Румен Петков: Твърденията за контрабанда на „Лукойл“ са „клевета“

Горивата достигнаха нов ценови рекорд Ваньо Танов предупреждавал рафинерията, че там ще влязат минтичари     Депутатът от БСП и бивш вътрешен министър Румен Петков защити бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“,...
| Източник: mediapool.bg

Горивата достигнаха нов ценови рекорд

Ваньо Танов предупреждавал рафинерията, че там ще влязат минтичари
 

Депутатът от БСП и бивш вътрешен министър Румен Петков защити бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“, заплашена от финансовото министерство с отнемане на лиценза за митнически склад и преустановяване на производството на горива, тъй като не е монтирала в срок изискваните измервателни уреди.Твърденията на директора на агенция „Митници“ Ваньо Танов за нарушения в компанията са безотговорни или пък така той предупреждава рафинерията, че там ще влязат митничари, заяви Румен Петков пред БНР в неделя.

Той продължи да атакува правителството за несправяне с контрабандата, но изключи възможността „Лукойл” да участва в нея.

„Да се твърди, че „Лукойл“ е основен източник на контрабандата, е безотговорно. „Лукойл“ са най-незаинтересовани от контрабандата на горива. А за миналата година преработката на горива на „Лукойл“ спада с около 400 хиляди тона. Нали разбирате, че това без засилен контрабанден режим няма как да стане. Потърпевшите от този контрабанден режим очевидно са „Лукойл“. Нека да не говорим за безпределно доверие. Но тогава, когато се отправя такова обвинение към една структура, да се агресира по този начин без да се кажат аргументи, значи това за мен е безотговорно поведение. Има и другото разсъждение – защо г-н Танов го казва, без да е влязъл в рафинерията – за да ги предупреди, че ще влезе„, коментира бившият вътрешен министър, чието мнение не винаги съвпада с това на ръководството на БСП, но се покрива с това на президента Георги Първанов.

Той каза, че по негово време е имало случай за източване на горива от „Лукойл“: „Така че Танов да твърди, че сега за пръв път ще влиза там, е дълбоко невярно. Той че има проблеми с мисленето – има. Че послъгва понякога юнашки, също няма две мнения. Но да твърди, че за пръв път влиза в „Лукойл“, не е вярно. След като е казано „а“, тук става дума за една от най-сериозните компании – вносител в бюджета на Републиката, трябва да се каже и „б”, трябва да се кажат аргументите и мотивите, останалото е клевета.“

Единствено в „Лукойл Нефтохим“ не са монтирани измервателни уреди, каквито има във всички останали акцизни складове за горива, съобщи през седмицата шефът на митниците Ваньо Танов. В петък той каза, че остава само документално проверката на агенция „Митници“ да установи, че рафинерията не отговаря на изискванията на закона и лицензът да бъде отнет. Единствено контролът на входа и на изхода на рафинерията може да каже категорично дали не се спестяват акцизи към хазната, допълни той.

В Агенция „Митници“ се прави и втора проверка в „Нефтохим“ за износа на горива, който през последните няколко месеца е скочил с 50% в сравнение с миналата година. Според Танов трябва да е ясно дали част от изнесеното не се върнало обратно в страната без да е платен акциз.

Решение за лиценза Танов ще вземе, когато излязат резултатите от наблюдението, което в момента тече в рафинерията и ще продължи 3 месеца. В това време митничари следят количествата готови горива, които „Лукойл Нефтохим“ предава за дистрибуция на вътрешния пазар, както и тези, които се изнасят за чужбина.

Финансовият министър Симеон Дянков е категоричен, че Агенция „Митници“ трябва да изпълни закона, независимо, че става въпрос за единствена рафинерия у нас.

От „Лукойл Нефтохим“ отказаха да коментират вероятността лицензът им да бъде отнет и ще имат позиция след като са ясни резултатите от проверката на митниците.

Дянков заяви в петък, че имал пълната подкрепа на премиера Бойко Борисов, известен с близките си приятелски отношения с шефа на „Лукойл България“ Валентин Златев.

Към момента не е ясно – поне публично – каква е целта на демонстрираната от Дянков и Танов акция спрямо „Лукойл“, при положение, че само преди три-четири месеца, в условия на граждански протести срещу високите цени на горивата, премиерът Борисов взе страната на рафинерията. Нещо повече – Борисов предупреди с уволнение енергийния министър Трайчо Трайков, който постави въпроса за непрозрачното ценообразуване на горивата от страна на „Лукойл“.

В същото време премиерът сключи сделка с „Лукойл“ за едномесечно замразяване на цените на бензина в бензиностанциите на компанията, но след изтичането на мораториума в началото на май, цените пак се повишиха.

Горивата с нов ценови рекорд

В момента бензинът достигна нов ценови рекорд. Най-масовото гориво А95 се продаваше за 2.53 лв. по бензиностанциите в събота. Дизеловото гориво удари най-високите си цени през март, когато литърът се купуваше за 2.59 лева, а сега е 2.51-2.52 лева.

Последното поскъпване е резултат от решението на „Лукойл България“ в петък да повиши цените на горивата на едро. Така от началото на месеца бензинът регистрира поскъпване с около 14 стотинки а дизелът – с 12.

От компанията обясниха по-високите цени със скока на петрола на международните пазари.

От началото на годината бензинът е поскъпнал със 17%, а дизеловото гориво – с 13%. В първите дни на януари литър бензин А95 се продаваше за 2.16 лв., а нафтата за 2. 23 лева.

През март, преди обявяването на мораториума от страна на „Лукойл“, дизеловото гориво достигна своя исторически максимум, като литърът удари 2.59 лева, а бензинът стигна до 2.50 лева.

Print Friendly
FacebookСподели