ПОД МОТОТО „МУЗЕИТЕ И УСТОЙЧИВОТО ОБЩЕСТВО”

По случай Международният ден на музеите-18 май ,който се чества ежегодно от 1977 год.,във фоайето на Археологическия музей – Несебър бе открита изложба от плакати „Последните 10 години”. Изложбата е...
| Източник: Максим МОМЧИЛОВ

По случай Международният ден на музеите-18 май ,който се чества ежегодно от 1977 год.,във фоайето на Археологическия музей – Несебър бе открита изложба от плакати „Последните 10 години”.

Изложбата е своеобразна равносметка на дейността на музей „Старинен Несебър“ през последното 10-летие.В словото си при откриването на изложбата дирeкторката на музея Петя Кияшкина  сподели, че идеята за организиране на експозицията възникнала по повод на участие в изложба на плакати на Смолянския исторически музей.

Тя обясни,че всеки един от плакатите е изготвен по повод откриване на изложба или нова експозиция в несебърския музей,а автор на плакатите, както и на подбора им за тази изложбата, е  художника Георги Гьонев – реставратор в „Старинен Несебър“.

През настоящата година празникът се провежда под мотото: „Музеите и устойчивото общество”, като вече 11 год. се провежда и Европейската нощ в музеите.Събитията са под егидата на  Международния музеен съвет (ICOM), а в инициативата участват над                     4 000 музеи в повече от 40 държави по целия свят.

Идеята за случването на Европейска нощ на музеите-на 16 май,която и в Несебър добива все по-голяма полярност, идва от отбелязването на Международния ден на музеите, и цели превръщането на честванията в истински международен фестивал, който продължава ден и нощ, като подчертава важната роля на културните институции за развитието на обществото. Целта е да се повиши информираността и ролята на музеите в развитието на обществото.

Във фоайето на музея са експонирани съхранени плакати от изложбите: Месамбрия-Месемврия,откритията продължават, Музика-танц и театър в древността-по материали за Аполония и Месембрия, Несебър и заливът в старите карти /IV-XIX в./, В зората на цивилизацията, Варна,морето и още нещо, Глаголицата и прабългарските руни, Концертина за Несебър, Спасени стенописи в Стария Несебър, Богатствата на древния некропол, Нова бронзова хидрия, Средновековно златно съкровище от Несебър, Модерни времена и европейска мода под тепетата, Тракийска сватба, Багри от Родопите, Медникарството-едно изкуство на старите шуменци.

От името на кмета на Община Несебър, по случай професионалния им празник, работещите в музея бяха поздравени от Златин Чаушев-началник на отдел „Несебър-Световно наследство”.

                                                 Максим МОМЧИЛОВ                                  

 

 

Print Friendly
FacebookСподели