“Ефективността на използването на ресурсите на НЗОК е незадоволителна. Напълно нелогично е за 5 години финансовият ресурс да е увеличен почти два пъти, а ефектът от това да не се усеща. Необходима е по-голяма прозрачност и по-задълбочен анализ на използването на ресурсите, така че да се търсят пътища за оптимизиране на определени разходи“, заяви Данев.
Той предложи да бъде създаден регистър на подлежащите на здравно осигуряване лица на национално и регионално равнище, така че да се осъществява непрекъснат мониторинг за плащането на здравните вноски.
Данев припомни, че почти 2 млн. българи в момента не внасят здравни осигуровки, а не малка част от тях ползват услугите на спешната помощ, с което ощетяват коректните осигуряващи се.
Според представителите на БСК трябва да се засили и контролът по отношение на медицинската експертиза за инвалидните пенсии. През 2001 г. от фондовете на ДОО за такива пенсии са изплатени 177 млн. лв. на 216 000 души, а през 2009 г. сумата е достигнала 929 млн.лв. за 414 000 души. “Това драстично завишаване на броя на отпуснатите инвалидни пенсии е симптом за наличието на нарушения“, смята Божидар Данев.
По отношение на приватизацията на здравната мрежа Данев заяви, че е редно да се приватизират медицински дейности, а не активи, така че да се съхрани здравната инфраструктура при подобряване на нейното управление.
Данев предложи да се обмисли участието на бизнеса в управлението на здравните заведения – в управителните съвети на здравните заведения да се включат опитни бизнесмени, банкери, финансисти, включително чуждестранни специалисти-мениджъри.
Данев предложи още част от средствата по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ да се насочат целево за обучение на лекари-специализанти, медицински сестри, санитари, управители на здравни заведения и парамедици.