Около 45% от населението в света има проблеми със съня, а 10% от пътните инциденти са заради заспиване зад волана.
Това стана ясно по време на пресконференция, организирана от БЧК и Фондация „Сън и здраве“ по случай Световния ден на съня, който тази година преминава под мотото „Дишайте лесно, спете добре!“.
Сънят представлява една трета от нашия живот. Когато спим добре – живеем добре, и обратното, подчерта д-р Славчо Славчев от Фондацията.
Некачественият сън е част от сериозен обществен проблем, категоричен бе той.
Едно от най-тежките срещани заболявания, което води до огромен дефицит на съня и увеличава до 10 пътните инциденти поради заспиване на волана е Обструктивната сънна апнея.
Тя се характеризира със спиране на дишането и силно хъркане по време на сън през нощта, а през деня с повишена умора и дремливост.
Проявите на заболяването са особени опасни при управлението на моторно превозно средство и са известни като „дремливо шофиране“.
Красимир Костов от КАТ посочи, че произшествията с т.нар. единични превозни средства са многобройни.
28,42 % от всички катастрофи в България са точно такива, при които за миналата година има 261 загинали.
Преумореният шофьор е по-опасен и от пияния, категоричен бе Красимир Костов.
Обструктивната сънна апнея е широко разпространена сред населението в света.
При дремливото шофиране заспиването става изведнъж и обикновено предизвиканите катастрофи са с фатален изход, посочи д-р Славчо Славчев.
По света повечето полицаи не са обучени да откриват умората. При ситуацията на умора и натрупан дефицит на съня последствията могат да са драматични, посочи още Славчо Славчев.
Повечето катастрофи предизвикани при шофиране в дремливо състояние се случват между полунощ и 6.00 часа и много често са с фатален край.
Съветът на специалистите е да се провери рискът преди човек да се качи зад волана.
Най-често хората, които заспиват зад волана са младежите между 20-26 години, работещите на смени и хората с недиагностицирано заболяване на съня.
Кратките заспивания от по 3 до 10 секунди са особено опасно, посочват специалистите. В същото време терапията на сънната апнея намалява до 73% предотвратимите катастрофи.
Спрете да шофирате и изпийте чаша кафе, посъветва д-р Славчо Славчев, като предпазни мерки по време на шофиране в дремливо състояние. Той посочи, че почивката не е сън и няма да помогне. По думите му липсата на сън се изплаща само със сън.