Пътят към спасителна програма за Гърция е отворен

След като парламентът в Атина прие исканите закони Пътят към спасителна програма за Гърция е отворен, ЕЦБ започва да финансира гръцките банки „Не вярваме в него, но сме принудени да...
| Източник: mediapool.bg
След като парламентът в Атина прие исканите закони

Пътят към спасителна програма за Гърция е отворен, ЕЦБ започва да финансира гръцките банки

„Не вярваме в него, но сме принудени да го приемем“, мотивира депутатите Ципрас

Снимка: ЕПА

След като в късно през миналата нощ парламентът в Атина на фона на масови сблъсъци между протестиращи и полиция прие необходимите законопроекти, в четвъртък финансовите министри от еврозоната – т.н. Еврогрупа – постигнаха принципно споразумение да предоставят на Атина трета спасителна помощ.

„Днес стигнахме до решение да отпуснем, по принцип, тригодишна подкрепа за стабилност на Гърция от ЕСМ“, се посочва в съвместно изявление на министрите. Става дума за Европейския стабилизиационен механизъм, спасителния фонд на еврозоната.

Същевременно Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че ще продължи да предоставя спешна ликвидна помощ на гръцките банки. На пресконференция президентът на институцията Марио Драги съобщи, че таванът на програмата ЕЛА (Emergency Liquidity Assistance – ELA), по която се осигурява тази помощ, ще бъде повишен с 900 млн. евро от досегашните близо 90 млрд. евро.

След договарянето на нов спасителен план между Атина и партньорите й от еврозоната отново са налице условията за подпомагане чрез програмата ЕЛА, каза Драги, цитиран от Ройтерс.

„Сега положението е различно. Имахме поредица новини – одобрението на пакета за мостово финансиране, гласуванията, различни гласувания в различни парламенти, което възстанови условията, необходими за повишаване на ЕЛА“, посочи той.

Планът за Гърция вече бе ратифициран от френския парламент в сряда вечерта, а днес това направи и Финландия. Най-вероятно в петък предстои гласуване в германския Бундестаг.

Драматично гласуване в гръцкия парламент

Миналата нощ гръцкият парламент даде зелена светлина на пакета от мерки за икономии, за които настояха международните кредитори, за да сключат споразумение за нова финансова помощ с Атина.

Депутатите приеха закон за реформи, съгласувани с Еврогрупата като предварително условие за започване на преговори за трета кредитна програма за Гърция в размер на между 82 и 86 милиарда евро за период от три години.

Мерките, залегнали в споразумението на Гърция с кредиторите, включват данъчни и пенсионни промени, приватизационна реформа, повишаване на данък добавена стойност, както и ограничаване на практиката на предсрочно пенсиониране.

Гръцките депутати приеха исканията на Еврогрупата с явно гласуване, при което бяха регистрирани 228 гласа „за“ срещу 64 „против“ и шестима въздържали се. Против закона се обявиха бившият министър на финансите Янис Варуфакис, председателят на парламента Зои Констандопулу, министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис и заместник-министърът на труда Димитрис Стратулис.

Премиерът Алексис Ципрас призова народните представители да приемат условията на кредиторите, подчертавайки, че споразумението няма алтернатива. „Не вярваме в него, но сме принудени да го приемем“, обобщи Ципрас, въпреки че хардлайнери в управляващата СИРИЗА категорично се обявиха против.

С „не“ гласуваха общо 32 от 149-те депутати на партията. Други шестима се въздържаха. Ключова при гласуването се оказаха подкрепата на по-малкия партньор от управляващата коалиция – „Независими гърци“, както и на проевропейските опозиционни формации.

Гласуването на реформите в гръцкия парламент не мина без ескалация на напрежението в Атина. При масов протест на столичния пл. „Синтагма“, в който се включиха поне 12 000 души, сред които много анархисти и крайно леви активисти, пострадаха четирима полицаи и двама френски фотографи, съобщава АФП.|

Протестиращите запалиха микробус на гръцка телевизия, изпочупиха околните банкомати и разбиха витрините на няколко магазини. За да разпръсне демонстрантите, полицията използва сълзотворен газ и светошумови гранати, което предизвика ответна реакция с коктейли „Молотов“. Задържани са най-малко 50 души. Центърът на Атина бе блокиран от силите за сигурност. В протеста пред парламента участваха най-малко 12 000 души.

Очертават се промени в кабинета и избори

Правителствени промени и избори се очертават като приоритети на кабинета в Атина след гласуваните снощи от парламента нови мерки за икономии, вотът показа дълбокия разрив между Ципрас и Лявата платформа в партията СИРИЗА, пише в четвъртък гръцкият в. „Вима“.

Източници, цитирани от вестника очакват при предстоящия ремонт на правителството да бъдат отстранени най-малко петима министри, гласували против споразумението с кредиторите, след като оставки вече подадоха петима от тях – министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис, вторият министър на труда Димитрис Стратулис, вторият министър на националната отбрана Костас Исихос, вторият министър по европейските въпроси Никос Хундис, вторият министър на финансите Надя Валавани.

Всичко показва, че на някакъв втори етап Ципрас ще се ориентира към стартирането на процедури за прибягване към изборните урни и че това ще стане, след като приключи първата фаза от трудното споразумение с кредиторите, което така или иначе ще изисква и други гласувания в парламента, където резултатите ще са подобни.

Print Friendly
FacebookСподели