Продължават усилията на над 300 служители на вътрешното министерство за преодоляване на последствията от усложнената оперативна обстановка в областите Бургас, Смолян, Кърджали, Хасково, Благоевград и Варна
Още по темата
Няма възникнали критични ситуации вследствие на преливане на язовирите, определени в предаварийно състояние, съобщава пресцентърът на МОСВ.
По информация на „Басейнови дирекции“ към 12:00 ч. днес няма възникнали критични ситуации, язовирите, които са определени в предаварийно състояние, са под постоянно наблюдение и няма получени сигнали за критични водни нива.
Въпреки това обаче е бедствено положението в редица райони на Източна и Южна България заради проливните дъждове и ураганния вятър.
Продължават усилията на над 300 служители на вътрешното министерство за преодоляване на последствията от усложнената оперативна обстановка в областите Бургас, Смолян, Кърджали, Хасково, Благоевград и Варна.
Директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ инж. Николай Николов посети област Бургас и се запозна с действията на спасителните екипи. Към момента пожарникари, спасители и полицаи участват в локализирането и ликвидирането на над 40 произшествия. Няма данни за пострадали хора, съобщиха от МВР.
В област Бургас е регистрирано свлачище в района на село Билка и е затворен за преминаване Рижкия проход. На място, за да почисти пътя е екип от областното пътно управление. Наводнена е основно северната част на бургаския квартал „Лозово“. Водата е заляла трафопост в района на спортна зала „Младост“, прекъснато е електрическото захранването. В районите на комплексите „Изгрев“, „Сарафово“ и „Зорница“ има множество наводнени къщи, приземни етажи и подлези. Граждани са подали сигнали, че в к-с „Меден Рудник“ заради силния вятър има висящи части от ламаринени покриви и облицовки на сгради, изкоренени са и дървета.
В село Ливат реката е преляла и е наводнила част от околните дворове и къщи. Подобно е и положението в село Лясково, Карнобат и околните малки населени места. В община Средец има множество сигнали за наводнени къщи и паднали дървета. В с. Дебелт от наводнени постройки са евакуирани 10 души. Създадените групи за наблюдение са регистрирали покачване нивото на водата в язовира до с. Зорница. Сигнали за наводнения са получени и от хора, живеещи в селата Белила, Светлина, Дюлево, Дебелт и Радойново.
На територията на област Бургас, поради наводнение на пътното платно, са затворени главен път Бургас – Варна /за леки автомобили/, пътят Обзор – Варна и пътят Бургас – Средец в района на с. Константиново.
Отворен за преминаване е пътят между Гоце Делчев и Сатовча. Само тази сутрин са получени над 30 сигнала за отводнявания и отстраняване на паднали дървета. Регистрирано е повишаване на нивото на реките в областта /Струма с около 60см/. Общински фирми участват в почистването на паднали камъни и дървета на пътното платно на пътищата Белица – Семково и Якоруда – Трещеник.
Към момента нивото на река Черна в град Смолян остава високо. Пет пожарни екипа отводняват различни адреси в района. Обявено е бедствено положение на територията на община Девин.
В област Сливен пътищата са проходими при зимни условия. Пътните настилки в равнинната част и планинската част са мокри. Активизирано е свлачище на път II-48 /Петолъчката – Котел/ на 100 м от разклона за с. Жеравна /Община Котел/. Затворено за движение е едното платно.
Продължава да бъде усложнена обстановката в гр. Дългопол, където са наводнени къщите, разположени в ниската част на населеното място. На територията на общината е обявено бедствено положение. В община Провадия река Анадере е излязла от коритото си и е наводнила дворове, постройки и земеделски земи в селата Комарево, Овчага, Бозволийско, Блъсково и Юнак.
Извършени са 10 отводнявания на общински обекти в град Елхово. Към момента няма обявено бедствено положение и не са въведени плановете за защита при бедствия. Своевременно се уведомяват областния и общинските съвети за сигурност относно нивото на реките.
Към момента нивата на реките в областта са – Тунджа при гр. Ямбол – 365 см при критично ниво 560 см, Тунджа при гр. Елхово – 367 см при критично ниво 395 см и Мочурица при с. Чарда- 325 см при критично ниво 495 см.
На територията на община Кърджали преливат микроязовирите на селата Невестино и Македонци. Активирано е свлачище в близост до джамията на село Глухар. Непроходим е пътят Кърджали-Хасково през село Мост. В село Посник е прекъснато мостово съоръжение и е затруднена връзката със селата Посник, Девинци, Гургулица и Момина сълза. От преливането на микроязовир в с.Тютюнче, общ.Джебел се извеждат селскостопанските животни, които са в близост до язовира.
На територията на област Добрич в селата Опанец, Драганово и Богдан има залети земеделски земи, дворове на къщи.
Екипи обхождат критичните точки и следят за нивото на реките и водоемите в района. Към момента не се налага евакуация.
В Дунавския район язовирите, които са определени в предаварийно състояние са под постоянно наблюдение и няма получени сигнали за критични водни нива.
В област Шумен яз. „Тръница“ („Беждене“) в землището на с. Тръница, общ. Нови Пазар е започнало преливане през преливника на язовира. След язовирната стена няма постъпила информация в БДУВДР-Плевен за критични водни нива. Язовирът е общинска собственост и язовирната му стена не е обявена в предаварийно състояние. Язовир „Одринци“ контролирано се изпуска през основния изпускател. След язовирната стена няма постъпила информация за критични водни нива.
Язовир „Бойка“ в поречие Русенски Лом контролирано се изпуска през основния изпускател. След язовирната стена няма постъпила информация за критични водни нива.
В Черноморския район язовирите, които са определени в предаварийно състояние са под постоянно наблюдение и няма получени сигнали за критични водни нива. Язовир Маринка прелива през преливника.
В Източнобеломорския район от язовирите обявени в предаварийно състояние – Язовир „Злати войвода-4″ в област Сливен е започнал преливане през стената, но е осигурена проводимост след него. Малките язовири във водосборната област на река Арда преливат почти всички, но контролирано и са под постоянно наблюдение.
В Западнобеломорския район няма получени сигнали за засегнати населени места от вредното въздействие на водитe, както и за критични нива и аварийни ситуации по реките в Западнобеломорски район за басейново управление.
След обилни валежи от дъжд, на места и сняг, придружени с бурен вятър, през последното денонощие някои райони на Югоизточна България към момента остават – частично или цялостно – с нарушено електрозахранване.
Основно са засегнати селища в области Пазарджик и Кърджали, както и в Смолян, Бургас и Ямбол, съобщиха от ЕВН.
В някои общини е обявено и бедствено положение като обстановката е усложнена поради преливания на реки и затворени пътища. В редица райони има паднали дървета, скъсани въздушни електропроводи, а на места и счупени стълбове от електроразпределителната мрежа. Ураганният вятър възпрепятства техническите дейности по възстановяване на електропроводите.
Към 14:30 ч. на 01.02.2015 г. в област Пазарджик без електрозахранване остават села и местности във високите части на общини Пещера, Батак, Велинград и Панагюрище. Продължават дейностите на мобилизираните в областта 16 групи по възстановяване на схемите на захранване.
В области Кърджали и Смолян без захранване са предимно малки села и махали. Общо 41 групи работят по възстановяване на схемата в тези области. В област Бургас са засегнати основно селища в южните части на областта, в района на община Средец. Някои повреди са усложнени и от 5 счупени стълба от мрежата.
Дружеството има готовност да мобилизира допълнителни аварийни екипи. Всички групи са подготвени с необходимата техника и материали.