ПОСЛЕДНО: След близо двучасовите дебати декларацията за 9 май бе приета така, както я предложи Външна комисия. За бяха 141 депутати, 4 бяха против.
Депутатите започнаха последния си работен ден от седмицата с обсъждане на проекти за декларация по повод Деня на Европа и 70-годишнината от капитулацията на Германия във Втората световна война.
Външната комисия към Народното събрание предложи в проекта си депутатите да осъдят всички форми на ксенофобия , екстремизъм, насилие, водещи до разделение в Европа.
В текста е записано, че – „Народното събрание отдава почит към паметта на загиналите и жертвите на Втората световна война и признание към държавите, извоювали победата над нацистка Германия.
Изразява признателност към българските войни, сражавали се във Втората световна война и осъжда всички форми на ксенофобия, екстремизъм и насилие, като призовава към въздържане от действия, водещи до нови разделителни линии в Европа.
Българският парламент потвърждава стремежа си към единство, мир и просперитет в Европа и решимостта си да продължи да работи за взаимно уважение, споделена отговорност, свободата и сигурността на всички български граждани. Изразява се подкрепа за процесите, водещи до обединение в Европа.“
По време на вчерашното заседание комисията не е приела искането на БСП – „Народното събрание да зачете ролята на антифашистката съпротива в България и да изрази признателност, освен към българските воини, и към всички български граждани, участвали във Втората световна война срещу фашизма. Да се подчертае ролята на Съветския съюз, САЩ и Великобритания за постигане на победата във войната.“
От АБВ предлагат декларацията да е по повод годишнина от победата, не от капитулацията на Германия. Партията на Георги Първанов апелира и в документа да се отдаде признание към държавите и съпротивителните движения в България и Европа, извоювали победата над фашизма.
Лидерът на левицата Михаил Миков акцентира с предложенията на социалистите в друга насока – а именно настояването парламентът да изрази своето отношение към вандалските действия по оскверняване на паметници. Затварянето на очите пред това може да отключи процес, който да нанесе непоправими щети на историческата ни памет, опасява се левият лидер.
Подкрепяме идеята за приемане на такава декларация, но, ако бягаме от категоричните оценки по отношение на паметта, от категорична позиция по повод оскверняването на паметниците, то декларацията ще има преди всичко ритуален характер, което няма да даде онзи знак, който е длъжен да даде парламента, убеден е Миков. Той отправи призив и към другите европейски парламенти – в ситуация, която днес се възраждат неофашистки движения, да отстояват европейските ценности.
Очаквано, в проектодекларацията си от „Атака“ осъждат решението на държавния глава Росен Плевнелиев да не участва в тържественото честване на Деня на победата в Москва.
Десислав Чуколов определи този отказ като гавра с паметта на милионите жертви на Втората световна война. „Така заставаш на страната на нацистка Германия. За нас това е неправилно, обяви депутатът от името на националистите.
„Атака“ изразява признателност към държавите от Антихитлеристката коалиция на първо място към тогавашния Съветски съюз за освобождаването на Европа от нацизма и призовава за отдаване почит към 20-те милиона загинали руски войни, както и към всички, дали живота си за победата над хитлеризма“, каза той.
Независимият депутат Велизар Енчев също се възмути от поведението на президента Росен Плевнелиев. „Той поругава паметта на жертвите и отрича българския принос за разгрома на Третия райх“, осъди Енчев президента.
„Има ли днес фашизъм„, попита социалистът Янаки Стоилов по време на дебатите за декларацията за 9 май, която се обсъжда в парламента. Той припомни как страната ни започва войната на страната на едните сили и я завършва на страната на другите, подчертавайки сервилността на политиците ни.
„Днес има достатъчно поводи да се запитам дали този политически манталитет с нещо е надживян“, изтъкна червеният депутат.
Стоилов недоумява защо мнозинството не иска да приеме техните предложения за текста на декларация. Депутатът обясни, че няма да коментира позицията на президента Росен Плевнелиев, който отказа да отиде в Москва за 9 май.
„Нищо достойно за нея не може да се каже„, коментира той. Янаки Стоилов покани депутатите утре пред Братската могила и пред Паметника на съветската армия, където червените ще почетат деня на победата. „Днес е време за обединение, опомнете се„, призова и Росен Петров от БДЦ. Той настоя да не се прокарват разделителни линии.