Президентът Росен Плевнелиев заяви, че би искал дебатът по държавния бюджет за 2013 г. да се случи в парламента по качествен начин – с цифри и факти, а не с политическо противопоставяне.
По думите му темата за данъка върху лихвите по депозитите заслужава сериозен дебат.
Държавният глава изрази увереност, че по въпроса предстои качествено разискване в парламента.
Според Плевнелиев икономическата обосновка на решението за облагане на лихвите по депозитите е в това, че така се търси начин да се раздвижи потреблението, което е важен двигател на растежа.
Плевнелиев коментира, че в условията на световна криза фокусът е върху работещи решения в държавата. Двигателите на икономиката са потребление, износ и инвестиции, посочи Плевнелиев.
Правителството се фокусира върху потреблението, но как да раздвижим потреблението, когато хората си държат парите в банките и получават лихви, каза президентът. Държавният глава каза, че
най-големият проблем за българите в момента са заетостта и икономическата перспектива.
Имаме сериозна безработица, няма перспективи тя бързо да се реши, но за да се подобри икономическата перспектива, имаме нужда от инвестиции или потребление, което да движи икономиката, каза Плевнелиев и допълни, че решавайки проблема със заетостта, правителството търси начин да раздвижи потреблението.
На въпрос за социологическо проучване, което отчете спад в подкрепата за кабинета, Плевнелиев коментира, че има най-различни изследвания и всеки ги интерпретира по различен начин, и допълни, че като президент не би искал да влиза в подробност на политическото противопоставяне на поредните данни.
Извън политическото противопоставяне президентът даде пример с бюджета за следващата година и отбеляза, че с него се дават 2,5 млрд. лв. повече за пенсии спрямо 2008 г.
През 2009 г. два пъти бяха увеличавани пенсиите, този ресурс тогава се плати от правителството на ГЕРБ и беше около 2 млрд. лв. на годишна база, сега се прави още едно увеличение от около 600 млн. лв., посочи Плевнелиев.
Много се спекулира, че бюджетът сега е 5 млрд. лв. повече спрямо 2008 г., но половината от тях отиват за повече пенсии, допълни президентът. Попитан за
организираните по негова инициатива политически консултации за референдума за АЕЦ „Белене“,
Плевнелиев посочи, че консултациите се правят в опит въпросът да бъде изваден от политическото противопоставяне.
По думите му големият въпрос не е дали и кога ще бъде направен референдумът, а как ще бъде направен.
Длъжни сме да се отнесем изключително сериозно към първия демократичен референдум в историята на страната, каза Плевнелиев и допълни, че е притеснен, че политическото противопоставяне може да го забави и да демотивира хората да участват в него.
Независимо какъв ще бъде резултатът от този референдум, искам той да бъде успех, мен не ме интересува кой ще победи и кой ще изгуби, не ме интересува дали повечето хора ще отговарят с „да“ или с „не“, най-важното е референдумът да мине добре, да бъдем коректни към хората, да им дадем възможност да получат пълната информация и да направят съзнателен избор, не искам той да потъне в политически игри и в административни процедури, заяви президентът.
Вицепрезидентът Маргарита Попова: Въвеждането на данък върху лихвите на депозитите няма да има голям ефект
Това каза пред журналисти в Пловдив Маргарита Попова, предаде Агенция „Фокус“.
В чисто човешки план, според нея, въвеждането на този данък не е нужно. По думите й добре е, че това все още се дебатира, и е необходимо да се погледнат добре икономическите и финансови обосновки за тази промяна.
Дебатът трябва да бъде сериозен преди да се приложи това, тъй като не е нужно да се товарят допълнително хората и да се нарушава тяхното спокойствие. Ефектът би бил минимален и хората ще намерят начин да избегнат това, каза още Попова.