Това е изключителен знак към народа и към Европа, че има политически лидери и партии, които могат да надскочат егото си, когато става въпрос за държавата, подчерта премиерът Бойко Борисов
Още по темата
Политическите сили в парламента постигнаха съгласие за съдебната реформа, като преди гласуването в петък на конституционните промени ще бъде внесен нов законопроект, който се очаква да събере 180 подписа.
„Постигнахме разбирателство за съдебната реформа“,
каза пред журналисти, след втория за деня председателски съвет в Народното събрание, премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той благодари на лидерите на формациите, които са направили компромиси – ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, АБВ, БДЦ и Патриотичния фронт. На днешната среща присъстваха всички политически партии, без БСП и Атака, както и председателят на парламента Цецка Цачева и вицепремиерът Меглена Кунева.
„Много съм благодарен. Това е изключителен знак към народа и към Европа, че има политически лидери и партии, които могат да надскочат егото си, когато става въпрос за държавата“, подчерта Борисов.
„Съобразихме се с всички и с компромисите, които всеки искаше да направи без да се отрази по никакъв начин на съдебната реформа, а точно обратното“, посочи още премиерът.
Съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев заяви, че
ще бъде внесен нов законопроект за промяна в Конституцията по трите консенсусни точки –
разделяне на ВСС, пряк избор на магистратската квота и усилване правомощията на инспектората. Предвижда се и ограничена форма на конституционна жалба от Висшия адвокатски съвет.
„По спорните въпроси за правомощията на пленума и съотношението парламентарна/магистратска квота в двете колегии се предлага идентичен с първоначално внесения текст – 8 към 5 при съдиите и 6 към 6 при прокурорите“, съобщи Кънев.
Той добави, че има общо съгласие между първо и второ четене да бъде питан Конституционният съд по тези два въпроса и на второ четене да се гласува съгласно неговото решение.
От своя страна съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев обясни, че гласуването на новия законопроект ще зависи дали подписите ще са 160 или 180.
„Със сигурност имаме конституционно мнозинство от 160 гласа. Зависи от колегите от АБВ дали ще станат 180. От тях зависи, на този етап вносителите са 160. Ако на първо четене са 180 гласа, ще стане изключително бързо приемането“, подчерта Кънев и допълни, че
това, което са постигнали като съгласие не е имитация на съдебна реформа.
„Това е пълноценно, цялостно преустройване на ВСС според първоначалните идеи на конституционната промяна, т.е. най-важната точка се подкрепя в своята цялост и дълбочина, както по отношение на правомощията на ВСС, така и по отношение състава на отделните колегии. Не е въпросът да има победители и победени. За всички привърженици на съдебната реформа в България е изумителен, неочакван успех“, каза още Кънев.
По-рано, след поредните разговори в Народното събрание между лидера на ДПС и съпредседателя на ПГ на РБ, Кънев обяви, че „се намираме на ръба на наистина исторически компромис“.
„Разбирателство без политически формации , които да имат поне 160 гласа в Народното събрание, няма как да има“, подчерта Кънев.
Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви от своя страна, че партиите в 43-ото Народно събрание са показали, че
имат воля да поставят националния интерес над партийното его.
Тази сутрин на срещата на парламентарните лидери в НС не бе взето решение дали ще бъде внесен нов законопроект за промени в Конституцията или ще бъде подкрепен вече внесения проект.
От БСП изразиха мнение, че разговорите вече са сведени до 2 проблема – конституционна аритметика и как да се съберат необходимите гласове за внасяне на конституционен проект.
„Едничката цел е разместване и овладяване на позиции в съдебната власт“, коментира лидерът на левицата Михаил Миков.
Междувременно пред парламента за втори пореден ден протестиращи посрещнаха депутатите. Около сградата на НС имаше две протестиращи групи – в подкрепа на съдебната реформа в настоящия ѝ вид и срещу министъра на правосъдието Христо Иванов.
Лидерът на ДПС Лютви Местан пък пи кафе с представители на гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“ и „Протестна мрежа“. Те също разговаряха за съдебната реформа.
На фона на сондажите за конституционните промени от ДПС внесоха предложение за поправки в Изборния кодекс, с които се прави почти невъзможно пренареждането на партийните листи за общински съветници с преференциално гласуване.
Три месеца преди местния вот от ДПС предлагат промени, с които кандидат ще може да пререди партийния водач само ако събере толкова гласове, колкото са нужни за спечелване на място в общинския съвет.