В “Нощта на музеите” музей „Старинен Несебър” представи в реставрирания храм „Св.Параскева” изложбата „Спасени стенописи от несебърски църкви”,а в „Св.Йоан Кръстител” звучаха изпълнения на струнно трио „Вива”
През седмицата, в която бяха открити официално трите реставрирани църковни храма „Св.Йон Кръстител”, ”Св.Спас” и „Св.Параскева” по маршрута „Духовен път”,етап от проекта „Вяра в Несебър”, екипът на Музей „Старинен Несебър” представи в един от тях спасени стенописи, съхранявани досега в Националния археологически музей.
Те са най-вече от църквата „Свети Георги Стари“, която се е намирала в югоизточната част на полуострова, до самия стръмен бряг,разрушена с няколко други в средата на XX в. при прилагането на регулационния план.По тогавашните критерии църквите са били разрушени тъй като са били окачествени за не особено стойностни паметници.
При откриването на изложбата директорката на несебърския музей Петя Кияшкина сподели,че цялата вътрешност на църквата е била изписана със стенописи, повечето от които посветени на Св. Георги, като в околовръстен пояс били представени сцени от житието на светеца. Под този пояс, имало един ред от медальони с образи на светци и отдолу-трети пояс с изображения на светци в цял ръст.
Над вратата е бил запазен възпоменателен надпис със следното съдържание: “Изписа се този божествен и всепочетен храм на св. великомъченик Георгия чрез спомоществу ванието, труда и разхода на пренабожния всред свещениците господа Константин секеларий заедно с…..Анастасия при епископствуването на … митрополита г. г. Христофор в годината 1704, и на някои християни“.
От изложените стенописи може да се прецeни,че рисунъкът на майстора-художник е бил свободен и смел, отдавал еднакво внимание както на съществените елементи,така и на подробностите.А стилът му на работа може да бъде окачествен с липса на художествено спокойствие.
Експозицията е приютила и стенописи от църквата „Св.Георги Нови„, която се е намирала зад сградата на читалището.Нейната вътрешност също е била изографисана със стенописи, но поради постепенното изоставяне на храма, една част от тях били унищожени, а тези които оцелели били извадени и реставрирани и експонирани в Националния археологически музей-София.
Характеристиката за тези стенописи на проф. Асен Василиев е повече от красноречива : „Общото впечатление от стенописите бе твърде приятно. Силно наситени, но убити цветове, хармонирани твърде умело. Ниската гама, която художникът предпочита, придаваше на стенописите благородство и значителна художествена стойност…. Изобщо от стенописите на църквата „Св. Георги Нови“ лъхаше голяма нежност и поетично настроение“.
Единственият надпис запазен (макар и доста пострадал от разрушенията) в църквата е бил този над северната врата, в превод от гръцки се чете така: „Ако си приятел, влез с радост. Ако си враг и завистник, стой далече от тук…“.
Сред присъстващите на изложбата,заедно със съпругата си,бе и кметът на Община Несебър Николай Димитров,който произнесе приветствено слово и по случай професионалния празник на музейните работници.
В друг несебърски храм по маршрута „Духовен път”- „Св.Йоан Кръстител”, пък бе организиран концерт на струнно трио „Вива”,което изпълни произведения на Цезар Франк, Бах, Моцарт и Бетховен.А в Нощта на музеите-от 18 до 22 ч., входът за експозицията на Археологически музей бе свободен.