Проф. Михаил Константинов: Българският парламент не само наподобява, но и се превърна в цирк

| Източник: Агенция "Фокус"

Агенция „Фокус“

Математикът проф. Михаил Константинов пред Агенция „Фокус” по повод поведението на българските народни представители
Фокус: Проф. Константинов, как ще коментирате поведението на депутатите и в днешния ден, които насочиха вниманието си към наличие на кворум, липса на регистрация, нов вот на недоверие и внесено искане за оставка на ръководството на парламента?
Проф. Михаил Константинов: Ситуацията в българския парламент доскоро наподобяваше цирк. Сега вече тя не го наподобява, защото просто се превърна в цирк. Ако всички български депутати, без значение дали управляващи или опозиция, продължават така, българският народ ще отиде и ще ги изрине от там, където са в момента. Това би била справедлива реакция и със сигурност ще бъде посрещната с радост от населението. Нека народните представители да си „опичат” акъла и да вършат работата, за която са изпратени в парламента. Това се отнася отново повтарям и за управляващите, и за опозицията. Фокус: ГЕРБ поискаха оставката на председателя на парламента Михаил Миков с мотив откриване на заседанието без наличието на електронно доказан кворум. Основателно ли е подобно искане?
 Проф. Михаил Константинов: Както разбрахме вече, този казус ще се даде за разглеждане от Конституционния съд, тъй като нарушения по правилника на Народното събрание или спорове по този правилник се решават от Конституционния съд. До произнасянето на Конституционния съд, е по-добре да не се коментира този въпрос. Фокус: Наличието на кворум и преброявания ли трябва да е основният дневен ред на Народното събрание?
 Проф. Михаил Константинов: Отново заявявам, че ако българските депутати продължават да се държат по този начин, съвсем скоро ще си отидат по доста неприятен начин от този парламент.
Фокус: Какви пропуски имаше днес според Вас в самата организация на заседанието на парламента?
Проф. Михаил Константинов: Работа на ръководството на Народното събрание е да си организира добре заседанието, и да е сигурно, че ще има необходимия кворум. Независимо от поставената тема през въпросните два дни, а именно внесеният вот на недоверие, ако Народното събрание имаше някаква друга работа да върши, отново нямаше да има заседание. Изводът е, че работата на парламента е организирана зле. Това обаче е само подробност от пейзажа, като истината се крие в това, че тези хора трябва да си „опичат” акъла. Ние не искаме да гледаме повече  циркове там и имаме да вършим работа. Аз като искам да отида на цирк, си купувам билет. Българският парламент не е цирк. Фокус:Политическа партия ГЕРБ внесе нов вот на недоверие със същия мотив, а именно провала на правителството по отношение на инвестиционното планиране. Как можем да коментираме това тяхно действие?
 Проф. Михаил Константинов: Не съм чувал да е забранено внасянето на няколко вота на недоверие. Изключение прави само внасянето на последователни вотове на недоверие с мотив цялостната политика на правителството. Ако непрекъснато се внасят вотове на недоверие, това би блокирало работата на парламента. И тук отново идваме до извода, че депутатите или ще си гледат работата, или ще си ходят.
 Фокус: Какъв би бил най-добрият сценарии от тук нататък по отношение на този вот на недоверие?
Проф. Михаил Константинов: Сега сме свидетели на една невъзможност на парламента да работи, непримиримост, разделение сред хората и след политиците, а всичко това се случва на фона на една ужасяваща и фатална криза. Криза във всеки един аспект – политическа, финансова, икономическа, демографска и т.н. Нека само да погледнем какво се случва в Близкия изток.Отделен е въпросът и какво се случва с ресурсите на земята. Вместо да намерим начин да стабилизираме ситуацията, ние се занимаваме  глупости. Има поне два основни въпроса, които се нуждаят от решения. Първият от тях опира до демографската катастрофа. Вторият обаче е насочен към ресурсите, с които разполагаме, като всички усилия на обществото трябва да се използват с цел да се запазят българските земи, българските води, българският въздух дори. Скоро това ще бъде най-ценният ресурс. По-ценен дори от всякакви мостове, газове и други изкопаеми. Нужни са ни годна за обработване земя, чисти води, чист въздух.
 Фокус: Заплашени ли са в момента българските земи и води?
Проф. Михаил Константинов: В момента българските води и земи все още не са толкова замърсени, колкото се опитаха да ги направят тези алчни инвеститори в последните години. Аз лично благославям кризата, която връхлетя света и България през 2008 година, защото благодарение на нея, се прекрати безумното строителство по родното крайбрежието, в подножието на планините и на други значими природни места.  Спря се и дупченето за шистов газ. Нека отново да заявя, че шистовият газ ще реши проблемите в страната само за известно време, тъй като България очевидно има шистов газ. Няма държава, в която да няма шистов газ. Шистовият газ се намира между 7 и 10 хиляди метра, в абсолютно всички държави по света. Нали не си представяте в Румъния да има такъв газ, пък в България да няма – това са смешки. Шистов газ има, но копаенето на шистов газ ще унищожи земите. В такъв случай ние много бързо ще загинем. Ако трябва да избирам между природа и шистов газ, изборът е еднозначен. Българската природа трябва да е национална цел на този народ.
Фокус: Опазването на природните ресурси ли трябва да е сред приоритети на правителството?
Проф. Михаил Константинов: Това трябва да е приоритет не само на това правителство, но и на всички останали. Ние по никакъв начин трябва да обърнем и този катастрофален демографски преход, който е насочен към пълно изчезване на българите. Ванина НЕДКОВА
Print Friendly
FacebookСподели