ПО-МАЛКО КАНДИДАТИ ЗА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ В НЕСЕБЪР

| Източник: Максим МОМЧИЛОВ

И кандидатските листи за съветници и кандидатите за кмет на местните избори в община Несебър ще бъдат по-малко в сравнение с 2007

     Към 31 август Общинската избирателна комисия /ОИК/е регистрирала 25 заявления за кандидат на кмет на Община Несебър.20 от тях са от партии,4 от местни коалиции и 1 от инициативен комитет-за Николай Димитров.Димитров е и единственият засега публично заявен пред ОбИК кандидат.

      Останалите кандидати,от ГЕРБ на Атанас Терзиев,от «Ново начало и Синята коалиция» на Георги Манолов,от ОБТ-на Никола Иванов,от «Гражданско обединение Единство» на Драгомир Попов,от «Заедно за Община Несебър»-на Николай Трифонов,от НФСБ-на Веселин Налбантов,все още не са регистрирани окончателно,както и тези на  хипотетичните кандидатури от: БСП,Атака,ПК «Тракия» и «Обединена социалдемокрация».

       В ОбИК към настоящия момент са се заявили 3 инициативни комитета за независими кандидат-кметове в населените места.Единият от тях е за Кирил Стоянов-за Обзор,а другите двама-Васил Василев и Стоян Стоянов,са за Гюльовца.

На този етап броят на заявените официално листи за съветници е 34.От тях 27 са от партии,5 от местни коалиции 2 от инициативни комитети-за Ивайло Ляхович и Георги Коршутов.Отказана е регистрация на пп «Национално движение Единство»

Публично известните сдружения с нестопанска цел: Ротари клуб,Лайънс клуб,

Съюзът на собствениците в Слънчев бряг,Сдружението «Старинен Несебър»,

Демократичния съюз на жените,МКББ «Тодор Александров» не са заявили нито пряко,нито косвено позиците си за изборите.

     Макар че на територията на несебърската община са извършени няколко социологически сондажи, липсват

публично оповестени данни

за настроенията и очакванията на несебърския  електорат.В сферата на предизборните нагласи обаче по принцип се провява т.н. бумерангов ефект,който

се изразява като негативно отношение към властимащите решили да се кандидатират повторно.Това практически води до неизменна загуба на гласове.В местните избори тази тенденции се откроява на два пъти.През 1995 Андрей Сариев решава,че мандата му,макар и кратък е успешен и се кандидатира повторно.

Гласовете му от 2 624 през 1993 спадат на 1511 през 1995,като относителната загуба възлиза на 42,42 %.Янаки Стоянов също решава,че мандата му от 1998/1999 е успешен и се кандидатира  повторно.И от 4 834 гласа през 1998 се стига до загуба на 888-18,97 % от гласовете.Средната загуба на гласове в аналогични случаи /отрицателен вот при повторно гласуване/ е около 30 %.

      Обективният характер на тази

тенденция рефлектира и при избора

на общински съветници.В несебърската изборна практика обаче има и случаи,които потвърждават и обратната тенденция,която също е обективна.Тя се е проявила при преизбирането на Николай Трифонов през 2003,както и при увеличаването на групата съветници от «Либерален съюз»,през същата година,нарастнала от трима на петима,въпреки явната подкрепа към тогавашния кмет и наличието на негативни нагласи към неговото управление.

     Своеобразното роене на кандидатите за кмет и листи за съветници е един от показателите за недоволство от досега управляващия кмет и общински съветници и една допълнителна възможност

«управляваните» да станат управляващи.

     Това роене обаче е и показател за бутафорията в предизборната кампания,тъй като по-голямата част от участниците в нея не само са се записали заради олимпийския принцип,но и въобще няма да се явят на старта.Зародишната фаза на изборите обаче дава възможност на недоволните да представят своите оплаквания и искания пред стремящите се за власт,които са особенно чувствителни в предизборната атмосфера.

       Друга особеност

на нагласите и очакванията е,че конкретно за община Несебър,класическото делене на ляво,дясно и център,е твърде относително.Основание за подобен извод е,че политическото пространство може да се дели и разпределя в зависимост от постановката на проблема за властта.

     Ако се анализират отношенията на власт,ще се откроят контурите на обществото.Именно в тази обществена сфера социалните потоци се пресичат с политическите позиции и се проявяват т.н. точки на власт.В такива случаи отделни кандидати и политически сили изразяват по определен начин тези точки на власт,а така по-пълно се отчита и многообразието от политически интереси.

     Съпоставянето на данните с регистрацията на партии,коалиции и независими кандидати от Местните избори през 2007 показва,че тогава подадените заявления на кандидати за общински съветници са били 36,а на изборите са се явили-27-с 25 на сто по-малко от заявените.Заявките за кмет на Общината са били 25,а действително са участвали 12-с 56 на сто по-малко.

     Сходно е положението и с независимите кандидати за общински съветници.През 2007 се регистрират трима,но участват двама,които събират общо 297 гласа-по-малко от половината от необходимата квота-596,95 приблизикелно-597 гласа.

     Тези показатели са близо до данните от изборите през 2003,което означава,че тази тенденция-на намаляване на броя на  политическите субекти-действителните участници в изборния процес,ще се прояви и в настоящата същинска предизборна кампания.Доколко,

ще се разбере в близките дни,

когато изтича срока за персоналните заявки за участие в изборите-за кметове и кандидатски листи.

     И в настоящия момент се провеждат социологически анкети за установяване на  предизборните нагласи на несебърските избиратели,като сондажите ще продължат  и след официалното откриване на предизборната кампания.

     От известните данни на приключилите досега проучвания /с уговорката,че те констатират времени нагласи на избирателите/,се стига до констацията ,че ако сегашният кмет не спечели новия си мандат на първи тур,за балотажа ще се задейства принципа: «Всеки за себе си,и всички-срещу кандидата за кмет на ГЕРБ».С още една уговорка,ако някой друг от кандидидатите не го изпревари на първия тур.

Print Friendly
FacebookСподели