Полезна медийна дискусия

На 02.04.2012 година (понеделник) се състоя медийна дискусия на тема: „Комбинирана протекция за сърцето, мозъка и стомаха”.   В дискусията взеха участие: Д-р Веселка Гергова, кардиолог в УМБАЛ „Александровска”, главен...
| Източник:

На 02.04.2012 година (понеделник) се състоя медийна дискусия на тема: Комбинирана протекция за сърцето, мозъка и стомаха.

 

В дискусията взеха участие:

  • Д Веселка Гергова, кардиолог в УМБАЛ „Александровска”, главен асистент в КПВБ на Медицински университет, София.

Д-р Гергова, представи съвременните насоки за профилактика на сърдечносъдовите заболявания с ниски дози АСК.

 

  • Д Иван Сираков, Клиника по гастроентерология, ВМА, София, представи най-нови данни за рисковете за горния стомашночревен тракт, свързани с прием на ниски дози АСК.

 

Пo време на дискусията се обсъдиха най-новите данни за ролята на ниските дози ацетилсалицилова киселина (АСК) за предпазване от сърдечносъдови и мозъчносъдови заболявания, както и за рисковете, на които са изложени хората, които приемат ниски дози АСК. Представиха се и най-новите терапевтични стандарти, налагащи комбинирана сърдечносъдова, мозъчносъдова и гастропротекция.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

  • Ø Нов подход – комбинирана протекция за сърцето, мозъка и стомаха. Нов терапевтичен подход съчетава ползите от ниска доза (81 мг) ацетилсалицилова киселина за предпазване от инфаркт или инсулт със съставка, която предпазва стомаха. Според проучвания гастропротекторът намалява риска от развитие на язва на стомаха или дванадесетопръстника с 85%. Новата терапия ще осигури комбинирана и непрекъсната протекция, която се грижи не само за сърцето и мозъка, но и за стомаха. Комбинираната протекция е за всички хора, които се нуждаят от профилактика с ниски дози ацетилсалицилова киселина или вече приемат ацетилсалицилова киселина и същевременно имат стомашни проблеми. 

 

  • Ø Ацетилсалициловата киселина – полза за сърцето и риск за стомаха

     Наред с ползите за сърдечно-съдовата и мозъчно-съдовата система, ацетилсалицилова киселина (АСК) увеличава до 4 пъти риска от язва на стомаха и дванадесетопръстника и нейните усложнения като кървене и перфорация.

 

  • Ø Рискът от кървене е висок независимо от вида на таблетката

     Последни данни, сочат, че рискът от кървене от горния гастроинтестинален тракт (ГГИТ) е еднакво висок при пациенти, приемащи т.н. „специални таблетки АСК, щадящи стомаха”, както и при пациенти, приемащи обикновени таблетки АСК. Всеки трети от пациентите, които приемат ниски дози АСК, независимо от формата на таблетката, има проблеми от страна на ГГИТ.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………

 

Близо половин милион българи приемат ежедневно таблетки 100 мг ацетилсалицилова киселина (АСК)  за протекция на сърцето. Всеки трети има сериозни стомашни проблеми, поради които спира приема на ниски дози АСК. Прекратяването на терапията с АСК пък увеличава значимо рискът от инфаркт и инсулт, и то още на 8-10 ден.

Известно е, че ацетилсалициловата киселина (АСК) има свойството да намалява способността на тромбоцитите да агрегират (слепват) и да образуват тромби, които могат да запушат важни кръвоносни съдове и да предизвикат инфаркт или инсулт. Антиагрегантната терапия с ниски дози АСК (75–100 mg) намалява риска от сериозни сърдечносъдови и мозъчносъдови инциденти с близо 25% и се препоръчва като терапия за цял живот при високо рискови пациенти. Такива са пациенти, които вече са преживели инфаркт или инсулт, както и такива с преходни нарушения на мозъчното кръвообращение, остър инфаркт или инсулт, нестабилна или стабилна ангина, периферна артериална болест, предсърдно мъждене, диабет и други.

Ацетилсалицилова киселина – риск от язва и кървене

 

Наред с ползите за сърдечно-съдовата и мозъчно-съдовата система, ацетилсалициловата киселина води  до рискове за гастроинтестиналния тракт. Последни данни сочат, че приемът на ниски дози ацетилсалицилова киселина увеличава до 4 пъти риска от язва на стомаха и дванадесетопръстника и нейните усложнения като кървене и перфорация. Проучвания сред приемащите ниски дози АСК показват, че 60% имат множество микрозяви по стомашната лигавица, 20% имат симптоми на парене, болки зад гръдната кост и киселини, 11% развиват гастродуоденална язва.

 

Независимо от вида на таблетката, ацетилсалициловата киселина  вреди на стомаха

 

 

Видът на таблетката АСК не намалява рисковете за пациента. Според най-нови проучвания, рискът от стомашно кървене е еднакво голям за пациентите, приемащи АСК  под формата на обикновена или ентеросолвентна (обвита таблетка, която не се разтваря в стомаха, а в алкалната среда на червата, защото съдържа субстанции, дразнещи стомашната лигавица) таблетка. В резултат, всеки трети, който приема ацетилсалицилова киселина за протекция на сърцето включително и т.н. „специални таблетки, щадящи стомаха”, има сериозен риск да развие язва и нейните усложнения като кървене и перфорация.

Често язвата се развива безсимптомно и човек може да получи кръвоизлив без да е знаел, че въобще има проблем със стомаха.

 

Повече не означава по-сигурно

 

Антитромбоцитното действие (намалява способността на тромбоцитите за образуване на тромби) на ацетилсалициловата киселина се постига с дози между 75-100 мг дневно. Увеличаването на дозата не намалява риска от инфаркт или инсулт повече, но пък увеличава риска за стомаха.

 

Tри водещи здравни институции в САЩ – Американския колеж по кардиология, Американския колеж по гастроентерология и Американската сърдечна асоциация препоръчват дози над 81 мг дневно да не бъдат рутинно предписвани.

 

Кои пациенти са най-застрашени от страничните ефекти на АСК?

 

Рискът от стомашни проблеми е по–голям при пациенти, които освен, че приемат ниски дози ацетилсалицилова киселина:

 

  • са имали кървене от горния стомашночревен тракт (хранопровод, стомах, дванадесетопръстник);
  • са имали язвена болест;
  • са над 60 години;
  • употребяват също и антикоагулaнти и противовъзпалителни лекарства за облекчение на ставни болки;
  • имат симптоми на диспепсия (киселини, парене, болки зад гръдната кост);
  • имат ГЕРБ – гастроезофагеална рефлуксна болест, при която има връщане на кисело стомашно съдържимо към хранопровода

 

Тези фактори увеличават значително риска за пациента да развие язва, да получи стомашен кръвоизлив или дори перфорация. Трябва да се има предвид, че нерядко язвата се развива безсимптомно – пациентът няма никакви оплаквания, докато не получи кръвоизлив.

 

 

 

 

На какво се дължат вредните ефекти на АСК?

 

Неблагоприятният ефект на АСК върху горния стомашночревен тракт се дължи не на вида на таблетката, а на механизма на действие на ацетилсалицилова киселина, а именно – потискане на ензим, който има отношение към запазване целостта на стомашната лигавица и поддържане на защитната й функция. При постоянното потискане на този ензим стомашната защита е нарушена през цялото време докато се приема ниски дози ацетилсалицилова киселина. Ето защо тези странични ефекти са налице независимо от специалната обвивка на таблетката и рискът от стомашни усложнения при пациентите, приемащи ацетилсалицилова киселина (независимо от вида на таблетката) е до 4 пъти по-висок отколкото при хората, които не пият ацетилсалицилова киселина.

 

Спирането  на приема на АСК може да бъде фатално!

Поради проблемите със стомаха хората нерядко спират приема на нискодозиран АСК. Последни данни сочат, че спирането на терапията увеличава значително риска от  инфаркт или инсулт. Този риск се покачва 3 пъти и то още на 8-10 ден след спирането на терапията. Ако ви е предписана профилактична терапия с ацетилсалицилова киселина, но имате и оплаквания от киселини, парене или болки в стомаха, консултирайте се с лекар и го попитайте за възможностите за комбинирана протекция.

Нов терапевтичен подход – комбинирана протекция за сърцето, мозъка и стомаха

Нов терапевтичен подход съчетава ползите от ниска доза (81 мг) ацетилсалицилова киселина за предпазване от инфаркт или инсулт със съставка, която предпазва стомаха. Според проучвания гастропротекторът намалява риска от развитие на язва на стомаха или дванадесетопръстника с 85%. Новата терапия ще осигури комбинирана и непрекъсната протекция, която се грижи не само за сърцето и мозъка, но и за стомаха. Комбинираната протекция е за всички хора, които се нуждаят от профилактика с ниски дози ацетилсалицилова киселина или вече приемат ацетилсалицилова киселина и същевременно имат стомашни проблеми. 

Преосмислянето на досегашния стандарт за профилактика на инфаркт и инсулт се наложи след като в последните години бяха обобщени резултатите от мащабни проучвания за ползата и риска от приема на ниски дози ацетилсалицилова киселина.

 

Print Friendly
FacebookСподели