Малцина са тези, които си представят, че хълмовете на Странджа започват от протока Форос край Бургас, а завършват при Босфора. Последните възвишения край Истанбул се наричат „Белградската гора” и от географска гледна точка принадлежат към просналия се на 10 000 кв.км планински масив на Странджа, наричана в съседа Турция „Звездните планини”. Опазването на горите на споделената планина Странджа е цел на новия трансграничен проект между България и Турция – тя да бъде превърната в планина без пожари.
Програмата на ЕС за транграничното сътрудничество между България и Турция финансира комплекс от добре премислени инициативи, които в следващите години трябва да опазят горите на Странджа от пожарите. Те постигат и нещо друго – обединяването на българските и турските лесовъди около една значима европейска идея.
По този повод г-н Зекерие Мере – директор на Регионално управление по горите – Истанбул бе приет от генералния консул на Р.България в Истанбул – г-н Ангел Ангелов. На срещата бе обсъдено развитието на транграничния проект и възможностите за сътрудничество между двете страни в борбата им срещу пожарите в планината Странджа.
Господин Мере предаде на Генералния консул екземпляр от енциклопедичното издание „Горите в Бургаска област – история и настояще” по молба на авторския колектив, с пожелания за успешен мандат. Изданието е съвместен проект на ИАГ, Съюза на лесовъдите в България, ЮИДП – Сливен, РДГ – Бургас и Международния търговски и културен център • Геопан• Бургас.
На снимката :По молба на авторския колектив, осъществил представителното издание за Бургаските гори, то бе връчено на Генералния консул на Р.България в Истанбул г-н Ангел Ангелов от г-н Зекерие Мере. Във великолепно илюстрираната книга се публикува за първи път и подробна информация за развитието на българо-турските инициативи за Странджа. Сн. РУГ – Истанбул