Рибари: Рапан и медузи изгониха рибата от морето

| Източник: в."Фактор"
Рибата по Южното Черноморие изчезна от септември насам
Рибата по Южното Черноморие изчезна от септември насам, сигнализираха рибари. От Созопол до Резово тръгна слух за масов мор на всички морски видове, заради платформа за добив на шистов газ в морето пред Лозенец. Според председателя на дружество „Рибарски сговор” в Бургас Димитър Янчев обаче, причината не е в шистовия газ, а в появилите се нови видове рапани и медузи, които са чужди за Черно море.
„Рапанът е унищожил мидените полета и се е повишило нивото на сероводорода, затова има и мъртва риба”, смята Янчев.
Рибарите настояват за намесата на биолози, които до две години да изяснят какво се случва в акваторията на Черно море. „Има риба, но тя минава далече от нашите брегове. Само големите РК-та успяват да влязат навътре и да търсят морски видове надълбоко. Поминъкът на останалите рибари е обречен”, коментира още Янчев.
„От десетилетия влизам в морето, всяка година е различна, но все пак такова чудо не помня – всичката риба изведнъж да изчезне. На едно излизаме хващаме по кило-две сафрид или заргана, единичен чернокоп или лефер – това е”, оплака се Иро от Царево.
Ако успеят да продадат още живата риба за около 20 лева, това е надникът на рибарите около Царево за деня. Те разказват, че в края на август и началото на септември уловът на циганка тръгнал добре. После паламудът изведнъж изчезнал от мрежите и морето, „като отрязан с нож”. Мъжете са категорични, че платформата за добив на шистов газ, която от началото на лятото се намира на 10-ина километра в морето пред Лозенец и „нощем свети като Лас Вегас”, е в основата на тяхната трагедия.
Там често спирали и големи кораби, казват рибарите. Преди месец и половина станала белята. Тогава рибарското пристанище осъмнало побеляло, залято от тънък слой белезникави лепкави топчета като стиропор. След това от РИОСВ казаха, че било палмово масло. „Ако е така, защо рибата изведнъж измря? Леферът, паламудът, кефалът и платерината плуваше между лодките, само че с корема нагоре”, разказва още Иро.
Умрялата риба я ядели раците на дъното на морето. Според него, ако има жива риба в морето, странно защо тя не кълве. „Или е сита от нещо, или не иска да яде”. Траладжии и водолази пък твърдят, че морското дъно в района е засипано с мъртва риба. Рибар с мидена ферма край Приморско вадел въжетата без миди в протежение на шест метра от дъното.
Положението е такова същото по цялото Южно Черноморие – от Ахтопол до Резово.
В Созопол рибарите се бяха върнали с празни ръце. Те също разказаха за мъртва риба, но нямаха обяснение.
„Миналата есен Бог даде улов – който не влезе, той не налови. Сега няма и това е”, тюхкат се мъжете. „Нужна е намесата на учени. Трябват много сериозни проучвания в рамките на целия Черноморски басейн от всички държави, които го обитават”, категоричен е председателят на „Морски сговор” Димитър Янчев.

На пазара вместо паламуд продават тунец

По пазарите и специализираните магазини в Бургас липсата на риба в морето се отрази в по-високи цени. Леферът почти изчезна, а където се намира, върви над 30 лева за килограм. Според рибари, това пък, което се продава за паламуд, всъщност е средиземноморски тунец, а цената му е 10-12 лева килото. Най-скъпата риба и тази есен си остава лавракът с цената си от 40 лева килото, следван от калкана с цена 30 лева за килограм.
В момента по тържищата в Бургас кило чернокоп е около 8 лева, сафрид – 5 лева, заргана – 10-12 лева.
Барбунът се търгува на 5-6 лева килото, акулата на 10 лева, попчето – на 4 лева, а скумрията на 5 лева килограма. Има и сулка по 3 лева килото, и кефал – по 3-4 лева за килограм. Раците са по около 5 лева на кило, скаридите – около 6 лева, мидите – по 2 лева.

Автор: Румяна ЛЮБЕНОВА и Камен ПЕТРОВ

Print Friendly
FacebookСподели