Желю Желев е първият демократично избран президент след промените от 10 ноември 1989 г. Той бе и сред създателите на СДС
Още по темата
На 79-годишна възраст почина президентът Желю Желев, който беше държавен глава на България между 1990 и 1997.
Желю Желев е първият демократично избран президент след промените от 10 ноември 1989 г.
Той бе и сред създателите на СДС.
Само преди три дни той участва в Съвета на президентите заедно с Росен Плевнелиев, Петър Стоянов и Георги Първанов.
Желю Желев е роден 3 март 1935 г. в с. Веселиново, Област Шумен. Завършва философия в Софийския университет през 1958 г.
В периода 1961-1964 г. е редовен аспирант във философския факултет на СУ. През 1974 г. защитава кандидатска, а през 1988 – докторска дисертация.
През 1975 г. започва работа в Института по култура. От 1977 до 1982 г. е завеждащ секцията „Култура и личност“ в същия институт.
През 1967 г. завършва книгата си „Фашизмът“ , но тя е издадена 15 години след това,
чак през 1982 г., в 10-хиляден тираж.
Три седмици след като излиза, тя е забранена и изтеглена от книжарниците, тъй като се виждат прилики между фашистката диктатура и социалистическата държавна система. Все пак са били продадени вече около 6 хил. екземпляра.
През февруари 1990 г. е създадена Федерацията на клубовете за демокрация с председател Петко Симеонов и Оперативно бюро в състав – Желю Желев, Ивайло Трифонов, Николай Матов, Георги Друмев, Георги Мишев, Димитър Луджев, Блага Димитрова.
Д-р Желев е съосновател на СДС.
Президент е на България от 1990 до 1997 г. За първия мандат от 1990 до 1992 г. е избран за председател (президент) от Народното събрание на мястото на подалия оставка Петър Младенов. По негово предложение за вицепрезидент е избран Атанас Семерджиев.
На 12-19 януари 1992 г. д-р Желю Желев печели преките президентски избори. За втория мандат от 1992 до 1997 г., след законодателни промени, е избран за президент в екип с вицепрезидента Блага Димитрова.
Обявиха 1 февруари за ден на траур в памет на Желю Желев
Президентът Желев ще бъде погребан с държавни почести
Още по темата
Правителството обяви неделя – 1 февруари, за ден на национален траур по повод кончината на президента д-р Желю Желев. В негова памет националните флагове на държавните институции ще бъдат свалени наполовина, съобщиха от правителствения пресцентър.
Президентът Желев ще бъде погребан с държавни почести.
По протокол подобно погребение се полага в случай на смърт на настоящ или бивш президент на републиката, председател на Народното събрание или министър-председател.
Министерският съвет създаде правителствена комисия, която да организира погребението. Ръководител на комисията е вицепремиерът по коалиционната политика и държавната администрация Румяна Бъчварова. Членове са президентите Петър Стоянов и Георги Първанов, както и Екатерина Захариева – началник на кабинета на президента Росен Плевнелиев.
Поклонението ще започне от 12 ч. в Патриаршеския храм „Св. Александър Невски“.
Сред елементите на траурната церемония, предвидени по протокол, са време за поклонение на граждани и официални лица в присъствието на почетен военен караул в зала „Света София“, когато тя е предоставена за тази цел от ръководството на парламента; осигуряване на почетен граждански караул от официални лица с траурни ленти на лявата ръка, организиране на официален кортеж до мястото на погребението; както и изпращане на покойника с военни почести.
В памет на д-р Желю Желев в събота – 31 януари, БНТ ще излъчи едно от последните големи интервюта, които той даде приживе. Водещата на предаването „Отблизо с Мира“ гостува във вилата на д-р Желев в село Грозден, където е написана книгата „Фашизмът“. Филмът представя другото лице на президента Желев – като съпруг, баща и приятел.
Документален колаж от хронологично подредени събития и изказвания на президента Желев ще излъчи тази вечер БНТ 2. Зрителите могат да видят 20-минутната лента „Президентът-демократ“ веднага след регионалните новини от 21:30 ч.
На 79-годишна възраст почина президентът Желев, който бе държавен глава на България между 1990 и 1997 г. Той е първият демократично избран президент след промените от 10 ноември 1989 г., както и един от създателите на СДС.
Паметта му беше почетена с едноминутно мълчание на днешното заседание на парламента. Оценки за неговата личност и дело споделиха мнозина политици, общественици, журналисти.