Попова отново редактира Плевнелиев

  Веселина Станчева © БГНЕС Президентската институция е създадена като неутрална власт и като част от хармонията между властите, с добавката и на Конституционния съд към президентската институция. Това коментира...
| Източник: news.bg

 

Веселина Станчева
Попова © БГНЕС

Президентската институция е създадена като неутрална власт и като част от хармонията между властите, с добавката и на Конституционния съд към президентската институция.

Това коментира пред медиите вицепрезидентът Маргарита Попова, след като беше попитана дали подкрепя мнението на Плевнелиев, че създаването на парламентарната комисия за срещата му с директора на „ЕВН” е опит за нарушаване на баланса между парламент и президент.

Попова уточни, че в Конституцията не е търсен баланс между президентската институция и трите власти. „В Конституцията е потърсен и намерен баланс между парламента, изпълнителната власт и съдебната власт”, подчерта тя.

За пореден път вицето Попова опонира на президента, който вчера много остро реагира и обяви, че парламентът иска да наруши балансите в държавата.

„Когато се говори за баланс, аз като юрист, обикновено мисля за трите власти без нашата президентска власт”, категорична е Попова и подчерта, че позицията и присъствието им в архитектурата на властите е по-различна. По различни са и задълженията.
„Ние трябва да помиряваме, да обединяваме, да създаваме поле на центростремителни сили за разбирателство между трите власти, за да могат да функционират така, както е разписано в Конституцията”, обясни Попова.

Според нея тези функциите са изключително трудни, защото най-трудно в този живот е да обединиш, да помириш, да говориш за всички, да извадиш пред скоба онова важно, което е за всички и да накараш да се уважават тези, които в момента се намират на високи постове. В този смисъл, вицепрезидентът бе категорична – „Не ми говорете за баланс между властите, имайки предвид президентската институция”.

След като беше попитана дали ако президентът или парламентарната комисия я извика на изслушване, ще се яви, Попова отговори, че президентът много добре е обмислил и знае, че подобно действие не може да бъде личен избор.
Не стана ясно обаче дали това се отнася за явяването или неявяването. Според вицепрезидента, това е силен политически ход, политическо действие и държавническо действие, така че трябва внимателно да бъде обмисляно.

Print Friendly
FacebookСподели