Пеевски – широкопрофилният политик, бизнесмен, следовател…
За 33-годишния Делян Пеевски е изписано и изговорено много в последните дванадесет години, откогато той тръгва да се занимава с политика, а покрай нея – с разностранен бизнес, или в обратната последователност. За мнозина изглежда абсурдно как той се издигна до шеф на контрараузнавателната служба, сдобила се с последните промени в закона с опасно големи правомощия.
Делян Славчев Пеевски е роден на 27 юли 1980 г. Завършва право в Югозападния университет „Неофит Рилски”, което му позволи на по-късен етап да стане следовател в Столичната следствена служба без нито един ден юридически стаж.
През 2001 г. постъпва в младежката организация на НДСВ, а по същото време майка му Ирена Кръстева е шеф на тотото. Твърди се, че именно топлите връзки на Кръстева с пресаташето на Симеон Сакскобургготски Галя Дичева са спомогнали за първото правителствено назначение на Пеевски – като парламентарен секретар на транспортния министър в царското правителство Пламен Петров. Поради липсата на образователен ценз – по това време той е само студент – Пеевски е освободен от тази длъжност.
Покрай оглавявания от майка му Български спортен тотализатор той получава достъп до управлението на големи спортни активи. От това време ще се запомни скандалът с опита за приватизиране на зала „Универсиада“, в който името на младия Пеевски бе замесено редом с името на Ирена Кръстева и на спортния министър Васил Иванов – Лучано.
През 2005 г. пресният юрист Пеевски е назначен за следовател в икономическия отдел на Столичното следствие. Негов пряк началник е Петьо Петров (известен в средите като Петьо Еврото), който тогава е зам.-директор, а отскоро – директор. Пеевски се задържа на този пост едва няколко месеца, след като през есента на 2005 г. получава поста зам.-министър в Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, оглавявано от вицепремиера на ДПС Емел Етем.
На тази си длъжност той поема контрола върху Държавния резерв, около който през годините избухват периодични скандали за крупни злоупотреби. Източници от службите заявиха пред Mediapool, че срещу Пеевски са били започнати проверки, но след намеса „отгоре“ до конкретни обвинения така и не се стига.
Отговорностите върху плещите на младия зам.-министър главоломно нарастват – той става член и на междуведомствената комисия за контрол на търговията със стоки с двойна употреба. На практика тази комисия дава лицензите за оръжейна търговия, секторът, където са „отличните пари“.
През пролетта на 2007 г. Пеевски се оказва сред основните действащи лица в грандиозния корупционен скандал, в епицентъра на който бяха тогавашния министър на икономиката Румен Овчаров, неговата заместничка Корнелия Нинова, директорът на „Булгартабак“ Христо Лачев и шефът на следствието Ангел Александров. Тогава Лачев обвини директно Пеевски, че го е рекетирал да сключва договори с близки до него фирми. Румен Овчаров бе принуден да подаде оставка, Александров също напусна поста след дълъг отпуск, а Нинова и Пеевски бяха освободени от правителството.
Междувременно шефът на „Булгартабак“ Христо Лачев се оплака, че върху него е оказван натиск от страна на зам.-министър Делян Пеевски, който е искал посочена рекламна компания да усвои част от бюджета за реклама на „Булгартабак“, както и строителна фирма, посочена от него, да реализира инвестиции, свързани с холдинга.
Прокуратурата започва разследване по скандала и разпитва основните замесени лица. Една седмица след като Пеевски дава показания, близкият до него зам. – градски прокурор Роман Василев направи показна операция в „Булгартабак“, която обаче се обръща срещу Христо Лачев.
Делото е закрито, Пеевски е реабилитиран. Кариерата му продължава като народен представител от ДПС в 41-то Народно събрание, където той почти не се появява на работа, подобно на тогавашния лидер на движението Ахемд Доган.
Отсъствието му от НС е разбираемо, като се имат предвид мащабните му бизнес начинания.
Той става фактически шеф на огромна медийна машина, придобита постъпателно от майка му Ирена Кръстева с парите (кредитите) на Корпоративна търговска банка. Медиите в пакета са придружени от печатната база на ИПК „Родина“ и разпространителска мрежа. Медиите, контролирани от Пеевски и мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, включват вестниците „Телеграф“, „Монитор“, „Политика“, „Уикенд“, „Всеки ден“, „Меридиан мач“, „Борба“ – Велико Търново, „Черноморски фар“ – Варна, „Минаха години“, „Втора младост“, телевизиите ТВ7, ББТ, Нюз7, сайтовете BNEWS, „Всеки ден“…
Въпреки че името на Пеевски почти никъде не фигурира като собственик, той е човекът, който ръководи редакционната и кадровата политика на изданията, той уволнява и назначава журналисти.
Бизнесинтересите на Пеевски се разпростряха и към „Булгартабак“, където стъпи КТБ, но се твърди, че „това си е бизнес изцяло на ДПС“. Другите придобивки са БТК и мобилният оператор „Виваком“, бизнесът с цифровизацията на тв ефира и пр.
Според запознати с вътрешната динамика на взаимоотношенията в бизнесгрупировката около КТБ, Пеевски има централна роля, тъй като той „върти парите на ДПС“.
Експанзията на свързаните с КТБ структури започна при правителството на Станишев, но се разшири до небивали размери при кабинета на ГЕРБ. С това се свързват и резките обрати в медийната политика на групировката – след изборите през юли 2009 г. за една нощ се обърнаха от врагове в съюзници на ГЕРБ. След оставката на Бойко Борисов през февруари т.г. медиите на Пеевски направиха остър завой и докато преди издаваха ежедневно „присъди“ на БСП, сега вече работят усърдно срещу ГЕРБ и най-вече срещу Цветан Цветанов.
Неизменна си остава само и единствено безрезервната подкрепа към ДПС, която обаче внимателно не се афишира.
Така се стигна до предсрочните парламентарни избори на 12 май тази година, когато Пеевски отново попадна в парламента като депутат от ДПС. Забележително преобразен. Първо той наруши мълчанието си по време на предизборната кампания, когато заяви на митинг в град Крън: „ГЕРБ ви страхуваха 4 години, на 12 май измитаме ГЕРБ и ДПС идва на власт! Няма да се коалираме с ГЕРБ!”
Изявите му продължиха от първия работен ден на НС, когато запита от трибуната Цветан Цветанов, „не се ли срамува“.
„Г-н Цветанов, много сте изнервен. Недейте да атакувате, защото се страхувате. Много ми харесва тази усмивка. Много сте изнервен, много. В очите ви се чете. Всички го видяха. Стига се обяснявайте за тези апартаменти, ще излезе истината за тях, аз ви обещавам. Добре се познаваме с вас“ – бе друга двусмислена закана на Делян Пеевски към Цветанов.
Това поведение на депутата от ДПС бе използвано като защитна теза от бившия вътрешен министър, който се обяви за „политически репресиран“ и обяви, че повдигнатото му обвинение в незаконно подслушване е схема между Делян Пеевски и главния прокурор Сотир Цацаров.
Пеевски живее на съпружески начала с дъщерята на члена на ВСС Васил Петров, който е председател на адвокатската колегия в Благоевград.
Р.Овч . и цялата крадлива комунистическа сган явно са задължеи на това прасе с нещо. или просто той им е поредната марионерка която да седи на някакъв държавен пост.като направи поредната магария го свалаят и слагат следващия бушон. а междувременно загробват държавата с още неизгодни концесии и договори и също така яхват контрабандните канали ! разстрел и дълбоко заравяне за това правителство защото както е тръгнало ще задмине всички кражби и безобразия на предишните !