ОПАСНОТО РАЗМИНАВАНЕ

Като си спомням мисълта на Зигмунд Фройд: „Както в злото, така и в доброто човекът може много повече, отколкото си мисли”, се ужасявам още колко “много повече” зло може да...
| Източник: Д-Р Георги Чалдъков

Като си спомням мисълта на Зигмунд Фройд: „Както в злото, така и в доброто човекът може много повече, отколкото си мисли”, се ужасявам още колко “много повече” зло може да направи човек, отколкото вече е направил?

      Парадоксално или логично, колкото повече напредват технологиите и науката, толкова повече се комерсиализират, хедонизират и агресират, о-без-душа-ват се хората.  Колкото повече се либерализира и глобализира  съвременния свят, толкова повече се проявява  биологично заложената агресивна енергия, която възражда “вълка в човека”, онова homo homini lupus est става ежедневие – побоища, убийства, грабежи, сексуални изнасилвания, трафик на хора, наркотици и оръжие.

      Дай на някого много дълго въже и той ще се обеси  (американска поговорка). Дай на някого много оръжие и той ще убива. Дай на някого много цигари  и той ще умре от инфаркт, инсулт или рак.

     Любомъдри читателю, скоростта на технологиите и либерализацията е опасно по-голяма от тази на морала – нарушена е „Мъдростта на тялото”, личната и социална хомеостаза, равновесието.* Явлението е глобално, но рикошетът му в България е много тревожно изявен.

        Остава да се доверим на Фройд, че „и в доброто човекът може много повече, отколкото си мисли”.

* През 1854 г. големият френски учен Клод Бернар видя голямото физиологично значение на milieu intérieur (вътрешната среда) на организма. През 1932 г. в книгата си The Wisdom of the Body Уолтър Кенън – префесор по физиология в Харвардския университет – замени milieu intérieur с homeostasis (стабилност). А в статията си The Body Physiologic and the Body Politic, публикувана на 3 януари 1941 г. на първите 10 старници в Science, пише и за биокрация и биополитика – подобно на това, което след години левоцентриският философ Мишел Фуко нарече biopower – технология на властта, насочена към биологчната природа на човека.

 

Print Friendly
FacebookСподели