По повод на публикацията на „Флагман“, цитирам: „Бетоновози напукаха една от най-старите църкви в Несебър – “Св. Стефан” или тъй наречената “Нова Митрополия”. В момента от Общината строят старото кметство. Тежките машини са преминавали ежедневно около храма, изграждан с каменни блокове и тухли в периода ХІ-ХІІІ век. Така един ден църквата осъмнала с пропукана стена, сигнализират възмутени местни хора.“
Потърсихме за коментар специалисти от археологически музей „Старинен Несебър“. Тяхното становище е, че не става дума за църквата „Св. Стефан“, както посочват в статията си „Флагман“. От музея напомнят, че църквата „Св. Стефан“ беше изцяло реставрирана. Стените са със стенописи, които имат изключителна художествена и културно-историческа стойност.
Тя е една от най-красивите църкви на Несебър и се поддържа целогодишно, дори и през зимата е климатизирана, защото стенописите изискват постоянна температура. На снимката от статията на „Флагман“ е показана църквата „Св. Йоан Алитургетос“Неосветени, която се намира над Амфитеатъра.
Пукнатината не е от сега и причината за нея не е строителството на сградата на старото кметство, тъй като строителните работи са съобразени с терена и условията за строеж в архитектурен резерват, вписан в ЮНЕСКО, казват от музея и припомнят, че неотдавна на църквата „Св. Йоан Неосветени“ е бил извършен сондаж, тъй като в момента тече проект за реставрация на храма, който най-вероятно ще бъде финансиран по европроект и ще започне съвсем скоро.
Местни хора споделят, че на тази стена пукнатина е имало и преди да започнат строителните работи на сградата на старото кметство. Добрата новина в случая е, че емблематичната за Несебър църква „Св. Йоан Алитургетос“ ще бъде реставрирана и ще върне някогашния си славен блясък. Напомняме, че по проекта „Вяра в Несебър“ бяха реставрирани църквите „Св. Йоан Кръстител“, северният двор на църквата „Св. Архангели Михаил и Гавраил“, както и двора около църквата „Св. Спас“.
Приоритет на ръководството на Община Несебър остава опазването, съхранението и поддържането на културно-историческото наследство на единствения български град, вписан в листата на ЮНЕСКО.