Дългогодишния кмет на Несебър преди 1989 година Васил Киров, за щастие е запазил отлични спомени за значимите промени в старинния град,които са станали преди 50 години.Като приятел на нашия сайт той ни ги предостави и ние ще ги публикуваме последователно.
Третия материал,който публикуваме е ПРЕДШЕСТВЕНИКЪТ:
ПРЕДШЕСТВЕНИКЪТ
Малко хора помнят, а може би още по малко знаят, че на територията на днешния комплекс „Слънчев бряг“ десет години е функционирала младежк лагер- школа „ Лиляна Димитрова”. Това райско место някога местните хора са наричали „Царската градина”. Първи решават да оползотворят прелестите му Централния комитет на Съюза на народната младеж през лятото на 1949 година. Лагерът е бил разположен в района на хотел Кубан на местото на бившия х-л“ Чинар“, бившето „Казино“ и хотел „Глобус“.
Първоначалния вид на лагера е бил палатков. Спалните помещения са били палатки, столовата под дърветата на открито от дървени маси и сковани пейки, кухнята и склада за продукти са единствено в дървена бараки. Част от кухнята , миенето на съдовете са също на открито, използвана е за целта подпочвена вода.
Водата за готвене и пиене се е носела с цистерна в каруца от Несебър. Ток се е добивал от агрегат. Следващите години ,вече са построени дървени бараки за спални помещения, масивна кухня и столова. Водата е докарана от „ Кюнчето” около Ханска шатра. Построен е масивен трансформатор, а токът от помпената станция обслужваща отводняването на блатото.
От създаването до края на 1958 година управител-домакин на младежкия лагер е Андрей Аргиров Василев от Несебър. Целият обслужващ персонал , като Васил Аргиров, Иван Балкански, Неда Калчева, Цвета Терзиева както и водни спасители са от Несебър. За превеждане в приличен вид района са помагали и ученици от града.
През летния сезон младежите от всяка смяна провеждат учебни , спортно- развлекателни и културни мероприятия.
Строител на лагер-школата е“ Стройрайон „-Бургас с ръководител инж. Петков. Предполага се , че той е дал името на днешния Слънчев бряг……..