Успешното развитие на образованието в община Несебър е резултат както на всеотдайния труд на учителите, така и на загрижеността на общинската администрация, за която образованието е постоянен приоритет. В своята политика за осигуряване на качествено образование, община Несебър насърчава и подпомага професионалното развитие и квалификацията на работещите с деца.
Нормативната уредба на българското образование предвижда средства за квалификация на учителите. Това, с което община Несебър подпомага този процес, е организирането на квалификационни форми на място, чрез което осигурява възможност за квалификация на голям брой учители без разходи за командировки и организационните неудобства от участие в различни форми на по-далечно разстояние.
Чрез тази полезна практика ежегодно много учители, работещи в общинските училища и детски градини, имат възможността да повишат квалификацията си без да се откъсват от учебния процес и да отсъстват от домовете си. През 2011/2012 учебна година общината проведе няколко обучителни семинара за директори и учители от общинските училища и детски градини, които осигуриха възможност за повишаване квалификацията на голям брой педагози в различни направления – обучителен семинар „Стратегии и техники за работа с деца със специални образователни потребности”; краткосрочно обучение по начална компютърна грамотност; обучителен семинар „Извършване на комплексно педагогическо оценяване от екипа в училището и изготвяне на индивидуална образователна програма на ученици със специални образователни потребности”; обучение по методика на безопасност на движението по пътищата.
И през настоящата 2012/2013 учебна година община Несебър – в сътрудничество с Лабораторията за психологична подкрепа и развитие към Бургаския свободен университет и Обучителен център „Академика”, ще предложи възможности за квалификация на учителите чрез организирането на обучителни семинари и тренинги по следните теми:
- Емоционална и социална компетентност на децата в предучилищна възраст;
- Компетентности на учениците в сферата на интимните;
- Смесената група – модел за социална и образователна интеграция на деца от различни
възрасти и етноси в детската градина;
- Социални компетентности за работа с родителската;
- Портфолиото като технология за удостоверяване равнищата на постижения и ниво на
компетентност на децата и учениците.
На 20. и 21. октомври – в края на настоящата седмица, предстои обучителен тренинг за учители и директори от детските градини по първата от предвидените теми „Емоционална и социална компетентност на децата в предучилищна възраст”. В обучението ще се включат над 30 участници от общинските детски градини.
Това взаимодействие на общинска администрация и образователните институции в реализирането на квалификационната дейност е успешен начин за издигане авторитета на общинските детски и учебни заведения чрез повишаване на квалификацията и професионалното самочувствие на учителите.