Станимир Флоров |
Софийската градска прокуратура (СГП) образува в петък разследване срещу шефа на Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) в МВР Станимир Флоров за получаване на подкуп в особено големи размери, съобщиха от държавното обвинение.
До досъдебното производство се стигна само ден, след като представящ се за дългогодишен служител на службите за сигурност изпрати от няколко имейла десетки копия от секретни документи, свързани с няколко разработки на бившата Национална служба „Сигурност“ (НСС), по които Флоров е бил проверяван за нераглементирани връзки с оперативно интересни лица.
„От съдържанието на документите в тези оперативни дела, както и от други доказателствени източници е направен извод, че са налице достатъчно данни за извършено от Станимир Флоров престъпление по чл. 302 а (подкуп, в особено големи размери и представляващ особено тежък случай)“, съобщават от СГП с уточнението, че оригиналните документи са иззети от МВР и е установено, че изпратените от анонимен източник копия са автентични.
Успоредно с делото за подкуп прокуратурата продължава да работи и по проверката за разгласяване на държавна тайна, която бе образувана преди ден, веднага след получаването на класифицираните документи за Флоров в двайсетина електронни и печатни медии.
Градският прокурор на София Николай Кокинов вече е съобщил на служебния вътрешен министър Петя Първанова за образуваното дело и е предложил тя да предприеме мерки по Закона за МВР за отстраняването на Флоров от ръководния пост в ГДБОП. Той изпълнява и задълженията на заместник на главния секретар Калин Георгиев.
От вътрешното ведомство коментираха пред Mediapool, че все още не е взето окончателно решение за съдбата на Флоров, тъй като се изчаква от СГП да бъде пратено постановлението на държавното обвинение за образуване на разследването, което евентуално да послужи като основание за отстраняването му.
От приложените копия на класифицирани документи, чиято автентичност вече е потвърдена, става ясно, че настоящият шеф на ГДБОП на два пъти е попадал в полезрението на НСС (сега част от ДАНС – бел.ред.) заради съмнения, че използва служебното си положение, за да покровителства заподозрени за контрабанда и наркотрафик.
Първият път е през 1999 и 2000 г., когато Флоров „протича“ по разработка „Мавър“, в рамките на която службите разработват тогавашния шеф на видинската полиция Васил Василев. Изяснява се, че двамата са в близки отношения заедно с друг служител на бившата НСБОП – Пламен Йоцов.
Тримата са заподозрени, че покровителстват палестинец, занимаващ се наркотрафик, заради което е направено предложение за образуване на оперативно дело „Араби“. Според секретните материали въпросният палестинец притежавал магазин за авточасти на столичния бул. „Христо Ботев“, в който се продавала дрога. Сочат се и оперативни данни, че Флоров е поел ангажимент да предупреждава обекти на разработки срещу сумата от 20 000 германски марки, което и вероятно е основната причина за образуването на дело срещу него над 13 години по-късно.
Вторият случай, в който според изпратените документи Флоров става интересен за НСС, е през 2002 г. Тогава той е разработван по линия на оперативно дело „Високия“.
„В процеса на работа по ДОР „Алчния“, в хода на експлоатация на СРС „Камчия“ бе установено, че обектът поддържа интензивен контакт с бивши служители на МВР, които използва за организиране и подпомагане на престъпната си дейност. Особен интерес представлява засеченият нерегламентиран контакт между обекта и лицето Станимир Славейков Флоров“, пише в предложението за откриване на делото „Високия“.
По този случай сред изпратените документи фигурира и справка до тогавашния шеф на НСС Иван Драшков, от която е видно, че Флоров е засечен да обсъжда с разработван, че неговият колега Георги Христов, наричан в разговора „дядо Жоро“ е бил уволнен от НСБОП.
„Обектът е учуден и изразява намерението си да се срещне с „дядо Жоро“, при което Миро (Флоров – бел.ред.) моли обекта да не споменава, че е научил от него за уволнението. След което двамата се договарят да се чуят отново след въпросната среща, за да решат какво ще правят занапред. От извършената проверка се установи, че въпросният мъж е Станимир Славейков Флоров, служител на НСБОП“, пише в документа до Драшков.
След това се уточнява, че два месеца след въпросния разговор от архива в МВР е било свалено дело за оперативен отчет, водено на „обекта“ в качеството му на секретен сътрудник от вече уволнения Георги Христов, като е качено ново, открито от Флоров. Встрани от това място в текста е залепено розово листче, на което ръкописно е написано „класически чадър“.
Сред останалите документи има стенограми от записи със специални разузнавателни средства, в които Флоров се наема да прави проверка за крадени коли дали се издирват в Интерпол и Шенген, говорейки по телефона с неизвестни лица, представени само с малките им имена.
Фигурират и две справки, издадени през 2007 и 2008 г. от дирекция „Информация и архив“, в които се казва, че „в периода 1999 – 2000 г. Станимир Флоров е бил в полезрението на НСС за проверка на информация, че поддържа нерегламентирани контакти с криминално-проявени лица и злоупотребява със служебното си положение с цел лично облагодетелстване, като покровителства участници в наркотрафик и канали за контрабанда за прехвърляне на стоки зад граница“.
„Не са придобити категорични доказателства, потвърждаващи първоначално постъпилите данни“, е заключението във въпросната справка.
„През 2002 г. Флоров отново е бил в полезрението на НСС – МВР. Получени са данни, че същият поддържа неправомерни контакти с обект на дело за оперативна разработка. В хода на проверката не е получена информация, потвърждаваща издигнатата версия, че Флоров използва служебното си положение за подпомагане и протекция на престъпната дейност на обекта на ДОР с цел лично облагодетелстване. С други данни за лицето не разполагаме“, пише в справката, издадена от архива в МВР през 2008 г.
Преди ден бившият вътрешен министър Богомил Бонев, по чието време е водена първата разработка срещу Флоров, коментира, че документите са автентични и той лично е утвърдил използването на специални разузнавателни средства спрямо настоящия шеф на ГДБОП. По думите му още тогава е имало достатъчно данни Флоров да бъде уволнен, но целта на разработката е била да го уличи в по-сериозно престъпление, което очевидно така и не се е случило.
Флоров се издигна до ръководния пост в ГДБОП още в края на мандата на тройната коалиция, когато в службата се разрази сериозен скандал заради смъртта на заподозрения в отвличане Пламен Куцаров в бус на антимафиотите. Тогава Флоров временно бе назначен за шеф, а след идването на ГЕРБ на власт постът му бе утвърден.
Шефът на ГДБОП е известен като най-близкия човек на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов в МВР, като двамата дори са съседи. При управлението на Цветанов службата си възвърна старите правомощия, които бе загубила след създаването на ДАНС. Така антимафиотите бързо се превърнаха в показната служба, която нееднократно бе хвалена, както от Цветанов, така и от „евроатлантическите партньори“.