Райков отказа да е „пощенска кутия” на Конституционния съд

Николай Драганов © БГНЕС Служебното правителство в лицето на министър-председателя Марин Райков ще се въздържи от сезиране на Конституционния съд относно жалбата, внесена от РЗС, НФСБ, ВМРО-БНД и „Другата България“...
| Източник: NEWS.BG

Николай Драганов
райков брифинг© БГНЕС

Служебното правителство в лицето на министър-председателя Марин Райков ще се въздържи от сезиране на Конституционния съд относно жалбата, внесена от РЗС, НФСБ, ВМРО-БНД и „Другата България“ за касиране на предсрочните парламентарни избори.

Това обяви самият Марин Райков на пресконференция на Министерски съвет.

Според чл. 13 от Изборния кодекс Министерски съвет отговоря за организационно-технологичната подготовка на изборите и няма правомощия да се произнася по твърдения, които са от компетенцията на Централната избирателна комисия, обясни Райков. Именно ЦИК отговоря за контрол на Секционните избирателни комисии, към които са насочени претенциите на съответните четири политически сили.

Служебният министър се позова и на чл. 264 ал. 2 от Изборния кодекс, според който Министерски съвет трябва да отправи до Конституционния съд мотивирано решение, тоест да се ангажира със собствена преценка.
„Този член не ни дава възможност да бъдем автоматична пощенска кутия и нямаме основание да се ангажираме с теза за касиране на изборите“, категоричен бе Райков и допълни, че съдържанието на жалбите наистина е обезпокоително, но ако Министерски съвет изложи мотиви, това ще наруши решимостта му да избягва пристрастия към определена политическа сила.

Марин Райков изложи пред медиите и становището по скандала с „достойните прокурори“ и изтеклите до медиите секретни документи, като повтори думите на главния прокурор Сотир Цацаров от тази сутрин, че изводите на МС и прокуратурата са еднопосочни.

„Имах няколко срещи с председателя на ДАНС Константин Казаков. Не приех неговите доклади дотолкова, доколкото заключенията в тях не бяха в съответствие със становището на прокуратурата. При последната ми среща ръководителят на ДАНС сподели с мен, че ръководената от него структура не е в състояние категорично да отхвърли възможността документите да са изтекли от тях“, обясни Райков.

В резултат на това заместникът на Казаков Димитър Йорданов е поел цялата морална отговорност за този случай и е подал оставка, която ще бъде приета от служебния премиер. „Това е окончателната развръзка и други коментари не съм призван да правя“, приключи темата Райков.

Като „реваншистки памфлет“ и призив за мъст и реванш характеризира Марин Райков писмото на БСП, в което служебният премиер получава обвинения, отнасящи се до самоназначаването си за посланик в определена държава.
„Много ми е трудно да оспоря аргументирано правото на един външен министър да предлага посланици“, започна видимо засегнат от морална гледна точка Райков.

Той уточни, че никога и за никого не е било тайна неговата професия преди да поеме поста на служебен премиер. Никога не е заявявано и желание той да спре завинаги да бъде посланик.
„Ако някой смята, че съм некомпетентен за тази длъжност, моля да сподели своите аргументи“, призова Райков и се осъмни, че ако преди да поеме управлението на държава в този труден момент е бил журналист, който утре ще пожелае отново да стане журналист, едва ли сме щели да си задаваме днес подобни въпроси.

„Аз не съм партиен премиер, а служебен. В този скандал виждам единствено политически цели и разчистване на политически сметки по неясни причини“, коментира Райков. Изпълняващият и длъжността външен министър премиер обясни, че назначаването на посланици е дълъг и сложен процес, който три пъти преминава през държавния глава и в крайна сметка се случва изключително и само с негово лично решение и указ.

Относно списъка, който като външен министър Марин Райков е предложил за одобрение на президента, той обясни, че списъкът покрива по-малко от 1/4 от свободните места, а останалите са оставени на следващото правителство.
„Служебното правителство има правомощията на всяко едно правителство що се отнася до правото му да предлага посланици“, уточни Райков.

По негови думи предложените лица са 8, като един от тях вече е в съответната държава и ще бъде повишен. Всеки един от останалите 7 души е доказан дипломат и по никакъв начин не е политическо назначение.

„Това са хора, които вече са заемали подобни длъжности многократно“, настоя Райков и добави, че всеки от тях е бил проверяван най-малко два пъти за принадлежност към структурите на бившата Държавна сигурност и такава не е открита.
Райков подчерта, че няма как да посочи имена или конкретна държава, тъй като това би навредило на отношенията ни със съответната държава. Що се отнася до собственото си решение да не бъде отново посланик в Париж Райков обясни, че „не е добър вкус“ за трети път да работи в Париж и е време нов, по-млад човек да бъде изпратен там, за да предложи „нов и може би по-добър подход“ за дипломация.

Служебният министър отказа всякакъв коментар на събитията около получаването и връщането на мандата за съставяне на правителство, тъй като вече многократно е обяснил, че няма да взима отношение по партийни теми.

Print Friendly
FacebookСподели