Парадът започна в 10.00 часа московско време (09.00 часа българско) с тържественото изнасяне на флага на Руската Федерация и на Знамето на победата.
Началото на парада бе дадено под звуците на песента „Свещена война” в изпълнение на сборен военен оркестър.
„Ние помним какво означава трагедията на войната и ще направим всичко за това никой и никога да не посмее отново да я предизвика, да заплашва нашите деца, нашия дом, нашата земя. Ще направим всичко за укрепването на сигурността на планетата”, каза държавният глава на Русия.
По Червения площад преминаха възпитаници на военни висши учебни заведения, параден разчет на Войските за въздушно-космическа отбрана, батальон на Ракетните войски със стратегическо назначение, сборен полк на Въздушнодесантните войски и др.
Фокус: Честит празник, посланик Исаков. В този ден какво ще пожелаете на българския народ и на своите сънародници в Русия по повод Деня на победата?
Юрий Исаков: Поздравявам всичките си български приятели и целия български народ с този велик празник. Уверен съм, че огромно мнозинство от българите усещат този празник като общ с братския руски народ. Много голям брой човешки животи са били дадени от нашата страна. Но ние знаем, помним и почитаме подвига на българските дейци, партизани – подвига на българските воини, които в състава на коалицията се бореха с фашизма. Всичко това доведе до нашата обща победа. Затова тази победа се почита в България, и в Русия.
Искам да пожелая – никога да не забравяме за тази свята победа, защото именно благодарение на нея, Европа стана свободна и съхрани своята свобода. Благодарение на това, Европа празнува в този ден – Деня на Европа. Това не е случайно, защото тази Европа, която имаме днес – от Запада до Урал, има своя благополучен, свободен, демократичен облик, въпреки кризите и другите проблеми, именно защото преди 68 години бе извоювана победа, която направи сегашните реалности възможни. Пожеланието ми е – паметта за победата да бъде съхранена от нашите народи.
Ние знаем как грижливо и трепетно стотици хиляди българи се отнасят към паметниците от тази война и главният символ е паметникът на войника, ако искате – безименния руски войник, който често, с цената на своя живот, се е борил за тази победа в кървави битки. Затова не трябва да се отъждествява с понятия като тоталитаризъм. Това е паметник на войнското мъжество, паметник на самоотвержеността, на обикновените войници, на обикновените хора, които, с цената на своя живот, направиха тази победа реалност. Паметта за тези хора е свещена и трябва да се пази, а към нея трябва да се отнасяме с крайно уважение и душевен трепет.
И най-главното, което искам да пожелая, е българските младежи да не забравят за тази велика победа, защото по-зрялото поколение и помни, и почита този ден, и изпитва особени трогателни чувства в този ден.
Както се пее в известната песен „День победы” – това е празник със сълзи в очите. Нека в този празник, със сълзи на очи, да си спомним първо за тези, които вече ги няма с нас, които са загинали за тази победа, които не са живели дълго в името на тази победа; за раните, за лишенията, за болестите и на фронта, и в тила, и навсякъде – на всички тези исторически сцени на войната.
Победата е постигната от обикновените войници и от тружениците в тила – от народа. Затова този ден е на народната победа на Русия, на нашите български приятели, братя. В този ден искам да пожелая на българския народ – щастие, процъфтяване, всичко най-светло и добро в домовете, да има повече радостни усмивки, по-малко скръб и грижи.
Времето не е леко, но винаги трябва да се помнят светлите и радостни моменти, най-главните моменти, и днешният ден е именно такъв славен повод да помислим за нещо добро, да вдигнем чаша с ракия за нашите дядовци, за нашите бащи, и да се поздравим по случай Деня на победата.
Ванина НЕДКОВА