Участниците в международната експедиция посветена на 100-годишнината от достигането на Южния полюс от Роуалд Амундсен и Роберт Скот успешно са стъпили на най-южната точка на Земята
Съобщението е било получено по сателитния телефон. То гласи, че участниците в международната експедиция посветена на 100-годишнината от достигането на Южния полюс от Роуалд Амундсен и Роберт Скот успешно са стъпили на най-южната точка на Земята.
Времето било ветровито, температурата – минус 32 градуса.
Пимпирев и монголския му колега Дугержав след около час тръгнали обратно за лагер „Юнион Глейшър“, разположен в подножието на най-високия връх в Антарктида – Маунт Винсет (4892 m), на около 1200 km от полюса. В момента южно от полярния кръг е полярния ден и в продължение на 24 часа слънцето не залязва.
Утре се очаква експедицията да се завърне в Пунта Аренас, откъдето очакваме връзка с проф. Пимпирев и снимков материал от Южния полюс, съобщават от Антарктическия институт.
Проф. Христо Пимпирев и монголският професор Лхамсурен Дугержав заминаха за Южния полюс на 29 декември 2012 г.по маршрута София – Франкфурт – Сантяго де Чили – Пунта Аренас – Южния полюс.
още по темата
Пътуването на Пимпирев струва 43 000 долара и разноските са изцяло поети от монголския му колега.
Учените имат право само на по 22 килограма багаж.
„Заминавам с пухени дрехи, пухен спален чувал. Съвременните технологии се базират на космическите технологии и са доста добри и може да се издържа и при минус 50 градуса. На Южния полюс е измерена температура от -83 градуса по Целзий, което е почти като температурите на Марс, но все пак сега там е лято и очакваме около -35 градуса Целзий.
… За мен това е 21-ата експедиция, живял съм три месеца на палатка с англичани при минус 20 градуса и съм свикнал, не вярвам с нещо да ме изненада Южният полюс, но все пак е едно предизвикателство“, отбеляза проф. Пимпирев.