Снимка БГНЕС |
Заради пълната блокасда на автомагистрала „Хемус” в участъка между Ботевград и София в събота още снощи са уволнени изпълнителният директор и председателят на управителния съвет на държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД, което е натоварено със зимното поддържане и почистване на магистралите.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след извънредно заседание на всички институции, които имат отношение към овладяването на обстановката в страната след обилните снеговалежи.
Павлова обясни, че по устав и двамата носят отговорност, но след нейна заповед вече отговорността ще се носи само от един човек.
Малко по-късно в неделя бе назначено и ново ръководство на „Автомагистрали“ ЕАД. От пресцентъра на МРРБ съобщиха, че председател на Съвета на директорите става Емил Миланов, изпълнителен директор и член на съвета на директорите – Дафина Станчева, а Александър Филев – член на съвета.
От борда на директорите са освободени неговият председател Валентин Николов, изпълнителният директор Антон Антонов и третият член на борда – Иван Илиев.
С направената промяна в устава представителството и отговорността за дейността на дружеството ще се носи от изпълнителния директор.
Според вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов недостатъчно добра координация от „Автомагистрали“ ЕАД е довела до проблемите на автомагистрала „Хемус“. Той посочи, че се полагат усилия да се отвори по-голяма проходимост на магистралата и натам се пренасочени роторни машини от летище София.
По думите на вътрешният министър основен виновник за зимната блокада по автомагистралите са водачите на ТИР-ове, които не са се съобразили с разпоредбите на МВР. До момента екипи на Гражданска защита са изтеглили над 80 камиона по АМ „Струма“. От „Хемус“ са изтеглени 105 ТИР-а и 22 автобуса.
Обилният снеговалеж и закъсали тирове и автобуси блокираха през почти целия ден в събота магистралата и двете посоки, след което се бразува километрична колона от автомобили между разклона за Ботевград и Витиня. Стотици хора изкараха деня в очакване трафикът да бъде отпушен. Движението бе частично възстановене едва след полунощ, но до 10.30 в неделя бе забранено преминаването на автобуси и товарни автомобили.
По-късно движението пак бе временно спряно заради вкараната допълнителна почистваща техника летище София, която трябваше да осигури по-добра проходимост и да отвори второто платно за придвижване на моторните превозни средства.
Санкционирани са шофьорите на тирове, които вчера не изпълниха полицейско разпореждане и блокираха движението на автомагистралите „Струма“ и „Хемус“, съобщи Цветан Цветанов след заседанието на кризисния щаб. Два тира, чиито шофьори не са изпълнили полицейско разпореждане, са препречили вчера движението на магистрала „Струма“ и се е създала ситуация на тапа. Същото се е случило и на „Витиня“. Министърът съобщи, че на фирмите и шофьорите на товарни автомобили, които не спазват полицейските разпореждания, ще им се налагат административни санкции.
Директорът на „Пътна полиция“ Алекси Стратиев обясни, че глобите, които могат да бъдат наложени, са в широк диапозон – от неизпълнение на полицейско разпореждане от шофьорите до техническа неизправност на автомобила, който е неподготвен за зимни условия.
Снегопочистването на АМ „Хемус“ е започнало още на вечерта на 6 януари, съобщи изпълнителният директор на Агенция „Пътна инфраструктура“ Лазар Лазаров. Той посочи, че сутринта на 7 януари при Витиня са били спрени тежкотоварните автомобили в посока Ботевград-София, за да бъде пропускана снегопочистващата техника, но първите тирове не са спазили полицейското разпореждане, тръгнали са при силния снеговалеж и два камиона са поднесли и препречили пътното платно. Снегорините, които са се движили след тях, не са успели да продължат. За час и половина-два се е натрупала снежна покривка от 15-20 см, която е затруднила и снегорините. Екипите на „Гражданска защита много трудно са влезли с тежката техника да изтеглят тировете. Образували са се преспи от метър-метър и половина, обясни още Лазар Лазаров.
Получила се е огромна „тапа“, с която екипите на агенцията са се борили до три часа през нощта, каза директорът на АПИ. Той добави, че повечето автомобили са били спрени в подходите към АМ „Хемус“ и са били обявени обходни маршрути за пътуващите.
От Агенция „Пътна инфраструктура“ съобщиха в неделя, че като цяло пътищата в страната са проходими при зимни условия. Всички останали автомагистрали са отворени за движение, пътните настилки са мокри. Все пак призивът към шофьорите е да предприемат пътуване след проверка на изправността на автомобила и неговата подготовка за движение при зимни условия.
Затворени за движение са проходите Златишки, Твърдишки, Върбишки, Вратник, Троянски.
На прохода „Петрохан” – всички автомобили трябва да се движат с вериги, забранено е движението на товарни коли над 10 т. и с ремаркета и полуремаркета.
През “Дюлински проход” е забранено движението на товарни автомобили, като обходните маршрути са Варна – Обзор – Слънчев бряг и Ришки проход.
През проходите „Превала”, „Пампорово”, „Рожен” и „Печинско” – всички автомобили да са с вериги, а товарните да се движат без ремаркета и полуремаркета.
Същите ограничения за товарни автомобили са в сила и в прохода „Попови ливади”.
В област Ловеч пътят Шипково-Рибарица е затворен поради снегонавяване. В област Пловдив пътят Храбрино-Лилково е временно затворен заради паднали дървета.
Затворени са и пътищата от Рожен до Обсерваторията до Лъки и от Шипка до Бузлуджа.
Вчера е имало над 22 хиляди сигнала, подадени на тел. 112, съобщи изпълнителният директор на „Национална система 112″ Стоян Граматиков. Реалните инциденти, подадени към институциите, са били 3 258. Медиите обаче бяха затрупани с оплаквания от блокирани в различни райони граждани, които не са успяли да се свържат или не са получили никакво съдействие от спешния телефон.
От ЧЕЗ-България съобщиха, че в сравнение с вчера обстановката с електроснабдяването е чувствително подобрена. Вчера в началото на деня са отчетени 4000 трафопоста без ток, в неделя по обед те вече бяха 814. В събота 450 000 потребители са били без ток, в неделя по обед те са били около 56 хиляди.
Със спирането на снега и разчистването на пътищата от ЧЕЗ се надяват до края на деня да възстановят тока. Проблемни райони са курортът Боровец, който е едностранно захранен и е имало няколко прекъсвания, Тетевен, Априлци, Ботевград, Етрополе.
Тринайсет екипа продължават работата си и в неделя, за да възстановят елекричеството на 50 села в Габровско. Постепенно обстановката в общината се нормализира, но последиците от 20-часовия обилен снеговалеж вчера са сериозни, информираха от общинския съвет за сигурност.
Хляб и хранителни продукти са били доставени на всички бедстващи населени места, автомобилите не са успели да пробият пътя до две села – Мрахори и Прахали.
20 души изчакват снегопочистваща техника в хижа „Химик“ на Предела в Стара планина. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Посетителите в хижата още вчера са били предупредени да не остават там заради усложнената пътна обстановка, но въпреки това те са пренощували в хижата и сега не могат да си тръгнат, заради неразчистен път.
Без ток са 52 населени места в община Елена и около 20 населени места в района на с. Вонеща вода заради гръмнал трафопост.
Продължават възстановителните дейности по електрозахранването във високите части на Родопите, съобщиха от EВН България. През изминалото денонощие екипите на дружеството са успели да направят физически обход и да локализират голяма част от проблемните зони.
Към 14.00 часа в неделя с нарушено електрозахранване във високите части на Родопите са били населени места основно в област Смолян, където снеговалежът продължи и през изминалото денонощие. Единствените големи населени места в областта, които към момента имат проблеми със захранването, са Чепеларе и Лъки. Причината е падането на дърво върху въздушен електропровод в събота следобед, довело до усукване на железен стълб и отново до прекъсване на електрозахранването, което екипите на ЕВН са успели да възстановят по-рано през деня.
Проблемната ситуация с достъпа и физическата доставка на материали до повредения стълб е причината за забавяне на възстановителните дейности, които се очаква да приключат в близките часове, посочват от дружеството.
Екипите на ЕВН България изчакват също разчистването на пътя до с. Мугла, за да започнат и там възстановителни дейности, като за целта са осигурени необходимите материали.
В област Пловдив продължават възстановителните дейности в района на селата Бойково и Дедово.
Значителна лавинна опасност има по високите части на планините, предупредиха от Планинската спасителна служба към БЧК, макар че обстановката по планините е чувствително по-добра тъй като видимостта е по-добра, а снегът е спрял. По високите части на планините пътеките са затрупани с преспи – вчера никой не е минавал, а и силният вятър е образувал навявания. Температурите на височина над около 2000 м са около минус 10 градуса, духа и умерен вятър. От спасителната служба съветват туристите да се движат само по пътеките със зимна маркировка, да се съобразяват, че съществува реална лавина опасност, да вземат мерки срещу измръзване поради ниските температури, непрекъснато да си дават оценка за променящото се време и да коригират плановете си. Винаги да оставят резерв в светлата част на деня за връщане.