Проучване на МБМД: Една трета от хората у нас се информират от интернет

От 18 на 33% се е увеличил за 6 месеца интересът на българите към интернет като средство за информиране. Това сочат данни от социологическо проучване на Института за социални изследвания...
| Източник: mediapool.bg

От 18 на 33% се е увеличил за 6 месеца интересът на българите към интернет като средство за информиране. Това сочат данни от социологическо проучване на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД, проведено в периода 3-9 юни сред 1462 пълнолетни граждани.Според Мира Радева за последните четири години делът на ползващите интернет се е увеличил с 20%. Потребителите, ползващи онлайн-медии, през 2007 година са били 34% от всичко ползватели на глобалната мрежа, а пред 2011 този дял е 54%.

94% от потребителите на интернет влизат в мрежата ежедневно. Една трета (30%) от участниците в изследването ползват интернет за търсене на информация по теми, които ги интересуват, 30% използват мрежата за четене на новини в информационни сайтове, 30% говорят с близки и познати, 29% използват електронната поща, 24% са в интернет за влизане в социалните мрежи, 13% – за четене на електронните варианти на вестниците, 10% – за слушане на радио или гледане на телевизия и едва 9% използват интернет за игри.

Най-посещаваният интернет-сайт е социалната мрежа facebook, обясни Радева.

Според нея “като цяло интернет повиши информираността, но и образоваността на българина”.

Тя добави, че при изследване отпреди година е станало ясно, че 50% от турското население в страната също ползва интернет. Причина за това е, че много от членовете на семействата са извън България и интернет се ползва като средство за комуникация с близките.

Мира Радева коментира, че най-вероятно ще продължи тенденцията медиите да се използват в предизборната битка.

Журналистическата етика и журналистическият морал са лична отговорност и личен ангажимент, коментира още социологът.

Според Радева основата за скритата политическа реклама пада персонално върху журналистите. „Видях доста превъплъщения на този пазар от хора, които се изживяваха като правораздаващи институции, които после се оказаха съвсем на другия бряг“, каза социологът, но добави: „Да кажем, че всички сме бели и добри не е вярно, всички имаме нужда да оцеляваме“.

Print Friendly
FacebookСподели