот на Несебър. Наградата стана символ на силните личности, които създават успехи, развитие, даряват таланта си на хората. Традицията продължава.
Почетни грамоти на фондацията за своята просветна и всеотдайна преподавателска дейност притежават и видни несебърски учители-ветерани, които днес са пенсионери, но този знак на признание е жестът към тях, който показва че добротата в Несебър не е забравена.