Пътната агенция вече дава информация в реално време за трафика

„Лили, кажи какво си направила“ Пътната агенция вече дава информация в реално време за трафика Приложението е направено с европари от компания на Васил Божков и се рекламира за продажба...
| Източник: mediapool.bg
„Лили, кажи какво си направила“

Пътната агенция вече дава информация в реално време за трафика

Приложението е направено с европари от компания на Васил Божков и се рекламира за продажба чрез фирма на певицата Лилана

Затворени пътища, ремонти, задръствания, катастрофи, обходни маршрути – цялата информация за пътната обстановка в страната вече е налична на мобилния ви телефон, смартфона или на компютъра. Това става чрез мобилното приложение LIMA, което ще следи движението по 40 000 км републикански и общински пътища. То вече е достъпно напълно безплатно за Android, а след няколко дни ще бъде налично и за iOS.

Освен това приложението дава възможност на шофьорите да подават сигнали за всяко нарушение на пътя, опасност или инцидент, съобщи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова при представянето на проекта.

Шефът на Пътната агенция Лазар Лазаров специално призова фалшивите сигнали да бъдат сведени до минимум: „Апелирам бъдещите потребители на приложението да помагат, а не да пречат“.

Мобилното приложение е разработено с европейски средства от фирма „Декарт“ ООД. Половината от капитала е собственост на Васил Божков, а останалата на баща и син Борис и Лука Бекярови.

Приложението беше демонстрирано от певицата Лилана. Оказва се, че нейната компания „Нованор“ е предлагала три продукта със същото име – LIMA GIS, LIMA Smart Transport и LIMA Digital Passport. Страницата на компанията в интернет е била активна до 17 септември. В момента достъпът до сайта е забранен.

Смущаващото в случая е, че с безвъзмездни европейски средства се прави продукт за държавната администрация, който очевидно се оказва, че не е нейна собственост. След това най-вероятно същият продукт се продава на пазара от фирма, свързана с изпълнителя. Така вместо да печели държавата, се получава двойно финансиране за частната компания. Това е недопустимо според европейските изисквания.

Подкрепата за иновациите е един от основните приоритети на ЕС през този програмен период. Това става чрез т.нар. финансов инженеринг, като България е сред първенците на Балканите. Първоначалната финансова подкрепа обаче е значително по-малка. Помощта се вдига чрез влизането на инвеститори в новостартиращите бизнеси срещу дял от компанията. В случая това не е така.

Лиляна Деянова, както е истинското име на певицата Лилана, отказа да отговаря на неудобни въпроси. Единствено лаконично обясни, че отдавна е в бизнеса с високите технологии и иновациите.

Регионалният министър Лиляна Павлова също не коментира случая.

Българската ЛИМА

Разработване и въвеждането на интелигентна система за управление на трафика е част от европейски проект на Агенция „Пътна инфраструктура“ с бюджет от над 5.8 млн. лв. Средствата идват от оперативна програма „Техническа помощ“.

Мобилното приложение LIMA е част от дейностите по проекта. Поръчката е спечелена от „Декарт“ в конкуренция с още шест компании с цена от 751 400 лв. без ДДС, става ясно от регистъра за обществените поръчки.

Екип от около двадесетина млади българи и един англичанин, специалист по изкуствен интелект, в продължение на около 9 месеца е разработвал приложението, разказа младежът, който асистираше на Лилана при представянето на продукта.

Как работи ЛИМА

Приложението осъществява оперативна свързаност между Пътната агенция с 28-те области пътни управления и гражданите.

Oператори на АПИ във всеки момент актуализират информацията в реално време след всеки получен сигнал или подадена информация от оперативните звена.

Всеки един регистрирал се потребител може да следи пътната обстановка безплатно. Ако има риск да попадне в задръстване, чрез звуков сигнал той ще бъде известяван за това.

По време на движение на автомобила му на телефона ще се изписва единствено скоростта, с която се движи, обясниха от „Декарт“.

Най-важното качество на софтуера е, че може да помогне за спасяването на човешки животи, каза министър Павлова. Изграден е така, че ако има обръщане на кола, мобилното приложение да подаде сигнал автоматично към Ситуационния център на АПИ. Той пък ще ги препраща към телефон 112.

Следваща крачка в развитието на системата ще бъде осигуряването на връзка между нея и тази на Спешната помощ, като част от реформата в здравеопазването, каза министър Павлова.

„Лили, кажи какво си направила“

 

Новото приложение бе „промотирано“ от премиера Бойко Борисов и на правителственото заседание в сряда, на което той се обръща към регионалния министър с думите: „Лили, кажи какво си направила“.

 

Лиляна Павлова разказва накратко пред колегите си, че чрез софтуера може да се получава „актуална информация за движението по пътя, дали има задръствания, дали има тапа, ако изберете определен маршрут, колко време би ви отнело да минете от точка А до точка Б, ако има задръстване кои са алтернативните маршрути“.

 

„Най-интересното на този софтуер е, ако не дай си, Боже, катастрофирате или ви се обърне колата, софтуерът така е изграден, че от вибрацията на телефона ви автоматично се подава сигнал към нас, към ситуационния център и към „112“, за да може да се изпрати екип на полицията. Започнахме с колегите от Министерство на здравеопазването, с министър Москов връзката и към „112“, тъй като в момента „112“ не може да получава SMS-и, не ги чете, ние ги препращаме сега служебно, пък скоро ще развием и връзката със 112“, казва Лиляна Павлова, цитирана в стенограмата на правителственото заседание.

Print Friendly
FacebookСподели