Препоръчително е България да се рекламира в чужбина основно чрез културно-исторически туризъм

Кампанията на Министерството на туризма в Германия, Румъния, Русия, Украйна, Полша и Швеция е достигнала с една трета повече аудитория от планираната Рекламата на културни обекти е основното, което привлича...
| Източник:

Кампанията на Министерството на туризма в Германия, Румъния, Русия, Украйна, Полша и Швеция е достигнала с една трета повече аудитория от планираната

Рекламата на културни обекти е основното, което привлича внимание при промотирането на българския национален туристически продукт в Германия, Румъния, Русия, Украйна, Полша и Швеция. От тази гледна точка е препоръчително в бъдеще да се мисли за реклама на България в чужбина основно чрез култура. Това е основният извод от проучването за оценка на ефективността от изпълнението на проекта на Министерството на туризма: „Интегрирани комуникационни кампании за България на целеви пазари“. Той се финансира по Оперативна програма „Регионално развитие” чрез Европейския фонд за регионално развитие на ЕС, като общата стойност на сключените договори за реклама в шестте държави е 5.4 млн. лева, без ДДС.

Проектът за промотиране на националния туристически продукт в чужбина стартира през 2013 г., изпълнява се за 36 месеца до началото на април т.г. и включва разнообразни медийни дейности за повишаване информираността на чуждестранните туристи за България като целогодишна дестинация и за формиране на позитивен имидж. Той е от третия програмен период на ОП „Регионално развитие“ и е продължение на проекта: „Интегрирани рекламни кампании на българския туристически продукт в Германия, Великобритания и Русия“, който приключи през 2010 г.

Според оценката за ефективността на проведените кампании през 2014 г. отношението към страната ни като място за туризъм е положително в исторически близките до нас държави – Румъния, Русия, Украйна и Полша, и по-скоро неутрално в Германия и Швеция.

При отчитане изпълнението на проекта: „Интегрирани комуникационни кампании за България на целеви пазари“ стана ясно още, че рекламата на МТ в Германия, Румъния, Русия, Украйна, Полша и Швеция е достигнала с една трета повече аудитория от първоначално заявената. За една година публикуваните рекламни карета и излъчени телевизионни репортажи в медиите на шестте държави са обхванали 59 млн. зрители и читатели, вместо планираните 40 млн.

Чувствително увеличение има и в броя на уникалните посещения с кликвания на публикуваните материали за България в електронните сайтове – при заложени 195 хил., реализираните са 2.7 млн. Излъчените телевизионни репортажи след проведените журналистически турове са 2.5 пъти повече от планираните, клиповете в националните ТВ-канали – с 1.7 пъти повече   , а положителните публикации, следствие на PR дейности – 483 вместо 225, сочи справката на Министерството на туризма за изпълнението на кампаниите по отделните индикатори на проекта.

При избора на рекламни канали са търсени такива, които в най-голяма степен покриват целевите групи и оказват съществено въздействие върху тях, като са взети предвид специфичното търсене и с какво е позната България в чужбина, заяви при отчитане на резултатите Анелия Генова – държавен експерт в МТ и ръководител на проекта. Според нея конкретната оценка на ефективността на националния маркетинг и проведените кампании в Германия, Румъния, Русия, Украйна, Полша и Швеция ще бъде измерена тази и следващата година.

Print Friendly
FacebookСподели